Jump to content

1.14. ДОЙДИ СИ, ДОЙДИ!


Recommended Posts

1.14. ДОЙДИ СИ, ДОЙДИ!

Ал. П. Игнатиев
Лелея те с песен, надеждо крилата,
О сине, едничка утеха на мен,
Че слънчо чаровен във първа позлата
Ще прати и нази по-хубав ден!
Измина се маят, увехнаха рози,
Набрани за твоето морно чело:
Целувки безумни, сълзи и възторзи -
Букет за героя на свято дело.
Аз чакам те вечер и луда весден
С молитви те пазя от страшни беди
В съня ил наяве, едничък мой блян,
И шепнат уста ми: "дойди си, дойди!"
- Не чуваш ли тука, кой глас те зове -
Народу ни щастие се днеска кове,
При мене ще бъдеш велики блажен:
По сладък от всичко дългът е свещен!
Предсмъртният момков пробудил я вик,
Зората огряла бе Родния край:
Слънчо вторачен в студения лик -
Усмивката мъртва целува се май!
Не е желателно и не би трябвало тази славна история да бъде свързана със спомена за най-позорния акт. какъвто един народ чрез своите изчадия би могъл да извърши - това не е задача на настоящия труд.
Но, едно трябва да се знае: полкът напусна последен с чест и достойнство позицията и то след предупреждението, че само това ще донесе спасението на държавата ни от да бъде тя плячка на чужди нашествия.
В паметта ми нивга няма да се заличи споменът за страшната онази потресна картина на унижението, на което бяха изложени първостепенните войски на България в един момент, когато, по един знак само, те бяха готови да се разплатят и с недостойния противник - подкупник и с дваж по-недостойни синове - предатели! Всеки войник, за да се спасеше Отечеството ни от поругание, трябваше да сложи наземи оръжието - оръжието, щикът на което още никой не бе пречупил! И ето, страхопочитно приближавайки, всеки един се прекръстваше и устата му неволно зашепваха сърдечна молитва, той слагаше, целувайки го, своето вярно оръжие, а сълзите из очите на всички безспирно се лееха и проклинаха онези пъклени изчадия, които залепиха върху светлото чело на родината страшния позор на предателството!
Полкът, частица от въоръжения и днес още потиснат - Български народ, води достойно във всички войни борбата за извоюване човешки права и свободи на своите братя-роби, както и за защита на Родната земя и човещината. Всичките тези войни бяха злополучни за България, но те бяха водени самоотвержено и с доблест - с чест и спечелиха за името на България една слава, която я покрива с ореола на безсмъртието!
Ние трябва високо да ценим тия подвизи и добродетели и да ги сочим всякога на възрастващите поколения, за да им бъдат те вечно един достоен пример за подражание, за да им бъдат още и един светъл идеал в живота!
При съкровените чувства на съзнание неизразимата признателност към всички, които загинаха за прослава на Българското име и за величието на Родината, авторът, подгъвайки мислено колене в знак на израз на дълбока почит към тяхната памет, им отправя следните слова:
Поклон пред делата, пред славата вечна,
Що вий сътворихте в борба безконечна
По урви, чукари, поля и балкани,
Витязи крилати, герои - титани!
Орли непобедни в просторите родни,
Със пориви живи души благородни,
Вий дадохте всичко и своя живот
Пожертвахте също без страх, без ропот!
Чада вий достойни на гордия Бдин -
Свидетел ви беше сам Господ един
На скъпо ни име при заший конец
Сложихте и други от лаври венец.
Ликувам и плача - завиждам, че с вас
Съдба не споделих във великия час,
Безсмъртен да бъда, в смъртта оживял -
Да имам по равно и тука аз дял!
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...