Jump to content

21. ДЕТЕТО С МАНДОЛИНАТА


Recommended Posts

21. ДЕТЕТО С МАНДОЛИНАТА

Вуйна ми (на майка ми, на брат й жена) имаше едно момченце наречено Недю. То беше много весело и беше голям играч на народни танци. И понеже беше много весело, татко му купи една мандолина и му я подари. То си дрънкаше и играеше само. Един път като играло много, простинало и се разболяло от пневмония и почина. И когато легна болно вуйна ми вика: „Ти от тая мандолина се разболя!" И взе, че я хвърли на тавана. Ама то почина детето и вуйна ми се притръгна (забравя се от мъка).
Какво значи това ли? Притръгна, значи не се помни. Един път отишла да бере сливи и паднала от сливата, от мъка за детето. Те там по техния край много държат да имаш момче. Те бяха богати, имат имот. За момчето казват: „То момичето е чужда стока (ще се омъжи)." Имаха момиче, но не го смятат. Като загубиха това момче не могат да си намерят място от мъка. И най- после решават да дойдат в София, да питат Учителя. Тя не е от Братството, яде си месо и т. н., но идва при мене и иска да я заведе при оня Учител, да види какво ще й каже. И като отива с майка ми при Учителя, Той ги поканва да седнат на пейката. Това е било при лозницата, където е сега местото на Учителя. Там имало една пейка и сядат мама, вуйна и Той - Учителят. И вуйна Му разправя мъката си и си мисли да отиде при Кера, която говорела с умрелите, но на Учителя казала само: „Хубаво ли е да се говори с умрелите, да се извикват?" А Учителя казал, че не е хубаво. И обяснил така: (Това, което е казал на вуйна ми, на никого не е казал.) Когато някой почине от фамилията застава отпред, когато почине втория, застава зад него, когато почине третия - пак зад него и т. н. става дълга редица. Сега твоят син е някъде далече зад всички. И да го повикаш, той е дете, не може нищо да ти каже, но за да го извикаш, този, който е отпред, трябва да си напусне работата, да отиде зад сина ти, че и другия зад него и другия и т. н. Трябва цялата тази редица да се измести, тогава да дойде на преден план детето ти и нищо няма да научиш от него. Само ще се разплакваш повече и нищо няма да разбереш, но ще развалиш реда на душите, които имат работа там. Всяка душа има работа и те не може да си отмъстят после. Затова не е хубаво". Ама тя не мислела да каже за Кера, но Учителят казал: „А, ти искаш да идеш при Кера, ли? Не ходи при Кера!" Тя казала на Учителя: „Аз искам много да имам момче пак. Много ми е мъчно и много искам момче да имам". Учителят си затворил очите и дълго, може би половин час стоял със затворени очи. Те стояли и чакали. След време Той си отворил очите и казал: „Рекох, същата душа ще дойде и до пет годишна възраст три пъти ще се изяви. Но има нещо, което мога да ти го кажа: Винаги ще бъдете разделени, понеже е скорошно прераждане". И така вуйна си отиде и после забременя и роди момче на име Николай, на името на дядо ми. И така роди това момче и до четири годишна възраст то се изявило. Вуйна ми го взела за ръчичка и турнала на другата армагата (пръстено котле за боб) на мотиката и хляба в торбата и отишла на една далечна нива. Като минавали за пръв път с детето край една местност, детето изведнъж извикало: „Мамо, ела да отидем на сухи кладенец, по-рано като бях, аз си изтървах там една кратунка, да ида да си я взема". Майката рекла: „Какъв сух кладенец, бе?" „А-а, когато аз бях, преди да играя аз бях болен, тогава. Тогава един път дойдохме на нивата, далечната и си изтървах кратунката. Мамо, нека си я взема". Изскубнало се от ръцете й, а тя се разплакала. А то били минали пет години ли какво и от кратунката била останала само една мрежичка такава, личало, че имало кратунка. Кладенецът бил сух, нямало вече вода. Кладенеца бил съборен и не бил дълбок. Вторият случай: Детето си играело вкъщи и изведнъж казало: „Мамо, я да ми свалиш ти мандолинката от тавана да си подрънкам малко". Вуйна му казала: „каква мандолинка, бе?" „А-а, аз преди да се разболея, по-рано като бях тука, колко много дрънках, а ти викаше: от тая мандолинка се разболя и я хвърли на тавана". Вуйна ми пак се разплакала. И третия случай, не го помня. И така това детенце порасна, ама като беше малко бабите го гледат, вуйна ми все на нивата, все далеч от него. Върне се вечер, то заспало. Стане сутрин, то пак спи. И така детето расло порасло, тръгва на училище, отива в града там да се учи. Вуйна е пак далеч от него. Вуйчо ми ходел да му носи едно-друго. Вуйна пак не го вижда. После решават, продават всичко и отиват в Русе. Докато си пренесат багажа, то отишло в София, в Кремиковци. А вуйчо ми преди да почине казал на вуйна ми: „Ти там при Колю да седиш!" И вуйна идва тука при сина си. А на Колю му дали квартира в София в „Дружба". Но той в Кремиковци, по цяла неделя не се връща. После като дойде неделен ден понеже си купили имот и си направиха вила до границата - Годеч където е. И там отива с колата, а вуйна ми никога не го видя, не може да го види. Най-после вуйна отиде на село. Но преди това отиде при братовчедка ми в Русе и й казала: „Закарай ме на село в Цар Асен, отивам там да умра!" Отива там и за четири дни умира, все тъй разделена от детето. Сбъдна се казаното от Учителя. Доби и роди дете, но то бе отлъчено от нея до края на живота й.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...