Jump to content

35. На екскурзия с едните и другите


Recommended Posts

35. НА ЕКСКУРЗИЯ С ЕДНИТЕ И С ДРУГИТЕ

Един ден Учителят предал на брат Борис Дряновски да съобщи на мен, на брат Боян Боев и на Цеко Матов Етугов, да се приготвим и сутринта на другия ден, в три часа през нощта да бъдем пред салона готови да отидем на Витоша с Учителя. И действително на уреченото време ние бяхме там, Учителят слезе от Неговата стая и потеглихме за Витоша. Беше през пролетта и времето бе хубаво. Пристигнахме на Бивака, накладохме огън, направихме чай и започнахме да закусваме. След два-три часа, към 10 часа започнаха да пристигат и други наши хора. Събрахме се около 20 души, като бяха дошли на 4-5 групи. Прекарахме денят добре, а на другия ден имаше беседа в 5 часа сутринта. Измежду другото Учителят спомена за тази екскурзия: „Аз вчера отидох на Витоша и поканих четирима братя. След тях дойдоха и други братя и сестри. Ще каже някой, защо избрах тия четирима братя. Тях поканих, защото те са се жертвали на времето за Мен. А пък тия, които дойдоха отпосле, освен, че не са се жертвали за Мен, но е било време, когато са работили и против Мене. А и сега някои от тях работят срещу Мене. Аз трябваше да благодаря на едните, но дойдоха и другите и те взеха половината от благодатта“.
През 1942 г. Учителят отива на Черни връх на екскурзия с Борис Николов, Любомир Лулчев и Неделчо Попов. Доколкото си спомням бяха само тези трима братя. На другия ден ние тръгнахме с Тодора Йорданова и след обед пристигнахме горе при групата на хижа „Алеко“. Някои по-рано, някои по-късно бяха тръгнали, и пристигнаха горе две-три групи. След като се върнахме на Изгрева, на другия ден Учителят спомена пак за екскурзията си до Черни връх. Започна да разказва с колко човека първоначално са се качили на Черни връх и че на следния ден пристигнали две-три групи и споменава едната група колко човека има, във втората група колко братя и сестри има и в третата група имаше външни хора, туристи, с които дойде една наша сестра. И после като продължи добави: „Измежду всички тези дойдоха един брат и една сестра, с които беше Господ“. Единствената група от двама души, които се качихме горе, това бяхме ние със сестра Тодора. През цялото време на изкачване ние бяхме въодушевени при едно приповдигнато настроение и непрекъснато пеехме песни, а на почивките произнасяхме молитви.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...