Jump to content

Мелодии


Recommended Posts

НЕЙНАТА ФОРМА

МЕЛОДИИ

_________________________________________________________________________

Музиката е съпътствала всякога проявлението на Словото. Често по време на беседа Учителят е изпълнявал на своята цигулка мелодии, които са предизвиквали в съзнанието на присъстващите особени състояния. С тези мелодии Учителят е внасял импулси за работа; чрез тях той е разплитал сложни психологически възли, помагал е на учениците да възприемат по-ясно и по-пълно истините, сваляни чрез Словото.

_________________________________________________________________________

15 октомври 1922
Понеже ние навлизаме в една област чрезмерно активна, там ще срещнем известни невидими същества, които се укротяват само с музика, затова тя там е необходима. Нападнат те лоши мисли, те са такива невидими същества. Ще почнеш да им пеещ. Например, да кажем, дойдат някои същества, такива военни, с военен дух, и ти, щом станеш, почнеш да бъхтиш този-онзи. Как може да ги укротиш? /Учителят свири много тихо, ритмично, с прекъсвания/ всичките духове, колкото ги има наоколо ще си отидат.***
Има работи, които аз не мога да ги поверявам; има неща, които рядко свиря. Даже аз, който разбирам музиката много добре, когато свиря някои от тези мелодии, пулсът на моето сърце се мени. За сърцето има опасност, някой път то може да спре. Опасни са тия мелодии, затова много рядко ги свиря.***
5 ноември 1922
И по някой път аз какво правя? върна се дома си и си изсвиря една песен, и така оправям работите. Но трябва да свиря! Като ви свиря, така оправям всичките ви работи. Свиря, нищо повече!***
3 декември 1922
Има мелодии аз ви казах, които мъчно могат да се преведат в една окултна песен, даже и в едно окултно упражнение, има големи тънкости в тях. Ако не можем да извадим тези тънкости чрез обикновената музика, то е защото обикновената музика произвежда обикновени работи.***
11 февруари 1923
/Учителят много меко дърпа струните сол, ре, ла, ми, ла, ре, сол.../ Разбирате ли това? То е един музикален език. Ето, чрез него аз ви изказах една велика истина.***
10 февруари 1932
Когато извадя цигулката си пред вас, вие виждате малка част от това, което искам и мога да проявя. Понякога свиря пред вас, но това свирене представя малка част от онова, което мога да изразя. Според мене, това свирене е залъгване. Скрита е моята музика. Когато трябва аз вадя по няколко тона от тая музика, само за себе си. Тя е важна за мене, а не за другите. Тая музика има отношение към вярата. вярвам, че мога да свиря, че мога да се лекувам с тая музика, че мога и да подобря живота си с нея. Това значи, да свириш и да пееш с любов.***
6 октомври 1943
Сега ще направя един опит с вас, да видя какво е вашето възприемане в музикално отношение. Ще ви изсвиря една мелодия, да видя какво ще възприемете: светлина, топлина или сила. Може да възприемете нещо, а може и нищо да не възприемете това да не ви смущава. Опитът е важен за мене, да видя доколко сте чувствителни в музикално отношение. Искам да проверя хармонични ли са вашите възприятия, или не са хармонични. Това, което ще ви изсвиря има валидност до една година. Някой може да възприеме нещо още днес, друг след няколко дни, седмици или месеци. Не е важно, дали по-рано, или по-късно ще възприеме. Законът действува до една година.***
20 октомври 1943
Сега ще ви посвиря малко. Ще ви свиря обикновени работи. Трябва да свиря, да преобразя света. Като свиря, аз работя. Работата е най-хубавото свирене. Мисълта е най-хубавото свирене. Доброто чувство е най-хубавото свирене. Добрата постъпка е най-хубавото свирене. Без свирене, без музика нищо не се постига. Музиката е симфонията на живота.***
Казвам: Свърши се старата епоха, иде новата симфонията на живота. /Учителят свири/ Разумността, която иде, носи красивото в света.***

______________________________________________________________________

*** С този знак в настоящето и всички следващи издания са отбелязани текстовете на Учителя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...