Jump to content

55. На почивка на вилата на д-р Харкнес


Recommended Posts

55. На почивка на вилата на д-р Харкнес

Хуманитарните науки винаги са ме интересували и още втората година записах един семестър философия наред с литературата, която ми бе специалност. Професорката ми по философия, д-р Харкнес, бе неомъжена, възрастна жена и често ме канеше в малката си квартира на вечеря. Тя проявяваше особен интерес към моите идеи и ме намираше сериозен събеседник. Неотдавна получих съобщение от мисис Рийвз, че тя живее в съседно на нейното градче, и че досега е издала 34 философски книги. През лятото тя ме покани да ме заведе с големия си буик във вилата й на езерото Шамплейн, в Нова Англия. Приех с радост поканата й. През семестъра имахме семинарно обучение и ми се падна да проуча Лайбниц. Тя хареса работата ми, но остана много изненадана, когато й заговорих за един еволюиращ Бог. Четенето на философски книги ме бе навело на тази мисъл и като наблюдавах несъвършенството в природния и човешки живот започнах да мисля, че и Твореца е несъвършен. Тя преподаваше теорията на обективния идеализъм и тази идея я смути, защото бе в разрез с нейното убеждение и разбиране. Затова накрая на семестъра тя ме покани с желанието да говорим на вилата й спокойно по тия дълбоки въпроси. Оказа се, че на самия чакълест бряг на голямото езеро, чийто край не се виждаше, тя имаше две дървени вили. Настанихме се в най- близката до езерото и заживяхме идиличен живот сред чудната природа. Недалеч от вилата ни имаше малък остров, целият обрасъл с трева и с разкошни кипариси - моето любимо дърво. По самите брегове бяха разперили листати клони кленове и дъбове. Синьото езеро блестеше денем под топлото слънце и цялото островче имаше вид на обработен от човек парк на някакъв призрачен принц, чийто дворец не се виждаше. До островчето ходех всеки ден с лодка и се научих умело да греба. Водех и приятелката ми понякога на този приказен "остров на блажените". Какви чудни минути изживях в тишината на това свещено, чисто място! Там никой не ходеше, сякаш бе собственост на моята професорка. В големия хол имаше камина, която вечер палехме и приседнали на меките фотьойли приказвахме до късна вечер. На широката тераса пред вилата имаше люлка-кресло, на което можеше да се лежи. Бях крайно изтощена от непрестанно напрегнатата си работа в колежа и там за две седмици се съвзех.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...