Jump to content

93. ЦЕКО И КАЛИНКА


Recommended Posts

93. ЦЕКО И КАЛИНКА

Този Цеко по професия е електричар, работеше в града, в електроснабдяването. Където стане повреда, той отиваше да поправя. Изобщо, електричар е. И електричеството го уби най-после. Цеко като се помина, Учителят беше в Мърчаево, а Цеко се помина на Изгрева. И по същото време Учителят казал: „Цеко е тука." Пък ние знаехме, че Цеко е на Изгрева, при моята къща му беше бараката. А пък то стана така: някой си Ботушаров командвал всичките работници по електричеството и Ботушаров накара Цеко да вземе от нашето електричество, от моя клон, и да светне там, защото неговият е повреден. Цеко беше у дома. Ботушаров беше напуснал града, защото беше по време на бомбардировките. И аз казах: „Цеко, да отидеш да ми поправиш електричеството, защото нямам ток." Цеко се качи горе по една дълга стълба и оттам се заприказва пак за нещо. Забравил да си вземе пък клещите. Спусна ключа от своята барака и каза: „Иди, върху масата ми са клещите и или ги донеси." Цеко седеше горе на стълбата и като ми пусна ключа си, аз отидох в бараката му, взех клещите и му ги донесох.

Когато му ги подадох, той се заприказва и си отвлече вниманието. Приказваше за една наша Калинка, която дружеше с един брат, а пък Цеко много обичаше тази сестра и искаше да даде свои пари, да й купи пиано. И най-после той решил и тъкмо ми казва: „Брат Пеньо" - пък Калинка е родена в моето родно село, обаче е в братството, и тъкмо ми казва: „Калинка", и токът го удари и понечи да падне и падна върху мене и го положих на земята. Правих му изкуствено дишане, какво ли не го правих. Там имаше един германски лекар, който дойде и казва: „Пулсът му е спрял вече, излишно е да му правите изкуствено дишане. Той е умрял вече." Това беше за Цеко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...