Jump to content

Каломаин


Recommended Posts

Каломаин

Никой не беше видял Каломаин от деня, когато изяде плода и се изгуби. А щом изяде плода на Познанието, обгърна я мрак и тъмнина голяма я стисна, като в черупка. Животът изгуби за нея сладост. В сърцето й се запали копнеж по безкрайни далечини. Прииска й се да обходи земята и да мине отвъд предала й, да стигне до златните тремове, дето живее Бащата на Глъбините, и там да остане. В мрачини бе Каломаин, а искаше във вечна светлина да живее.

И остави тя Каина и братята си. И не помисли вече за тях. Презря земя и люде — и душата й политна надалеч, но все не виждаше светлината, що диреше, а се луташе в тъмни пропасти. И когато й се струваше, че се издига към върха, тя падаше в дъното.

Тъй се скита дълго Каломаин — и сама не знаеше, дали — на яве, или — на сън.

Една заран се опомни. Студено бе. Чужди места се виждаха наоколо: безплодни зъбери, стръмни пътеки, каменливи урви. Тежко й стана. Скръб ослани душата й. И закапаха едри жълти цветя по пътя на Каломаин В, като вървеше, чу внезапно над главата си писък на птица. Едра черна птица с дълги остри крила, долетяла отдалече, мина във висината и се изгуби. Каломаин погледна нагоре — и кракът й се плъзна.

И тя падна в тъмна пропаст.

Мътно бе горе, а страх и изумление — пред нея.

И заплака от страх и скръб Каломаин — и в безбрежни мрачини се разнесе викът й, — а отзив се не чу отникъде...

***********************

И в несвест падна Каломаин. А когато се опомни, ycети се болна — и роди дете.

И нарече го Тимисаг, което значи Рожба на Копнеж. Защото копнееше по Бащата на Глъбините.

А след като доби, Каломаин се усети отведнъж здрава — и разведри се душата й — и светло стана пред нея.

Но мястото, дето стоеше, беше безизходно — и големи канари пълнexa кръгозора, а далеч над тях се къдреxa огромни черни облаци, — сякаш бездни горяха под земята и диплеха по небето тъмни кълба чад.

И обгледа Каломаин край себе си пустинното мяcто — и тежка скръб сгърчи душата й — и ланитите й се свиха, сякаш бич я шибна по лицето... Защото тя мислеше не за себе си, а за своето дете Тимисаг. Мислеше: накъде да го изведе?

***********************

И заплака втори път Каломаин. И чу я Бащата на Глъбините, та прати Властелина на Предала да я изведе.

И видя Каломаин Мъж, — лицето Му — като променлив блясък на падаща звезда, а гласът Му — като глас на водопад. И носеше в ръцете си окови от желязо. А Каломаин държеше Тимисаг и хълцаше от плач.

И взе я за ръка Властелинът на Предала, та я изведе от това място.

И каза й — :

„Аз съм служител на Вечния — мене е поверен вселенският ред. Името ми е Очистител. И пратиха ме при тебе да взема детето, а тебе да изведа на земята. — ... Когато дойде краят на дните, ще видиш ти Бащата на Глъбинитe в славата Му — и гласа Му ще чуеш!

„Върви! — “

***********************

И намери се Каломаин на земята, далек от Едема, в мяcто пустинно и безлюдно. И тръгна да върви. И стигна до стълпа, наречен М а р а н А т а! — което значи: Господ иде!

И спа там.

И видя огнен сън.

И ето — : из пламъци и звезден огън се раждаше Човек. И лицето Му бe слънце, а нозете Му — червени пламъци.

И много хубав бe обликът Му — и гиздав бe на лице — приятно бe да Го гледаш.

Изпълни се душата на Каломаин с радост голяма — и светло й стана, сякаш слънце бe пламнало в душата й. И чудно блаженство усети сърцето й, като гледаше Човека.

Я като я доближи, каза й Човекът:

„Аз съм Син на Бащата на Глъбините. Моето име е Христос. Не може да се стигне до Бащата, освен — чрез Сина“.

***********************

Но, когато се пробуди Каломаин, край нея нямаше никой. И скръб натисна душата й, — дълбока скръб, че Човекът се е изгубил.

И напразно ходеше низ пустинята. Плачът й цепеше студената нощ — и будеше гласа на чакалите и лъвовете.

... А Него Го нямаше.

***********************

... И на другата нощ пак заспа там Каломаин, защото се надяваше да види отново Христа.

Но не Го видя.

И безумен копнеж обжегна душата й, а сърцето й зарида в тъмнините...

***********************

През деня Каломаин се замисли отново за Христа и Го видя пред себе си, като алмазно видение. Но живот имаше в този образ — и навлизаше навътре Каломаин с този образ в душата си.

И страстно я теглеше към Него, а по ланитите й капеха топли едри сълзи.

И възнесе се духом Каломаин, а душата й се разтопи в свещено изстъпление. И видя себе си — капка в безкрайното море на Божията Светлина — и тази капка възрастна, та стана сама море.

И вълни плиснаха от средеца навсякъде — и краят им се не виждаше. Защото нямаше граница ни светлината, ни нейното сияние.

И слънце изгря.

И Каломаин видя Христа, пристъпващ по вълните, — че иде към нея.

И приближи се Той.

И взе я на ръце, както се взема малко дете, та я отнесе.

***********************

... А в онова време Властелинът на Предала занесе детето Тимисаг до най-горната Бездна, тъй като не можеше да го издигне по-горе.

И заживя там Тимисаг. И порастна, та стана мома. Но лошо бе местото — и страшно.

А Тимисаг живееше в мъчения и голяма скръб. И сухи станаха ланитите й, кожата й — бяла, а очите й посърнаха и впаднаха от горест.

... Топеше се дъщерята на Каломаин и сърцето й бе жадно, като напукана земя.

И съжали я Христос.

Като минаваше през Седемте Бездни, Той дойде при Тимисаг. Но нищо й не рече, а само я погледна — с кротък поглед, изпълнен с милосърдие и голяма обич. Тъй гледа нежен баща своето дете, когато е болно и огница пърли главата му, та то не може никого да познае. Погледна я Христос, па отмина.

Но, щом Го съгледа — пълен със светлина — устреми се с жар Тимисаг след Него и поиска да Го стигне и да Го спре. И вятърът развяваше дрехите й, а косите й се пилeexa по раменете й.

Но, когато стигна до Първото Небе, Христос изчезна изведнъж, а Тимисаг видя страж с огнен меч на прага.

И позна Властелина на Предала.

***********************

Когато я върнаха отново в Бездната, тъмна премала притисна душата на Тимисаг. И късаше скръб сърцето й — а стъпки от кръв лежаха по следите й върху пясъка.

Тя чупеше ръце от плач.

И викаше Христа.

A Него Го нямаше.

... И в мълчанието на тъмната пустиня се пръскаха стоновете й — като отровни черни цветя.

***********************

„Лицето Ти е крин, цъфнал между лаври — и мирисът му е до премала сладък.

„Като кротко слънце, възсиява погледът на очите Ти върху мене в спомена за първия ден, когато Те зърнах.

„И животворно е диханието Ти: то пробужда сенките на син полуден и буди живот в моите мъртви сънища!

„По канари и сипеи разлях своите сълзи в устрем да Те диря — и по пясъка на пустинята оставих заради Тебе своята кръв.

„И всеки ден сърцето ми ловеше Слънцето, като огнен поток, който кипи и ромоли в душата ми: — Ти бе това Слънце.

„И всяка нощ душата ми Те диреше по кръстопътя на всички знойни сънища — но безплодно. Защото Ти не посети ни веднъж моя плах сън!“

***********************

... И плачеше Тимисаг, а сълзите й ставаха солени реки — и течеха низ пустинята. И отчаянието на душата й гърмеше в тези реки.

А скръбта й твърдееше и се обръщаше на канара.

... Но, когато отново спомен огряваше лицето й, усмихваше се, като на сън, Тимисаг — и седмоцветна светлина озаряваше канари и пустинни върхове.

И, като светла песен, летеше нейната радост по безбрежната пустинна шир.

***********************

„Като ледна луна, озарява душата ми споменът, че Ти си далек — и далек ще останеш от мене.

„И Твоите стъпки са като далечна песен на гиздави моми, които омайват пътника с прелесни звукове, но крият от него своето лице, което е много по-хубаво.

„По мрачини и здрачове разсипах своя плач в устрем да Те диря — и по скалите на пустинята оставих своите стонове.

„И всека сутрин тръсках виденията на тежко минала нощ, защото скръбта ми бе ридала в тези видения, — скръбта ми по Тебе бе ридала там.

„И всека вечер причаквах чудото на своя живот — причаквах мига, когато Твоята сянка ще се мерне, за да пропъди моите мъки — и да пръсне светлик в мъглата на моя сън.

„Така антилопата се мъчи от жад — и тръгва от сипей на сипей за вода, а пред самия извор умира от премала.

„Кротостта Ти е като меко крило на гълъб — и Твоят облик е сияйно видение.

„Но Ти не слизаш при мене — и суетни са моите стъпки. Ръцете ми падат, разтворени, като счупен обръч.

„И — Тебе Те нема!“

***********************

... И съжали се накрай Христос, та й прати Утешител, за да я възнесе нагоре.

И дойде Утешителят при Тимигас.

И обеща й с клетва, че в края на вековете тя ще отиде при Христа.

И възрадва се Тимисаг с върховна радост — и едра радостна сълза капна от окото й на земята.

А мястото, дето капна сълзата, биде назовано Г о л г о т а, което значи: Л о б н о M я с т о.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...