Jump to content

47. Разговор: за северните сияния, за времето, петела и др.


Recommended Posts

47. Разговор: за северните сияния,

за времето, петела и др.

Северните сияния рядко се случват. Най-първо ще питаме сиянието за­що е дошло. То от Слънцето иде. Ще питаме каква е мисията му. Големите народи се бият, малките седят и им дават урок.
Днес времето е топло, на сянка 15°. Петелът пее и казва: „Всичките про­мени показват, че на добре отива. Каквото пишат вестниците, право е, но тъл­куванията са криви." Щом петелът кукурига, стой си; щом престане да кукурига, да те няма вкъщи, землетресение ще стане. „Докато аз пея, казва, свободен бъди. Като престана да пея, тогава..." Дете яздело магаре. Един старец му ка­зал: „Дете, хайде да си говорим!" - „Хайде, дядо!" - „Слез ти от магарето, да се кача аз!" - „Добре, дядо!" Слязло и старецът се качил. После детето казало: „Дядо, хайде да си говорим. Сега слез ти от магарето, да се кача аз!" Старецът казал: „А, не може!" Детето се изхитрило. Видяло един кон, взело от него кон­ски мухи, пуснало ги на магарето, магарето легнало на задницата си и дядото слязъл. И сега, на магарето - конски мухи.
По български говори петелът: „ку" - значи искам; „ри" - да рия. Двете срички означават: „Иди да ринеш! Хубаво си върши работата, че другояче..." „Кът, кът" значи: „Ела, ела!" В речта на българите имат „му".
Добре е то, всичко е за добре.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...