Jump to content

34. Духовният глад. Изказвания на Учителя пред Боян Боев


Recommended Posts

34. Духовният глад

Изказвания на Учителя пред Боян Боев

На 21 ноември 1953 г. Боян Боев беше в състояние на видимо подобре­ние. Лицето му изглеждаше напълняло, закръглено, бузите - зачервени.
 
- Аз сега съм по-добре, така се сещам - каза той и ми стискаше с всичка сила ръката.
 
Въпреки всичките ми агитации да го приуча да не се бои от чистия въз­дух, да се движи, да прави гимнастика, като че не можах да успея да го трогна. Понеже беше добре настроен, а имах време, той разказа някои изказвания на Учителя, на които той е бил свидетел или са били направени лично пред него:

34.1.

Една сутрин, след Паневритмията, всички се спуснаха да Го поздравят с новия ден, и, както обичаха, да Му целуват ръката. Започнаха разговори и между другото, като че без връзка с останалото, Той каза:
 
- Ще настъпи страшен глад на земята!
 
Ние оперихме уши. Олга [Славчева], каквато е експанзивна, рече:
 
- О, ние Ви благодарим, Учителю, защото ни казвате да вземем мерки, да се запасим с жито, брашно, ориз, картофи.
 
Той се усмихна.
 
- Не, не такъв глад, а духовен глад, глад за Бога! И за това време вие трябва да се готвите. Всеки един от вас, и да иска, и да не иска, ще стане проповедник.

34.2

- Ще дойде време, когато цяла Русия ще играе Паневритмията!

34.3

- Учението ще дойде в България от чужбина. И тогава българският народ ще го приеме.

34.4

Когато след Европейската война България беше страшно окастрена, ка­то турците си взеха южните части, гърците взеха земи, румъните взеха Силис­тра, бяхме в 66 [на ул. „Опълченска" 66]. Една сестра запита:
 
- Защо така, Учителю, учението се благовествува в България, а ето колко много е пострадала България.
 
А Той отвърна:
 
- Когато кастрят ниските клони на дървото, то започва да расте нависо­ко!

34.5

- Какво си мислите! - рече веднъж Учителят. - Ще дойде време, когато някакъв нищожен наглед човек, когато го закачат за неговото нищожество, ще казва: „Кой, аз ли съм нищожество? А знаете ли, че аз съм втори братовчед на един дъновист?"
 
Боян не обясни дали е казано това буквално, или е искал да каже: член на Бялото Братство, или на човек, който обича Бога.

21 ноември 1953 г. Д-р Ст. Кадиев

(Вж. „Изгревът" том III, с. 29-35, том XII, с. 891-902. - бел. на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...