Jump to content

277. Ти небе нямаш. Учителят още не е изграден, не е създаден в тебе


Recommended Posts

277. ТИ НЕБЕ НЯМАШ.

УЧИТЕЛЯТ ОЩЕ НЕ Е ИЗГРАДЕН, НЕ Е СЪЗДАДЕН В ТЕБЕ

- Как, защо? - извика Благовест учуден и възмутен, защото мислеше, че е нежен и възпитан.

- Ще ти кажа - отишъл си при най-добрия човек на света, Който кръст не е превил, Който разгръща тревата като върви, за да не я смачка, а ти простака - най-безочливо Го обиждаш, под прикритието на някакво чистосърдечие и искреност, че не бил между твоите върхове и небостъргачи, че не бил дори като Жорж Радев, Боев и др.

И на тебе ти направило впечатление, че не Се засегнал, нито обидил, че не те наругал както аз те ругая, а леко и кротко нито следа от обида, търси с любов най-благия начин да Го видиш и разбереш!

Ти си много малък, много далече и много ниско, за да видиш света и нещата, и още повече Него!

Ти си едно жалко човече! Той е както Слънцето - то е милиони пъти по-голямо от нашата Земя, а колко повече е голямо от нас, но ние го виждаме по-малко от нас. Ти си простак! Учителя те праща при учениците Си, и ти си във възторг от тях! Питам те, колко повече е Учителя от учениците Си?

Преди 2 000 години Христос каза: „Никой не е по-горе от своя Учител, доста му е да бъде като Него.” Хубавото, красивото, което си видял в учениците Му, това са плодовете от Неговата работа. Не може Той да създаде или да даде нещо, което Той сам няма! Всеки от учениците Му е като статуя, над която Учителя е работил и продължава да работи, както скулпторът вае своите статуи. Питам те, кое е по-велико - произведението или неговия създател? Много просто - създателя! А според тебе произведенията на един Рубенс, Леонардо Давинчи, Рафаел, или който и да е от великите майстори на изкуството, са по-велики от техните създатели!

Учителят те праща в редакцията на „Житно зърно” - ти защо не се потруди да видиш, че това списание е орган на Бялото Братство? Ти навярно си ходил и при брат Толев* - редактора на списание „Всемирна летопис”, което също е било орган на Бялото Братство, на което Учителя е основател.

[*Иван Толев - „Изгревът”, т. 15, с. 583-874; Списание „Всемирна летопис” - „Изгревът”, т. 15, с. 635-745, 750-854, Бележки на съставителят - с. 746-749; т. 30, с. 72-75.]

- Да, аз забравих, пропуснах много неща, защото Вие ме смутихте и тук е студено!... Аз си набавих и списание „Всемирна летопис”, списание „Светлина”.

- Всичко което не ми каза аз го зная, прочетох го между редовете на това, ксето ми каза.

Ти проследи всичките списания и вестници, които са били през различни времена органи на Бялото Братство в България - уводните им статии са писани все от Учителя. Статиите, под които има знака „X” и „XXX”* или три звездички и други, са все на Учителя.

[*Всички статии, обозначени с „X”, „XXX”, са на Учителят Дънов, и сме ги отбелязали в „Изгревът”, т. 15.]

Най-после направи простата аритметика: списание „Всемирен летопис” е излизало 4 години по една книжка всеки месец, това са 40 статии. Списание „Житно зърно” излиза от 1924 година, сега сме 1934 година - 10 години по десет книжки, това са 100 статии.

На тебе оставям да прочетеш статиите във вестник „Братство” и другите списания и вестници, и да провериш също кой друг автор е написал толкова много статии. Проследи творчеството на всички, които ми цитира. И останалите статии и материали, са все разработка идеите на Учителя от Неговите ученици.

Подреждането на материалите в тези списания и вестници, са все в духа на Учителя. Аз лично съм издавал списание „Анхира” и вестник „Живот”. - Всичко в тях е взето все от градината на Учителя!

Но запомни - в градината на Учителя влизат само жадните за Истината и тия, които знаят да се събуват пред прага й. А ти както си се натоварил, трудно ще се разтовариш!

- Защо?

- Това ще видиш, когато дойде време да се разтоварваш.

- Но обяснете.

- Ще ти обясня, когато аз искам! Който иска, ще се смири, наведе, за да получи, защото инък трябва да ти хвана дебелата глава и да я натисна в извора, за да се напиеш. Никой не може да пие вода от извора прав, трябва да се наведе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...