Jump to content

2. ВЕГЕТАРИАНСТВО


Recommended Posts

02. ВЕГЕТАРИАНСТВО

През май 1917 г. моята обична майка - Елена Миркова, почина след дълго боледуване на 38 години. Преживях голяма, дълбока скръб, заболях дори, до такава степен бях потресена, че имаше моменти, когато ме споходи мисълта за самоубийство, живота ми се обезсмисли. Баща ми бе на фронта, аз бях сама с по-малките от мен сестра и братче. Всичката тежест лежеше върху мен и това се отрази на здравето ми. Скоро баща ми се завърна, но бяхме все още във война, стопанска криза, недоимък, граничещ с глад. Тъжно и самотно живеех аз с баща си, по-малката си сестра и още по-малкото болно братче, което бе постъпило в училище. Бях в последния клас на гимназията, когото всеки младеж, всяка девойка мечтаят за своята бъдеща кариера. Мечтаех и аз. Имах склонност към медицина и защото от една страна външните условия далеч не бяха благоприятни, и от друга - липсваше ми майчината подкрепа, бях принудена да се подготвя за прогимназиална учителка като същевременно работех в редакцията на един местен вестник. Живеехме оскъдно, нерадостно, в дома нямаше топлинка, баща ми вече замисляше втори брак. И защото бях потопена за дълго в скръбта по майка ми, и мислех за причините,които доведоха до преждевременната й смърт и защото ми бе отказано да следвам медицина, която обичах, задоволявах се между всичко, което четях, да чета и медицински списания. В тях аз намирах статии за вегетарианството. Майка ми бе починала от стомашно-чревни страдания след операция. Аз имах също някои смущения, имала съм ръководство да взема своевременно мерки, почвата у мен бе готова, не бе нужно повече да ме убеждава някой и без да се допитвам, без да споделям с когото и да било, прецених, че вегетарианството ще е един здравословен, правилен хранителен режим, който действително би спестил на човека много болести. И веднага реших, втурнах се с присъщото на младостта въодушевление от нещо ново в живота ми - вегетарианството. Може би съм действувала и подсъзнателно, за да избегна участта на майка ми. Баща ми помисли, че правя само някакъв опит и не ми препятствуваше, обаче скоро разбра, че опита ми е преминал в един нов, постоянен режим. В Учителският институт, в който следвах, още първата година срещнах в лицето на един преподавател по френски език, човек много интелигентен, начетен, идеалист, възторжен човек със западна култура, с вътрешен и външен финес. Скоро той спря вниманието си на младата сериозна и винаги замислена курсистка, каквато бях тогава. Той също бе вегетарианец и не само това, току-що бе отпечатал книга за вегетарианството, а преди нея друга - "Етични проблеми". В тази последната в един пасажа той бе писал нещо за Учителя, за верността на Неговите предсказания. Аз бях я прочела и спряла мисълта си върху личността на Учителя и Неговата особена способност да предсказва. От време на време, в свободни от занятия часове ние се срещахме в дома на моя преподавател, аз и една моя съкурсистка, и беседвахме на научно-философски теми. Той се радваше, че по свой почин бях възприела вегетарианството и между другото, той бе първия човек, който ме заинтересува с френология, физиогномия, графология - изобщо окултни познавателни науки. Това беше за мене ново и твърде интересно знание, различно от официалното, което получавах в института и друга литература. Трябва да кажа, че още в юношеските ми години мен ме занимаваше въпроса, как да различавам добрите от лошите хора, за да си определям правилни отношения с тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...