Jump to content

335. Върхът и границата на разумното не е в човека, а в живота и се изразява в безброй форми видими и невидими


Recommended Posts

335. ВЪРХЪТ И ГРАНИЦАТА НА РАЗУМНОТО НЕ Е В ЧОВЕКА,

А В ЖИВОТА И СЕ ИЗРАЗЯВА В БЕЗБРОЙ

ФОРМИ ВИДИМИ И НЕВИДИМИ

- Разбирам, разбирам, но този начин на учене е великолепен! Защо не го въведат в училищата и университетите?

- Затова друг път ще говорим, но ти мисли по това, опитай се сам да си обясниш. Ти си много лаком, искаш изведнъж всичко да знаеш, но ще си развалиш стомаха!

- Защото много съм изгладнял! Работех в кооперацията и нямах време да чета, а имах време само да мечтая да чета, да зная, да постъпя в университета...

- Ти си бил поставен при специални условия, които са много повече от всякакъв университет.

- Какви са тези специални условия?

- Ти пак искаш всичко изведнъж - сопна му се Христов.

- Какво да правя, като съм такъв? - Христов му се усмихна доволно и каза:

- И сега ще ти обясня, и повече няма да ми искаш да ти обяснявам. Разбери, обяснението после само ще дойде.

Въпреки това, после Андрей пак много пъти щеше да го пита и той винаги цеше да му обяснява. - Разумното, живота, природата, когато искат да развият дадени качества в някой човек, поставят го затова при съответните за това условия, които могат да бъдат външни и вътрешни или едновременно и двете.

Грешката ти е, че непременно търсиш разумното в човешка форма! За тебе върха и границата на разумното е човека, а границата на разумното в света и живота е много далече до безкрайност във всички посоки, и се изразява в безброй форми видими и невидими. Става дума за разумността, която работи незабелязано, скрито от очите на обикновените хора, като че всичко става естествено, а тъкмо това са качествата на разумността - незабелязаното, естественото. Разбира се, разумността във всичките й форми е израз на Бога.

- Сега разбрах! - извика Андрей възторжено.

- Какво?

- Господин Дънов ме излекува само с едно духване, и когато отидох да Му благодаря, Той Се направи, като че не разбира за какво Му благодаря! Нали и Той е искал да работи както Бог и природата работят - невидимо, незабелязано?

- Видя ли как почна да разбираш, затова не питай. Учителя работи, както природата работи. Той е самата природа и Неговата работа е

една от много й форми на работа. Обикновените, човешките лекари още неизлекували и бързат да си вземат хонорара, или ако излекуват, бързат да пишат във вестниците. И те като кокошките: снесат едно яйце, и окрякват затова орталъка!

Андрей се замисли и пак, като че без връзка запита:

- В какво се състои Учението на господин Дънов?

Христов се поколеба един момент, и като прецени значението на този спонтанен въпрос, веднага го свърза с разговора и разясненията които му даде.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...