Jump to content

3. Ученичеството на Стефан Кадиев (разказва дъщеря му Елена) Бай Трайко и „синята пъпка"


Recommended Posts

3. Ученичеството на Стефан Кадиев

(разказва дъщеря му Елена)

Бай Трайко и „синята пъпка"

Научих тази история от самия бай Трайко, известно време след смъртта на баща ми.
Било е 1948 година. Кирпичената къща на бай Трайко тогава била в нача­лото на нашата малка уличка в Симеоново. В селската къща под един покрив имало помещения за четиричленното семейство на бай Трайко и за овцете му. Водопровод тогава нямало и хората от целия квартал носели вода от една чеш­ма на около 500 метра от къщата на бай Трайко.
Един ден, преди да изведе овцете на паша, бай Трайко, както обикнове­но, се обръснал. Порязал се. Къде се измил, къде - не, продължил привичната работа покрай овцете. Не се минало и половин час след бръсненето, и усетил, че му става много лошо. Повикал жена си и помолил, ако мине докторът покрай тях, да го повика. За негов късмет, това се случило съвсем скоро. Баща ми се приближил до леглото на бай Трайко и с ужас видял, че лицето му било много силно подуто. От дясната му страна имало оформено нещо като цирей. И без термометър, ръката на доктора безпогрешно определила опасно висока тем­пература. Огледал го внимателно и повикал съпругата на бай Трайко - леля Яна. Написал рецепта и й наредил веднага да слезе в града и да купи от най- близката аптека (в селото нямаше аптека) лекарството. Обаче лекарството би­ло много скъпо, а жената нямала пари. Баща ми извадил всичките пари, които носел. За щастие, те се оказали достатъчно. Жената трябвало да върви до гра­да пеша. Баща ми останал с бай Трайко, убеждавал го, че болестта му не е опасна и ще се оправи, не му позволявал да остане нито миг с мисъл за жесто­ката болка, която изпитвал. Междувременно си подготвял „работно" място - преместил кухненската маса до ламаринената чешмичка-резервоар, сварил вода, приготвил известно количество ракия, наточил и обгорил един от ножо­вете на бай Трайко. Когато леля Яна се върнала, премаляла от бързане, с изум­ление видяла, че върхът на пъпката на мъжа й била станала мораво синя! Дали веднага първото хапче на пациента, който бил вече съвсем обезсилен. Леля Яна помогнала на баща ми да изправят бай Трайко и да го приближат до чешмичката. Баща ми срязал върха на пъпката на кръст. Бликнал невъобразим фонтан от гной и оплискал всичко наоколо. Отокът много бързо спаднал, бол­ката отшумяла. Измили всичко с ракията. Състоянието на Бай Трайко видимо и бързо започнало да се подобрява. На притесненията на леля Яна за заплаща­нето, баща ми отговорил с махване на ръка: „Е, съседи сме!"
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...