Jump to content

2. СРЕЩАТА С УЧИТЕЛЯ


Recommended Posts

2. СРЕЩАТА С УЧИТЕЛЯ

Кога се срещнах за пръв път с Учителя и как се добрах до Школата? Моят брат Славчо Печеников много рано излезе от къщи. Завърши гимназия, но не можа да следва. Той е роден през 1907 г. в Асеновград, но не зная точно кога. Вероятно Христина, съпругата му ще знае точно датата. Другата ми сестра, голямата Сашка - 1904 г. в София, Йлина - 1909 г. в Трън, брат ми -1908 г. в Станимъка, Милка в 1910 г. в София, аз - 1915 г. в Гюмюрджина. Брат ми е завършил II мъжка гимназия, отдели се от къщи и отиде да живее на Изгрева. Как и с кого е влязъл във връзка не зная. Той отиде и си направи къща там и остана там. Баща ми беше в ужас, че синът му е станал дъновист. Баща ми не беше съгласен, защото имаше разни приказки във връзка с това общество. И така той си направи къщичка и остана там. Мина доста време и той ми каза веднъж: „Абе ела един път да чуеш една беседа". И аз една неделя отивам на беседа. А салона пълен, сядам и слушам, да чуя беседата. Учителят отвори Библията, прочете един стих и след това започна беседата. Аз като гледам и слушам си казвам, ами аз за такова нещо мечтая, за такова общество, те ходят там в салона, после ходят на екскурзия на Витоша, на Рила, играят гимнастика и казвам: „Аз за такова общество мечтая отдавна". И знаете ли, така ме трогна всичко и като съм си закрила лицето с ръка и плача и сълзите ми текат по лицето и ръцете и не смея да ги махна. По едно време си махнах ръцете, а Учителят право ме гледаше и се усмихна, а аз още повече заревах. Мина малко време и аз се успокоих постепенно и после излязох. Това беше първото ми впечатление, че се разревах от беседата, замая ми се главата и затова излязох вънка. Това е било 1931 - 32 г. Още не бях омъжена. И тогава казах на брат ми: „Славчо, аз оставам при тебе! Кажи на баща ми, че аз вкъщи вече не се прибирам", защото баща ми беше голям гастроном, месища, патици вечер и т. н. Викам аз: „Вече край!" Славчо каза: „Добре, ще останеш при мене". А баща ми каза: „Дума да не става". Но аз останах. Брат ми издействува и ми направи една малка стаичка отделно с едно прозорче на запад. Така аз останах на Изгрева. Баща ми пощуря. Аз бях още ученичка, не бях завършила гимназия. Бях вече в търговската гимназия и от там ходех вече на училище. През 1936 г. аз завърших.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...