Jump to content

4. Сп. „Зорница", год. 51, бр. 11 (18.III.1931), с. 3, Вл. Русалиев


Recommended Posts

4. Сп. „Зорница", год. 51, бр. 11 (18.III.1931), с. 3

Нашите писатели

МАРА БЕЛЧЕВА

О, докога ще ме изпитваш, Боже?
Усмихнеш се, и ето всичко може.
Заслушана във топлия ти глас
На Твойта нива зрее - златен клас.
И блесналият сърп не ме тревожи.
Света десница върху мен положи
И като струна пее до захлас,
В дъхът Ти, Боже, шеметний ми час.
И в преграда между Теб и мен,
И тъмен облак Твоя глед засеня, -
Като кошмар в дълбокия ми сън.
Притискат ме небето и земята
Бучи изпод нощта река - душата:
При Теб ли бяга тя, от Теб ли вън?
Из „Избрани песни"
За нея най-добре би могло да се каже, че е минала през страшните светло­сенки на Рембрант.
И наистина тази горда аристократка, тази класическа, прекрасна и ома- гесваща жена и голяма поетеса слезе от озарените със слънчев блясък върхове долу в низките, където я чакаше тежката сянка на земята и великото световно страдание.
Тя се преля като капка роса в океана на човечеството, стана равна на всичките хора и за нея нямаше голям, нямаше и малък, само хора, само човеци, братя и сестри, с които би могла да дели всичко.
И наистина каква съдба: някога жената на убития министър Хр. Белчев, после другарка на безсмъртния Пенчо Славейков и сега съвсем сама.
Тя е оставила всичко, отрекла се е от даровете на живота, от неговите шумни дни и пълни с тайни нощи.
Тя е приела само истинния Бог на човечеството. И този Бог е изпълнил душата й. Той свети там като фар. Блести като слънце и така е тихо, така е свято там!
И в тези мигове на върховно сливане с Бога, с вечността и космоса, Мара Белчева изпя песните си - тихи като въздишки на дете и изпълнени с много мъдрост и с много светлина.
Това оа песните на един углъбен живот, на една човешка душа, изстрадала за всичките и на жестоко ранено сърдце:
Комуто се в сърдцето още ронят
недоизплакани сълзи,
от своя пир когото дните гонят,
тъй както гонят враг врази -
горко на него! Дето и да мине
един е неговият път. -
Дома бил той, или пък на чужбина,
на свойто минало трупът
понесъл, той се все и все завръща
при кладенеца на скръбта,
когото тъмният бръшлян обгръща
с неуведаеми листа.
Тя вярва във вечния живот.
След великите страдания, след тежката скръб душата става свята, става безсмъртна:
- „Смърт? Що е смъртта? Дълго съм мислила за това. Толкова пъти съм се срещала с нея в живота. Взела ми е най-скъпите - един след друг. Но наистина що е тя? И след всичко аз вярвам в живота. Във вечния живот, по-силен от смъртта."
И тази вяра е родила най-светлия пантеизъм в българската лирика. Песни­те на Мара Белчева в голямата си част са един славослов, едно обожествяване на природата, чрез която поетесата се слива с Бога. И в това сливане идва утехата, идва щастието, идва примирението.
Мара Белчева е родена на 21 септемврий 1868 година в Севлиево. Гимна­зия е завършила в Търново, а висшите си науки - във Виена и Женева.
Печатала е за пръв път през 1910 г. в двата сборника „Мисъл". Тогава тя публикува два големи цикли, около 45 стихотворения: „Без шум листата капят" и „На синура на вчера и на днес".
Издала е три книги: „На прага стъпки", „Сонети" и „Избрани песни".
Сега поетесата работи над нова книга стихове.

Вл. Русалиев

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...