Jump to content

16. Изгрява Слънцето


Recommended Posts

16. ИЗГРЯВА СЛЪНЦЕТО

Музика:
„Изгрява Слънцето“ - размер 3/ 4,2/4, 3/4 - 40 такта.
Panevritmia_2013_087.jpg

Изгрява Слънцето,

праща светлина,

носи радост за живота тя.

(повтаря се 2 пъти)

Сила жива изворна течуща. (повтаря се 4 пъти)

Зун ме зун, зун ме зун,

бином ту мето.

Изходно положение: Изпълнителите са наредени по двойки в кръг, с ляво рамо към центъра. Краката прибрани, ръцете пред гърдите със свити лакти, длани надолу, пръсти, леко свити и допрени (Фиг. 16.1).

Ход на движенията:

Фигура първа

Пее се: „Изгрява Слънцето“

Ауфгакт - десният крак се повдига; на 1-во време на 1-ви такт стъпва напред. При тази бавна стъпка тежестта на тялото постепенно преминава на него. Едновременно от ауфтакт до 3-ти такт ръцете бавно се издигат нагоре и образуват венец над главата (погледът следва издигането на ръцете). Главата изправена, поглед нагоре (Фиг. 16.2).

Panevritmia_2013_088.jpg

4-ти, 5 и 6 такт - пее се: „Праща светлина“.

В 4-ти такт стъпка напред с левия крак, десният назад на пръсти, тежестта на тялото бавно минава на левия крак. При първото време на 4-ти такт дланите на ръцете се обръщат навън и в 5, 6 такт бавно ръцете се свалят настрани на височина на раменете, длани надолу (Фиг. 16.3).

При 7, 8, 9, 10 и 11 такт се пее „Носи радост за живота тя“.

При 7 такт бавна стъпка с десния крак напред, левият отзад на пръсти. При 1-во време на

7 такт дланите се обръщат напред и при 2-ро, 3-то време на 7 такт и до края на 11 такт ръцете бавно се прибират пред гърдите, като описват четвърт кръг (т.е. двете заедно описват полукръг) (Фиг. 16.4).

Panevritmia_2013_089.jpg

От 12 до 22-ри такт се правят същите движения с ръцете и краката, както от 1-ви до 11 такт, с тази разлика, че в края на 11 такт се почва с левия крак. В края на 22-ри такт левият крак е напред, а ръцете - в изходното положение.

Първите 11 такта се повтарят - всичко 22 такта.

Фигура втора

При 23-ти, 24-ти и 25 такт се правят шест стъпки напред, като се започва с десния крак. При 1-во време на 23-ти такт ръцете, свити в лактите, се свалят на височина на таза, с длани нагоре (Фиг. 16.4). При всяка стъпка се прави малък тласък на китките и лактите нагоре и при 6-та стъпка ръцете достигат до височина на слънчевия възел.

При тази фигура се пее „Сила жива изворна течуща“.

Тази фигура се изпълнява четири пъти (като при второто и четвъртото повторение се правят по седем стъпки), всичко 12 такта: от 23-ти до 34-ти такт.

Panevritmia_2013_091.jpg

Фигура трета

Започва се с 4-то време на 34-ти такт - стъпка напред с десния крак; едновременно ръцете се поставят на гърдите, дланите към тялото, пръсти нагоре. Пее се: „Зун - ме“ (Фиг. 16.5).

Panevritmia_2013_092.jpg

35 такт — 1-во време - стъпка с левия крак напред; едновременно ръцете се изнасят напред, длани нагоре, като че се предлага (дава) нещо, не по-ниско от диафрагмата. Пее се: „Зу- “ (Фиг. 16.6).

2-ро време - стъпка напред с десния крак, ръцете - както краят на 34-ти такт. Пее се: „ун“.

3-то време - както първото време на 35 такт, пее се: „зун ме“.

36 такт - 1-во време - както 2-ро време на 35 такт, пее се: „Зу“.

2-ро време - както първото време на 35 такт, пее се: „ун би“.

3-то време - както 2-ро време на 35 такт, пее се: „ном ту“.

37 такт - 1-во време - както 1-во време на 35 такт, пее се „ме“.

2-ро време - както 2-ро време на 35 такт, пее се: „то“.

3-то време - както 1-во време на 35 такт, пее се: „о“.

4-то време - както 2-ро време на 35 такт, пее се: „зун ме“ - 38, 39 и 40-ти такт са повторение на 35, 36 и 37 такт, с тази разлика, че при 2-то време на 40-ти такт ръцете остават на гърдите, както в началото на тази фигура.

Цялото упражнение се прави два пъти.

Panevritmia_2013_093.jpg
Panevritmia_2013_094.jpg
Panevritmia_2013_095.jpg

Обяснение: Ръцете правят дъгообразни движения напред и встрани и обратни движения до гърдите. След това ръцете правят загребване, наподобяващо бликането на изворни води.

Първата част — това е зараждане на новото. Всички слънчеви енергии влизат в човека, за да може той да расте, да се развива. Втората част - това е протичането на животворни енергии през човека като мощни води.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...