Jump to content

44. Настаняване в колежа "Елмайра"


Recommended Posts

44. Настаняване в колежа "Елмайра"

Тъй като ми предстоеше настаняване в колежа "Елмайра", Ню Йорк щат, който бе недалеч от Кантон, настойниците ми решиха да ме заведат с колата си до там, да опозная новата си обстановка преди да започнат занятията ни. Мод караше колата бавно и внимателно. Когато отстъпваше кормилото на мъжа си, тя винаги седеше до него и командваше: "Кпиън, шифт инту дъ секънд!"* //Клиън, включи на втора! - от англ.//- бе често повтарян израз. В къщи по цял ден тя му нареждаше какво да прави - да нахрани пилците, да измие колата, да отиде до бакалина и какво ли не още. Той покорно изпълняваше всичките й нареждания. Американските съпрузи слушат жените си, за разлика от българските. Там жената управлява.
Колежът ми се хареса. Тих кът, целия озеленен с хубави дървета и тревисти площи. Две големи здания от едната страна на улицата - едното старо, доста старо, цялото обвито в бръшлян. От другата страна - нова здание в готически стил - спални и библиотека и още едно ново здание - само спални. Игрища за тенис и баскетбол - това бе "Елмайра колеж", първият колеж само за девици в Америка, основан в 1885 година. Този колеж, поддържан от дарения, отпускаше четири пълни стипендии за чужди студентки всеки четири години. Условията бяха добри, но режима - строг. В десет часа вечерта всички трябваше да бъдем по стаите си. За да продължат стипендията ми трябваше да имам висок успех през целия курс. Дадоха ми формуляр с инструкциите и изискванията на колежа.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...