Jump to content

1.11. Работата ми с Мария Златева


Recommended Posts

1.11. РАБОТАТА МИ С МАРИЯ ЗЛАТЕВА

Сега, друг човек, който имаше един архив, това беше Мария Златева, която аз успях да работя с нея през 1972-1973-1974 г. [За Мария Златева виж Изгревът, томч 1. 2. изд. 2011, с. 395-465]. Аз веднъж отидох при нея и нещо се заговорихме за песните на Учителя, и тя казва: „Слушай какво, нещата не са така." И тя в момента какво направи? Извади цигулката си, защото тя е цигуларка и ми изсвири един пасаж на една песен, и я изсвири както я е публикувала Мария Тодорова в нейната Песнарка от 1947 г. И след това я изсвири от Песнарката. Те са едни две сини Песнарки, които Кирил Икономов е публикувал още по времето на Учителя. И заради които Песнарки става много големия проблем, защото Учителят тогава лично извиква Мария Тодорова, подхвърля двете Песнарки на Кирил Икономов на нея на масата и казва: „Отиди и намери грешките на Кирил Икономов." И тя тръгва, почва да работи, и започват от тогава големите конфликти, разправии, които са и до днес. Така че тя започна да ми изсвирва дадена песен така както е публикувала Мария Тодорова. И след това я изсвирва така както я е публикувал Кирил Икономов. И тя казваше така, правеше коментар: „Ето виждаш ли казва, тука е правилно на Мария Тодорова, а е грешката в Кирил Икономов." След това изсвирва друга песен и казва: „Виж какво, тука е казва пък грешка на Мария Тодорова, а е прав Кирил Икономов." И тя правеше коментар. И след това аз отидох с един магнетофон, работехме няколко месеца, и записахме, и направихме коментар на всички песни. Така че и това нещо аз съм го свършил, и след време това нещо ще бъде извадено на нотен текст.

А в момента каква е концепцията? Ами имаме Песнарката на Мария Тодорова -1947 година. Имаме двете Песнарки на Кирил Икономов от времето на Учителя. Те са със сини корици. Трето - имаме коментара на Мария Златева, която прави коментар и на едното издание, и на другото, и казва: „Този тука греши, този пък не греши." Или пък обратното. И накрая има нейния коментар, който е записан. И което е най-важното -тя изсвирва на цигулката онова, което е записала Мария Тодорова! След това изсвирва онова, което пък е отпечатал Кирил Икономов. Така че всяка песен тя изсвирваше и от едното и от другото издание дадена песен. И след това правеше своя коментар, и казваше: „Така трябва да се свири." И го изсвирваше. Така че този материал го имаме. Той е много важен. И в бъдеще, ето ви концепцията. Ще бъде изваден.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...