Jump to content

14. Видимита и невидима братска каса


Recommended Posts

14. ВИДИМАТА И НЕВИДИМАТА БРАТСКА КАСА

В.К.: Значи накрая така стана, че ако бяха останали тия средства и тия пари в Братския съвет и другите, те нямаше да могат да се оправят. Щяха да се хванат гуша за гуша и коса за коса.

Г.Д.: Да.

В.К.: Те воюваха помежду си.

Г.Д.: Тия пари вместо да ги дадат на държавата, те ги криха, криха, че ги Изгориха накрая.

В.К.: Аз съм слушал за това нещо, че накрая ги горели. Имало ли е такова?

Г.Д.: Горено е.

В.К.: Боже, и защо?

Г.Д.: Има приятели, които са виждали.

В.К.: И защо не са ги дали на държавата?

Г.Д.: Иди ги питай!

В.К.: Защо не са ги дали? Ами дай ги на държавата.

Г.Д.: Даваха, на тоз на онзи, раздаваха все на своите и през съществуването на живота ни пак даваха на едни, на едни хич не ги поглеждаха, не помагаха на всекиго. Тъй са още.

В.К.: Значи на тези, които им са симпатични, които са техни.

Г.Д.: На тях дават, на другите - не. Това е. Нечовешка работа. Как няма да го вземат тогава Изгрева. В.К.: Не честно постъпване.

Г.Д.: Нечестно, разбира се.

В.К.: Да, така.

Г.Д.: Случка с един брат. През един зимен ден, студен ден, вървят с Учителя из софийските улици, бързат така от студеното и една бедна жена вика след тях: „Господине, господине, моля ви се, моля ви се, господине!!“ Те се спират, гледат жената. Казва: „Моля ви се помогнете ми, аз съм бедна жена, имам две деца и нямам нито пари за хляб, нито въглища, нито дърва и ето студено , помогнете ми!“ Учителят с този брат поглеждат я, съжаляват я и казва брата: „Учителю, аз ще отида да взема пари да й дам да си купи жената, да я улесним“. Учителят казал:“ Върви, върви! Върви! Аз, казва ще наредя в моята кантора, ще се обадя на моята кантора да изпратят на жената. До довечера ще има и въглища и дърва и пари за хляб и всичко ще има до довечера“. Значи той ще се обади в неговата кантора.

В.К.: Неговата невидима кантора.

Г.Д.: Да, ще наредя всичко, казва.

В.К.: И накрая?

Г.Д.: Това е. Накрая то си е направено.

В.К.: Тя получава. Как се казва този брат? Помниш ли?

Г.Д.: Май че пак е Руси, предполагам, че пак е Руси. Да. Който ми го разказа туй нещо е същия брат. Това е невидимата братска каса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...