Jump to content

12 - 43.ПЕТЪР ФИЛИПОВ


Recommended Posts

43.ПЕТЪР ФИЛИПОВ

         Надка: Между братята с Петър Филипов всяка година по Нова година колко хубави моменти сме преживявали. По цели нощи сме разговаряли и сме пяли.

         Марийка Марашлиева /М.М./: Той създаваше такава една атмосфера около себе си.

         Надка: Да, това са качества. Не всеки човек може да ги има. В нашата къща много приятели сме посрещали, нощите с песни сме изкарвали.

         М.М.: Като е идвал в Русе, в салона там като сме излизали с него, аз все мислех, че той сигурно е оставил нещо, понеже работи с ванилия, може да има случайно из джобовете му ванилия, все ми миришеше на ванилия. Той един път се шегуваше: „А-а, значи ти мириша на ванилия", тъй съм смятала. А той каза: „Никога не съм носил."

         Надка: Той, много пъти като е идвал у нас, тъй се усещаше.

         М.М.: От него лъхаше някаква чистота.

         Надка: Хубав брат беше. Ти познаваш ли го?

         М.М.: Ex.

         В.К.: Петър Филипов.

         Надка: А-а-х, да бе, да.

         В.К.: Познаваме го, да, ха-ха.

         Надка: Той беше брат. Готов съм, каза, къщата си да дам за Бога. Той го разправя. Като отидеш у тях, петъците, тези петъчни срещи, трапези, картофена чорбичка, баницата, кафетата, дето ги правехме и си гледахме и той все ни гледаше на кафе.

         М.М.: Много хубава атмосфера се създаваше.

         Надка: Много, много.

         В.К.: Не всеки може да създаде атмосфера.

         М.М.: Не. не може.

         В.К.: Не всеки има такива качества.

         М.М.: Умееше да разказва. Много опитности имаше и с Учителя и разказваше

         Надка: Връзка имаше и правеше.

         М.М.: После опитности с приятели имаше.

         Надка: Да, имаше.

         М.М.: И умееше да разказва.

         Надка: Имаше много приятели. Той беше център там, на Изгрева. В неговата къща ний имахме ключ, Галето имаше ключ, кой нямаше, ти имаше ключ.

         М.М.: Разбира се. Той беше раздал ключове на много. Кой раздава така?

         В.К.: Ха- ха-ха.

         Надка: Аз взех да мия дъски горе и ще постилам чергата, не мога един бюфет, не мога да го вдигна, да пъхна чергата. Сега килими имаме, но тогава нови тъкани черги, тъй сме правили. И в това време се звъни. Пък Добри е на работа до късно, срещу празници имат работа.

         М.М.: Най-много работа имат.

         Надка: И казвам: „Кой е?" - „Свой." Викам: „Ела, че ми трябваш", чух го по гласа. Отварям. Влиза. „Какво бе, Наде? Какво правиш?" Викам: „Не мога тука." Той повдигна това, сложих чергата и Добри идва. Викам: „Мълчи сега, няма да казваш." И се звъни, защото слагаме райбера, той отива да му отвори, като отвори, да се изненадат двамата. Колко хубаво, като виждаш едни хубави отношения, чисти, няма да ги забравим никога тези хубави отношения с брат Петър. Обикаляхме с него приятели, канят ни на гости, вечер, като се прибере Добри, тримата тръгваме вече - по една седмица е седял, че и повече, до десетина дни. Много му беше мъчно, как плака той за Добри. Още като дойдоха, като чуха, че е в болница, и Христо дойде, че каза, аз се разплаках и те се разплакаха, и Петър, и Борис Ножаров. За девет дни ли, за 20 дни ли беше като дойде Петър, сам дойде.

         В.К.: Не ви ли омръзва?

         Надка: Не, на мен и сега, и сега в къщата ми винаги има гости. Винаги.

         М.М.: Всеки носи нещо хубаво.

         Надка: Благодат носи, като идва гост в една къща. Къща, в която гости не ходят, остави я!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...