Jump to content

4. Това бяха рилски дни: разкази; 4.1. Нейната тайна: VIII. 1954 г.


Recommended Posts

4. ТОВА БЯХА РИЛСКИ ДНИ

4.1. НЕЙНАТА ТАЙНА

Гледам и слушам... Жадно аз поглъщам всяка линия и всеки тон. Пред мен се реят цветни табла, радостта бликва в мен и нежно аз подреждам моето съкровище.

Какво още има да разкрие тя? Какво още има да ми разказва тя? Защо трепетно чакам? Защо моите очи на ранина потъват в далечните глъбини на искрящия изток?

Защо се взирам в безкрайната хубост на звездното небе, заслушана нощем в нежния шепот на звездните кервани?

Ах... изгряващото слънце ми разказва нечута приказка. Млечният път ми нашепва неизпята песен.

Аз слушам, слушам и с моята плаха ръка тон след тон нанасям нейната мелодия. Рила пее. Рила реди своята вълшебна приказка и нейният език ми е близък и роден, нейната тайна свидна и затрогваща.

Стоя и гледам; стоя и слушам - Рила на пеещите водопади, Рила на неизменна красота; Рила огромна и мощна и добра. И ето в миг планината трепетно замлъква, планината задъхано се спотаи, за да ми изпее съкровената си песен, за да ми открие свидната си тайна. Тук бе Той - Мощният, Великият, стъпил на моя гръб. Планинският вятър пее за Него - Големият Ми Гост, цветята и скалите разказват за Него.

Слушам и гледам. Планината смълчана е прибрала своята китна снага.

Песента е стихнала в простора.

Неговото слово живо и мощно изпълва върховете и поляните и се отеква в душата на човека. Рила мощна и величествена ме гледа със своите горди и сияещи очи.

VIII.1954 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...