Jump to content

53. На театър с бившата ми учителка от Ловеч мисис Рийвз


Recommended Posts

53. На театър с бившата ми учителка от Ловеч мисис Рийвз

През една зимна ваканция ме покани бившата ми учителка от пансиона мисис Рийвз, която бе на специализация в Колумбийския университет в града Ню Йорк.
Бе студена зима, а аз пристигнах там с жарсено бельо и гумиран шлифер. Тя отвори уста от изумление, когато видя с какви дрехи щях да прекарам най- студените дни във ветровития, леден Ню Йорк. Веднага извади топло бельо и ме накара да го облека. Мисис Рийвз бе жена с богато духовно съдържание. В пансиона тя всади в нас стремеж към духовни идеали. Всеки петък вечер ни говореше в малкия хол в американското здание на разни теми. Слушах я със зейнала уста. Поправях й години наред тетрадките по английски и тя ми беше идеал в живота. Обичах я с цялата си душа. Сега, когато ме покани, веднага отидох в големия град и се радвах, че отново ще бъда с близък човек. Тя живееше в квартала Бруклин, отдалечен от центъра на града. Започна да ме води на театър почти всяка вечер и имах щастието да чуя няколко Шекспирови трагедии с известния тогава актьор Фриц Либер. Затрогваща игра, която става незабравима. Близо до нейния дом живееше един от драматичната трупа, която заварих в дома на Търнър при пристигането в Кантон. Леон бе проповедник в една от бруклинските църкви. Покани ме да говоря за България и да пея, след което слушателите събраха една малка сума като коледен подарък. Леон щеше да се жени за красавица от Скандинавия - Астрид, която ми се видя неземна хубавица. Самият той бе хубав човек с благородно сърце. Слушах операта "Фауст", с италианска примадона, и през цялото време тръпки пълзяха по гръбнака ми от вълнение. За пръв път в живота си чувах изящно пеене, което остана незабравимо.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...