Jump to content

XV. МАРИЯ ХРИСТОВА - ЖЕНАТА С ДВЕТЕ ЛИЦА


Recommended Posts

XV. МАРИЯ ХРИСТОВА - ЖЕНАТА С ДВЕТЕ ЛИЦА

Величка Няголова

Здравей Вергилий,

Наистина сестрите в Париж, които работиха за Учителя са три, а не две. Писах за Ярмила Менцлова и за Ана Бертоли. Но нищо не написах за третата- Мария Христова. Това е умишлено, защото не желаех да се цапам и пиша лоши неща. Знай, че всичко, което Анина Бертоли разказва за тази сестра е вярно. Ти ми беше писал, че искаш да издадеш и тази част от спомените й, като ще настръхнат косите на хората. Постъпи както желаеш. Но истината е, че Мария Христова е пакостила безкрайно на Ана Бертоли, и то съзнателно и умишлено.
Какво зная аз за тази сестра Мария Христова? Тя беше много енергична, волева, с труден характер. За мене тя не беше психически уравновесен човек. Занимаваше се с разни магии и все говореше за „косми" и „нокти", и др. Набеждаваше всеки направо в кражба. За нея беше лесно, защото тя самата беше крадец и разбойник. Разказваше, как една жена била у нея, как откраднала сребърните и лъжици и ги скрила в дрехите си отдолу и така си ги отнесла. Слушах всичко това от нея и се чудех на акъла й. После разбрах, че тя не беше съвсем нормална. И намерихме с нея една такава лъжица паднала зад печката й. Отначало не я познавах тази сестра. Живеехме с детето ми няколко месеца у нея, горе в таванската й стаичка. Помагах й за това с каквото мога. Беше много богата - мъжът й беше лекар, тя също казваше, че е такава. Имаха огромен, скъп апартамент в Париж, много богато беше уредено. Говореше се, че с хитрост и подлост, спечелила много пари. Беше голяма материалистка и парите и бяха все в главата, като голяма необходимост. Спирала ме е пред църква в Париж и просто ми заповядваше: „ Ще влезеш вътре и ще се молиш да спечеля пари, защото много ми трябват, аз зная за какво." Чудех се на акъла й. Но още не бях я опознала добре. Аз сама, с малко дете, без пари, без работа и дом, без никаква подкрепа в чужда страна, тя се молеше все за себе си - да има пари, и да има. Една българка, не от Братството, ми беше разказвала, как тази Мария е ходила при царя в Испания да му иска пари за Братството и че имала имот за Братството. Уж, царят й бил дал и тя всичко използувала за себе си. Служеше си с изнуди и измами, с лъжи. Имаше извън Париж огромен терен с къща, която все строеше. Казваше, че този терен е за Братството и кого ли не е използувала да й работи там. Нали е братско - всеки отива да й помага. Че и Грива (когато е бил тук, че и Крум Въжаров, като дойде, че и Никол Филасие /сега жена на Павел Желязков/) и всеки българин, който дойде и я потърси. Да не говорим за мене и за сина ми Благовест, колко много сме й работили там. А всъщност това място си беше нейно и на никакво Братство не беше го завещала. Искаше уж да го остави на Жан Луи Гобо - не се хванаха на въдицата й. После искаше да го продава, но все нечестно си служеше. Говорила с мъжа на Росица Янчева - Грабер, уж да им го остави на тях, а като се срещнали тя му го предложила да го купи. Той й отговорил: „Аз нямам нужда да купувам място". И на мене по телефона все ми говореше за „Братското място". Аз веднъж й казах: „Ти, толкова вече години никога не си го дала на Братството, че сега ли ще го дадеш". Тя се разсърди. А беше вече много възрастна. Накрая чух, че била дала някакви суми пари на някои българи, те знаят кои са, да не казвам имена. И с тези „непочтени пари" били закупени места край Витоша в Бистрица. Тежко и горко им. Особено, ако са купили „Братско място" с тези пари. Защото тази сестра не ги печелеше почтенно. И Учителят няма нужда от такива пари и места. Но нека се знае, за тези купени места, и да се проверят тези мои думи, дали са напълно верни. Знайте, че тя и да ви е дала парите, те за тук са много малко, в сравнение с нейното богатство и този и огромен терен.
Още, тя веднъж извика полиция за мене, наклевети ме нещо. Хората дойдоха, видяха майка сама с дете и си отидоха. Всъщност цялата полиция там, в квартала и я познаваха. Писмото срещу мене написа Пиер /предишният приятел на Никол Филасие - възрастен брат, които работеше по превода на беседите с Мария), заедно с Мария Христова. По-късно, през лятото тя ни изгони окончателно, с детето, буквално на улицата. Веднъж дойде и ми поиска пари назаем. Аз нямах много, но току-що бях получила за детето. Дадох й ги. Тя много ме молеше, като й казах да ми ги върне бързо, защото те са ни парите за храна с детето. Тя ги грабна и каза: „Каква хубава работа ще ми свършат тези пари." И така минаха много години и тя никога не връщаше парите, просто ме изигра тогава. След 7-8 години, веднъж ми ги върна, аз ги бях окончателно забравила. Като ни изгони от къщата си, аз не можех да получавам писмата си. Стояла съм като „крадец" и съм бъркала в пощенската и кутия с гребена си, за да проверя имам ли писма. Взема си моите, и оставя нейните. Веднъж трябваше да получа запис - пари за детето. Знаех деня, но адресът ми е при нея. Застанах долу пред блока и чаках с часове пощаджията, да дойде и така успях да си получа парите. Много ме е измъчвала, Бог да й прости. Дойде Крум Въжаров, тя го прие сърдечно, с ласки, и разбира се го води на мястото си. Казах й, че искам да видя брата. Тя ми отговори така: „Ти ще отидеш в София и ще го видиш". Ето такъв е нейният образ.
 
Сега да кажа положителното за нея. За мене тя беше прераждане на някакъв „пират" или „разбойник". Но тази сестра много обичаше и уважаваше Учителя.
 
Беше готова да тича и работи за Него. На мене лично ми е казвала: „Ако искаш да ти се оправят материалните ти работи, то издай една беседа на Учителя." И тя работеше много, с този възрастен брат Пиер, приятел на Никол Филасие. Той отдавна си замина. Превеждаха заедно, и бяха издали някои книги, като „Свещените думи на Учителя" и др. Тази сестра имаше и голяма широта и топлина към българите от Братството. Приемаше ги, даваше винаги по някоя пара, щедра беше иначе, водеше ги на мястото си. Просто ги купуваше с любезността си. Но не всичко в нея беше искренно, тя си правеше и тънки сметки, как ще ги използува, за да работят на мястото и, уж ги питаше за съвета им. На кого да го остави и как да направи. Все с това се занимаваше. Но беше алчна и непочтенна. И много опасна! Изведнъж, така хитро и умело, те поставяше в „клопка", че ти не знаеш сам как си се поддал и как си и повярвал.
Положителното за нея си остава това, че този безкрупулен мошенник и лъжец, обичаше безкрайно Учителя и делото Му. Не зная дали е още жива. Беше много възрастна и болна.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...