Jump to content

Recommended Posts

П И Л А Т

 

Какво спечели Пилат с осъждането на Христа? – Прослави се. Ако не беше осъдил Христа, досега името му щеше да бъде забравено. А днес, като се чете Евангелието, постоянно се споменава името на Пилата. Културен човек беше Пилат. С едно измиване на ръцете си той искаше да мине за невинен, да се освободи от всякаква отговорност. Ако има някаква грешка в това дело, той я стовари върху гърба на евреите. С измиването на ръцете си Пилат искаше да каже, че като римлянин той не поема нищо на съвестта си. Когато става въпрос за Пилат, всеки казва, че е лесно да измие ръцете си, да махне от съвестта си всякаква отговорност. Питам: кой човек не е постъпвал поне веднъж в живота си като Пилат? Щом извърши някакво престъпление или направи някаква погрешка, човек измива ръцете си и се отказва от всякаква отговорност. Той започва да търси виновници за погрешката си вън от себе си и казва: “Майка ми беше нервна жена, баща ми беше сприхав, те предадоха своите качества на мене, вследствие на което не можах да се владея и сгреших.” Това са разсъждения на Пилат… Кои са били подбудителните причини, които заставиха Пилат да осъди Христа? Сам Пилат каза, че има власт да разпне Христа, има власт и да Го освободи. Въпреки тази изповед Пилат не можа да се противопостави на желанието на евреите. Те му казаха, че ако освободи Христа, той се обявява против кесаря. Пилат се уплаши и отстъпи. Като се намери пред дилемата кого от двамата да предпочете – кесаря или Христа, Пилат веднага реши въпроса. Той не искаше да изложи своя личен интерес на риск, затова предаде Христа на евреите, да се разправят с Него, както те намерят за добре. Христос каза на Пилат да постъпи според властта, която му е дадена отгоре. Пилат се замисли и отговори: “Имам власт да те пусна, но ако постъпя така, ще изчезна като Пилат. Ако те осъдя, името ми ще стане знаменито.”… Съденето на Христа се започна преди 2000 години, но още не е завършено. И до днес още Христос стои пред съвременния Пилат, да Го осъдят. От Пилат на миналото Христос се освободи, но от сегашния Пилат още не е свободен. Христос се освободи от старите римски вериги, но от съвременните вериги не е свободен. Христос се освободи от Пилата, от Ирода, от Кайафа, от първосвещениците и от книжниците на миналото, но от съвременните съдии, от първосвещениците на 20. век още не е свободен. Много от сегашните християни се намират в положението на ап. Петър, който искаше да умре заедно с Христа, но скоро след това се отрече три пъти от Него. Други пък се намират в положението на евангелист Йоан, любимия ученик на Христос, когото щом хванаха за дрехата, остави я в ръцете на онези, които го преследваха, и избяга. Останалите ученици на Христа, вън от 12-те, се разпръснаха по различни посоки, кой дето очите му виждаха. 12-те ученици на Христос представят 12 вида убеждения, религии, които се пръснаха по света. Христос, обаче, остана сам със Своето верую. В какво се заключава веруюто на Христа? – В Любовта, в геройството Му, в умението Му да страда и накрая да излезе победител. Христос смело понесе Своя кръст, за което Го увенчаха като победител…

Ще дойде ден, когато Пилат ще бъде изправен на съд пред Христа. И Христос може да му каже, както едно време Пилат Му е казал, но Любовта никога не отмъщава. Христос ще му каже: “Имам власт да те разпна, но имам власт и да те пусна. Аз ще постъпя според властта, която Ми е дадена отгоре. Бъди свободен!” Пилат ще се освободи от позорния стълб, но от Любовта, от Христовото учение няма да се освободи… Голяма част от човечеството са дошли до положението на Пилата, но за да не направят същата грешка, те трябва да дадат място на Христа в себе си, да приемат Неговата светлина. Пилат не можа ли да приложи към Христа властта, която му е дадена от Бога? Той можеше да направи всичко, за да не осъди Христа. Ще възразите, че ако Христос не беше разпнат, човечеството не би могло да се спаси. Това беше един от начините за спасяване на човечеството, и то най-слабият. Хиляди начини има, чрез които Бог може да спаси света. Ще кажете, че Пилат е бил лош човек, затова осъдил Христа на смърт. Много пилатовци има и днес в света. Колко хора, колко семейства са изпъдени от къщите си благодарение на правото на собствениците на тия къщи! Без да мислят много, тия собственици влизат в правата си и пъдят навън, всред зима, бедни и нещастни хора. Щом има право и власт, човек може да ги приложи, но от отговорността на делата си няма да се освободи. Човек носи отговорност за всяка своя постъпка.(34, с. 27)

 

Който следва Христос, той ще мине през Неговия път. Какво очакват християните? Мнозина мислят, че като християни, очакват ги златни венци, корони. Венците и короните не са за този свят. Когато заведоха Христос при Пилат, последният Му каза: “Знаеш ли, че аз имам власт да те пусна, имам власт и да Те разпна?” Христос призна този факт и отговори: “Ти не би имал власт над Мене, ако не бе ти дадена отгоре.” Питам: кой от вас няма да бъде разпнат? На кого от вас Пилат няма да каже, че има власт да го разпне, но има власт и да го пусне? И вас ви очаква същата съдба, каквато имаше Христос. Следователно приемете участта си доброволно, както Христос прие Своята.(14, с. 173)

 

Тук в прочетения стих (Марк, 15:15) се говори за един управник – Пилат – човек с високо обществено положение, съобразителен, с тънък ум, като на римлянин, който, за да угоди на народа си, предал Христа в ръцете им. Той казва: “Аз искам да направя една услуга на юдейския цар, да Го пусна, но народът не иска.” Не, за да има благоволението на своя народ и за да му угоди, Пилат им пусна Варава; а Иисуса, като Го би, предаде Го на разпятие. Питам: защо Пилат искаше да угоди на народа и защо предаде Христа на разпятие? Защо еврейските първосвещеници въстанаха против Иисуса? При това вие казвате, че в света има един велик Божествен закон, че Господ царува навсякъде. Ако Господ е велик и царува навсякъде, как тъй допуща да стават в Неговото царство такива анормалности? – Така щях да разсъждавам, ако защитавах една материалистическа теория… Питам: защо Господ не се намеси в работите на Пилата? – Господ не обича да се меси в хорските работи. Той казва: “Работата на Пилата е да угоди на народа и да предаде Иисус на разпятие, а Моя работа е да Го възкреся, да Му дам живот, да Го направя знатен и да Го покажа за един образец – как трябва да се живее за в бъдеще.” Вие сте чели Евангелието, знаете приблизително за колко време се свърши тази процедура на съдене. Близо три дни се продължаваше тази процедура на съдене, на разкарване на Христа при кесаря, при Пилата; примиряваха се, докато най-после трябваше да заколят Христа като една кокошка, да послужи за едно угощение – нищо повече. Значи при цялата тази процедура Пилат трябваше да угоди на народа. Не е лошо човек да угажда. Угаждането само по себе си е добро, но кому трябва да угаждаме? Ако ти угаждаш на себе си, ще умреш; ако угаждаш на ближните си, ще умреш; ако угаждаш на Бога, ще живееш. Когато човек иска да угоди на Бога, той не може да се надее на хората; да каже, че “аз, като живея за Бога, ще имам благоволението и на хората”. Не, онзи, който е зает с тази велика мисъл – нему не идва наум да се занимава с дребнавостите в живота!…

… И тъй, от Пилата ще научим две отрицателни качества: да не угаждаме като него на хората и да не предаваме Христа да Го разпъват. А какво трябва да правим? – Ще вземем положителната страна от действията на Пилата: ще угаждаме на Бога. И наместо да предаваме Христа да Го разпъват, ще Го предадем на Неговите приятели, на Неговите апостоли, които Го обичат. Когато Пилат питаше: “Искате ли да ви пусна Иисуса?”, то значи, че той имаше свобода да стори това нещо – в негова власт беше да пусне Христа. Казвам: дайте свобода на вашия дух! Писанието казва: “Не запечатвайте Духа, оставете Го да работи!” Във всякой човек работи Божественото и ако вие дадете надмощие на човешкото, на животинското, на неразумното във вас, последствията на този живот са лоши, катастрофални. И онези, които са възприели Истината, които са влезли в този път, трябва да бъдат смели, да вървят напред, за да достигнат съвършенството, целта на вашия живот. Съвършенството е за истинските ученици…

… И затова ние не трябва да казваме: “Колко жесток е бил Пилат!” Пилат беше човек като всички хора – със слабости. И най-благочестивите християни някой път проявяват такива слабости… Пилат, който предаде Христа на разпятие, нямаше глава. Нему ще турим Божията глава, та като дойде втори път, няма да разпъва Христа.(83, с. 117-133)

 

Онзи, великият Учител на Любовта, не може да бъде разпнат! Разпнат беше човекът, а Онзи, великият Учител, Който беше затворен в тази черупка, казваше: “Имам власт да положа живота Си, но имам власт и да взема живота Си. Мога да направя това, което Аз искам.” И Той казва на Пилата: “Аз съм, Който разполагам със Себе Си! Аз ти заповядвам да Ме разпнеш! И после пак Аз ще заповядам да Ме възкресят!” Туй подразбира Христовата мисъл “имам власт”. Казва още на Пилата: “Ще Ме разпнеш – такъв е законът!”(83, с. 277)

 

Казва Му Пилат: “Що е истина?” Ние няма да определяме какво нещо е Истината, защото всяко нещо, което се определя, не е Истина. Това, което не може да се определи, то е Истина. Това, което не може да се обгърне, то е Истина. Това, което не може да се постигне, то е Истина. Това, което ни дава пълно щастие изведнъж, то е Истина. Това, което съживява човека, то е Истина. Изобщо Истината може да се определи като права насока в живота.(51, с. 3)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...