Jump to content

ОБИЖДАНЕ


Recommended Posts

ОБИЖДАНЕ

Кое е по добре: да те обидят или да обидиш? - За предпочитане е да те обидят, отколкото ти да обидиш. Така те предпазват от възможността ти да обиждаш. Обидата спира до тебе. Ти си последният, когото обиждат по този начин. 112-355

Докато обиждаш, ти си кон, който бяга, но не си човек. Който обижда, още се намира в животинско състояние. Като знаеш това, не говори лошо за Бога, не говори лошо за ближния си, не говори лошо и за себе си. Не казвай, че си лош, но кажи, че не постъпваш добре. Езикът може да казва и добри думи, не само обидни думи. Езикът може да говори и без обида. По-добре кажи една сладка дума, отколкото горчива. 112-242

Не мислете, че който обижда, не страда. Той съжалява за казаната дума, обвинява се и се наказва. 24-201

Някой обижда, като мисли, че казва истината. 24-201

Ако кажа нещо, което го засегне, той веднага се обижда. Това е старият начин, това е егоизмът на човека, той всякога реагира. Божествената Любов възприема нещата добре. Каквото и да ви кажа, възприемайте правилно. Че ви казали нещо лошо, превръщайте го в добро. Например кажат ви: Аз не те обичам. - Превърнете думите. Ще излезе: Не, аз те обичам. - Трябва да знаете да превръщате. 112-241

Като влезеш в едно общество, и да те обидят, трябва да дадеш вид в себе си, че не са те обидили. И най-лошите думи да ти кажат, да не подозират, че са казали нещо лошо за тебе. Бог казва: „Не си отмъщавай, защото мое е отмъщението!“ - Забрави всичко и върви напред. Това не значи, че като минаваш покрай кучетата, няма да чуваш техния лай. Ще чуваш, но ще знаеш, че този лай не е заради тебе. „Нима всичко, което става в едно село, е заради мен? Не е заради мен.“ 126-120

Каквато обидна или лоша дума да ви кажат, разложете я, както химикът разлага съединенията, извадете горчивите и отровни елементи от нея ш оставете само ония, които са необходими за вашето развитие. Това значи да служи човек на Бога с дух и истина. Бъдете алхимици в живота, да превръщате лошите и обидно думи в добри. 24-201

Думите, с които хората си служат, крият нещо ценно, даже и да са обидни външно. Не се спирайте върху външните форми на човешкия език, но търсете в тях онези елементи, които лекуват и повдигат човека. 24-201

В старо време българите криели златото си в скъсани торби, в миризливи гърнета, да не внасят съмнение, че тук и там има скрито богатство. Така постъпват и добрите духове. Когато дават на човека някакво богатство, те го скриват в някоя обидна, лоша дума, да не го намерят злите същества и да го обсебят. Като знаете това, не се огорчавайте от обидните думи, които ви е казал вашият ближен, но започвайте да я анализирате, да извадите добрите елементи, които се крият в нея. 24-202

Трябва не само да простиш за обидата, но и да заличиш всичко в съзнанието си и спомен да не остане от обидата у тебе. И след това на мястото на лошите думи, които са ти казали, ти постави най-добрите за онзи, който те е обидил. 0-31.3.91

Господ чувства всяко страдание, което причиняваме на другите. Обиждаш хората и Бог обиждаш. Казваш на едного: Мразя те.- Бог е при него и те пита: Знаеш ли, че аз направих този човек? Щом мразиш него, и Мен мразиш. 0-26.2.91

Ако претърпиш всички обиди, след време ще станеш добър, приятел с тези, които те обиждат. 112-241

В Божественият свят няма лоши и обидни думи. 70-14

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...