Jump to content

Петър Дънов - №44


Recommended Posts

№44136

Нови пазар, 12 август 1900 г.

 

 

Л. Б. К.,

 

Мисля, че съм ви длъжен едно отворено писмо. Вашето приех във Варна и оттогава насам, види се, много неща се извършиха.

 

Питате ме как отива всичко засега. Аз има да ви съобщя някои и други неща, но това оставям за после.

Поздрави Д-ра, а тъй също и бр. Тодор. Поз­драви и г-н Велчев. Надявам се да растете във всяка благодат. Д-рът ме запита за една ваша работа137, но и досега не сте ми обяснили кои са причините за вашето настроение.

Разправете ми за разходката на Тодор, как я свърши.

 

Вас викаха ли ви за войник138 и готвите ли се?

 

Няма съмнение, работите ще вземат най-после добър край.

 

 

С поздрав. Ваш верен: П. К. Дънов

...................

136. Писмото се публикува за първи път. (У., № 44, 12.08.1900 г.)

137. За проблемите на П. Киров в неговата служба изяснени в пис­мото му №40 от 15.08.1900 г. (У., №44, 12.08.1900 г.).

138. Започналото разширение, реформиране и модернизиране на българската армия в младата българска държава намира своя израз през 90-те години на Х!Х век. Това е регламентирано с един от най-значимите документи в историята на армията - „Закон за устройството на въоръжените сили на Българското княжество" от 1891 г., допълнен и изменен през 1895 и 1897 г. В мотивите към законопроекта се споменава: „...за създаване на една многочислена и добре устроена според съвременните из­исквания на военното изкуство армия". В резултат на започна­лото разширяване и развитие на организацията на армията се предвижда за около 10 години численият й състав да достигне 360 - 380 хил. души. (У., № 44, 12.08.1900 г.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...