Jump to content

233 б. Минералният извор в с. Рударци


Recommended Posts

233 б. Минералният извор в с. Рударци

В.К.: Вие сте ходили на този минерален извор на Рударци. Какво представляваше той ? (Забележка: Виж "Изгревът" т. VII, с. 446 и снимки в т. XXIII, № 77, 78, 79, 80)
Весела: Той беше една тръба, от която течеше много силна вода, тя беше хладка вода, минерална, и там от селото ходеха да си перат дрехите селянките. Учителят много обичаше тази вода и винаги му носеха да пие от нея. Ходехме там и сядахме на полянката над извора много пъти, да си починем и да се върнем обратно. Този извор значи, е впрегнат сега в цяла инсталация там с баня, с плувен басейн, вече не е това, което беше. Но много ни харесваше.
Един ден през лятото Учителят ни накара всички да отидем да се облеем с тази хубава вода и ние ходихме и се обливахме с тази вода. Каза, че е много полезна и пиехме. Да. Той е на 2 км от селото. Една хубава разходка, една хубава дъбова гора над извора, където имаше огромни царски гъби. И веднъж цяла торба събрахме и сготвихме царски гъби. В.К.: Царски гъби? Весела: Да. Много големи. В.К.: Какво представляват? Весела: Те са много големи, просто повече от 10 см, може и 15 см в диаметър. И са тлъсти, просто като месо. В. К.: И тя е била лековита тази вода и Учителят е обичал да пие. Весела: Много лековита и той я обичаше и дори като беше в София някой път му донасяха от тази вода да пие.
В.К.: Сега, как се намери и как се построи "Изворът на здравето"? (Забележка: Виж "Изгревът" т. VII, с. 443)
Весела: Да. Най-напред Учителят накара братята да изкопаят малко пръст, там видя, че е място където има вода. Изкопаха и бликна доста силна вода и напълни коритцето и тази вода изтичаше, и той нарече това изворче "Изворче на здравето". Много хубава вода избликна.
В.К.: Сега, продължаваме за "Изворът на здравето". Весела: Да. В.К.: Защо го нарече "Изворът на здравето"? Весела: Ами той като каза това, разбрахме, че водата му е лечебна, лековита. В.К.: Сега вие там ли, вие сте имали една опитност с тази "Извор на здравето"? Там ли е накарал Владо да направи кръст? Весела: Да. Беше Разпети петък. В.К.: Да. Весела: И Учителят извика Владо на извора, защото една отвесна скала беше срещу изворчето, и Учителят го накара с длето и чук да направи един отвесен улей. Владо почна да чука и вода избликваше от скалата. След това направи една хоризонтална линия и се получи един кръст. Аз събирах пръстта под този кръст и винаги на Разпети петък аз съм особено развълнувана и като изнасях пръстта от изворчето, където Владо направи кръста, аз започнах много дълбоко и сърдечно да плача, заридах направо. Като че ли си спомних разпятието, като че ли това чукане в скалата беше заковаването гвоздеите на Христовите ръце и нозе. И много силно заплаках. Изнесох пръстта. Учителят стоеше много сериозен и замислен край извора, имаше още един-двама други братя. Не мога да забравя този ден Разпети петък, много тежко преживях. В.К.: Вие казахте, че някакъв ангелски напев? Весела: Не, то беше на Великден. Това беше 16 април. Беше хубав слънчев ден. Небето беше ведро, синьо, ябълките в двора бяха разцъфтели. Аромат изпълваше цялото пространство. И аз отидох при "Изворчето на здравето" постоях малко, нямаше никой друг и тръгнах по пътечката, която бяхме направили към Темелковия двор. И както вървях изведнъж над главата си чух хор да пее, с много нежни, трептящи гласове и пееха "Майко Богородице, цъфнала ябълко". С една нежна мелодия, много странно нещо, гледам - никъде никой няма. Откъде идва това пеене в пространството? И чаках, чаках, нямаше, то спря. И тогава аз тръгнах нататък по пътечката. На пътечката стоеше Учителя с панамената шапка и с вестник в ръце и четеше. И аз се спрях край него и казах: Учителю, току-що чух да пеят някакви невидими същества: "Майко Богородице, цъфнала ябълко". Какво е това нещо? Той се обърна, само дълбоко ми се усмихна и не ми каза нито една дума. А той остави аз да разбера какво е, и аз тази песен я развих впоследствие в ораторията "Отец на Светлините", като духът на душата. Там, след Духа, за който говори в "Завета на цветните лъчи", направих оратория. И духът на душата пееше "Майко богородице". В.К.: Как беше мотива, спомняте ли си? Можели да го изпеете? Весела: Да. Весела пее: "Майко Богородице, цъфнала ябълко". Това пееха. В.К.: Да. Весела: Пяха това "Майко Богородице". Чудна работа! Защо слушах това "Майко Богородице", дали защото беше възкресение? В.К.: Сега, то е свързано може би с това разпятие, което сте го видяли, и което сте го усетили и което предварително Владо го е изчуквал на скалата. Весела: Да. В.К.: И понеже е Разпети петък, след това е Великден и те ви дават и другата страна на нещата, възкресението. Весела: Възкресението. В.К.: И фактически вие, след разпятието на Христа, ви дават и възкресението. И там вече идва ораторията, която вие правите като символ на Седемте Духа на изявата на Всемирния Дух. Весела: На Всемирния Дух. Седемте цвята, да. В.К.: Седемте цвята, седемте духове. Весела: Да, това е "Отец на Светлините", оратория. Писах я в течение на повече от 20 години. В.К.: Тя е завършена, нали? Весела: Да.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...