Jump to content

2. Белите и черните братя


Recommended Posts

2. БЕЛИТЕ И ЧЕРНИТЕ БРАТЯ

В 1924 г. дойдох от Варна в София за малко, за да споделя с Учителя за разцеплението във Варненското братство. Там бяха се разделили на бели братя, а ония които не са в числото на белите, от самите бели бяха наречени, че са черни. Учителят ме задържа три месеца и все ми говореше в Горницата. Един ден аз си събрах багажа и мислех да си тръгна вече за Варна. Учителят ми каза: „Кой ти каза да си тръгваш?“ Като чух това аз си развързах багажа и останах. След два дни аз пак съм при Учителя и тогава Той си затвори очите в дълбоко съзерцание и два часа не продума, нито пък си отвори очите. Той мълчи и аз мълчах. И двамата сме в мълчание. След това Той погледна часовника, който държеше в ръката си и каза: „Дадоха ми отпуска и ще заминем заедно с първия бърз влак и на никого няма да казваш“. Аз от радост станах, прегърнах Го и Му целунах ръка. И тогава Учителят ме погали с ръката Си. „Сега ще телеграфираш на Иван Жеков: Пристига Юрданка и Петър“. На гарата във Варна ни посрещна д-р Иван Жеков с файтон. У нас по това време живееха осем души братя, които чакаха да ме посрещнат и като видяха, че идвам с Учителя се зарадваха много.
По това време варненското братство се беше разделило на две групи. Едните се наричаха бели братя, а нашата група, в която бях аз бяха я нарекли черни братя. Но за голяма изненада на „белите“ Учителят отседна при нас, при Черното Братство. Така като го бяха определили и назовали. Когато научиха, че Учителят е при нас, дойдоха през деня братята от „Бялото братство“ и тогава Учителят направи помирение. На прозореца имаше перденце окачено на тел и когато приятелите идваха Учителят ме питаше: „Тези от кои са? От Белите? Но Белите не са побелели“. Един ден Учителят каза: „Нека дойдат всичко от Белите да се запознаят с Черните. Дойдоха всички. От едната страна стояха Белите, от другата Черните. „Е, рекох, знаете ли кой е този, който ви окачи табели с черни и бели?“ Те мълчат. Така Той ги сконфузи. От този момент се стопиха всички сенки на неприязън между нас и настана хармония с чисти братски отношения за взаимопомощ.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...