Jump to content

Recommended Posts

Т О М А

 

Културата на сегашните хора се отличава с голяма критика и съмнение. Те казват, че за да бъде философ, човек трябва да бъде критик, да подлага всяко нещо на опит. Някои проверяват нещата и вярват в тях, но какво ще кажат онези, които проверяват и не вярват? Те пипат нещата и пак не признават, че са реални. В Евангелието се говори за неверни Тома, че след като видял възкресението на Христа, пак не повярвал. Трябвало да си тури ръката между ребрата на Христа, да напипа отворената дупка и тогава да повярва. Като не разбира Божествените закони, човек всякога може да бъде излъган. Лъжата е сянка на Истината. Както сянката е признак за съществуването на даден предмет, така и лъжата е признак за съществуването на Истината. Съмнението пък е признак за съществуването на някаква реалност. Съмнение без причина не може да съществува. Отричането на Бога показва, че Той съществува. Не можеш да отричаш нещо, което не съществува. Следователно човек отрича само онова, което съществува. На какво се дължи отричането? – На недостатъчната светлина. През деня човек вижда дърветата, камъните, изворите, но вечер не ги вижда. При това положение човек може да ги отрича, може и да признава съществуването им. Обаче това не показва, че те не съществуват. Тъй щото когато някой поддържа мисълта, че Бог не съществува, това показва, че неговото слънце е залязло. След 12 часа слънцето ще изгрее и вие ще измените убежденията си. Преди 12 часа сте отричали всичко, а след 12 часа казвате, че Бог съществува, душа съществува, задгробен живот съществува и т.н.(30, с. 94)

 

Ако всяко семенце се остави в хамбара и не се посади в почвата, да даде плод, то остава ценност без съдържание. Казвам: всеки трябва да прави опити в това направление, да укрепи вярата си. Христос се яви на някои от учениците Си без да Го очакват. Обаче един от тях, наречен Тома, не повярва и каза: “Докато сам не видя Христа и не пипна раната Му, няма да повярвам в Неговото възкресение.” И затова Христос каза: “Блажени, които повярваха без да Ме видят.” Това значи: “Блажени са онези, които не Ме заставиха насила да дойда.” За невярващите Христос беше заставен да се яви насила, а не по закона на Любовта. Като видя Христа, Тома пак не повярва, но Христос му каза: “Бръкни с ръка в реброто Ми, за да повярваш.” Неверието на Тома се дължи на обстоятелството, че той беше затрупан отгоре с много тор и Христос трябваше да изхвърли голяма част от този тор, за да могат светлината и топлината да му подействат. Когато се освободи от излишния товар, той каза: “Господи, благодаря Ти, че ми помогна да видя светлина, да изляза на белия свят.”(82, с. 67)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...