Jump to content

I - 2.6.7. Как да живеем като християни за да бъдем щастливи? - 18 въпроси и 18 отговора в Библията.


Recommended Posts

I - 2.6.7. Как да живеем като християни за да бъдем щастливи? - 18 въпроси и 18 отговора в Библията.

Много хора виждат в християнския живот само заповеди, забрани и ограничения и се боят, че заради вярата ще загубят свободата и радостта на светския живот.

Някои биха желали да живеят така, но не знаят дали са способни да заменят светския живот с християнски.

Други не са сигурни, наистина ли ще бъдат готови да изпълнят всичко, което Бог и Христос могат да поискат от тях.

Доста хора .желаят Спасението, чиито път към него посочи Исус Христос. По у тях възникват много въпроси за християнския живот - как да живеят като християни - последователи на Христа за да бъдат щастливи?

Ето някои пояснения под формата на 18 въпроса и 18 отговора от Библията:

1) Какво означава „светски живот“?

Той означава „живот според нормите и желанията на грешния свят - невярващ в Бога и Христос”.

И в своето Първо Съборно Послание 2:15 и 16 Йоан съветва и пояснява: „Не любете света, нито каквото е на света. Ако люби някой света, в него няма любов към Отца. Защото нищо що е в света - страстта на плътта, пожеланието на очите и тщеславието на живота - не е от Отца, но е от света.”

2) За кои специфични грехове ни предупреждава и за кои добродетели ни поучава Библията?

За лъжа, кражба, сквернословие, боеве, морални разпуснатост, пиянство - и много други неща, които съществуват в нашия свят.

„Затова, като отхвърлите лъжата, говорете е всеки, с ближния си истина, ...който е крал, да не краде вече, а по-добре да се труди, като върши с ръцете си (нещо) полезно, за да има да отделя и на този, който има нужда ...никаква гнила дума да не излиза от устата ви, ... всякакво огорчение, ярост, гняв, викане и хулене, заедно е всяка злоба, да се махне от вас;

... блудство и всякаква нечистота или сребролюбие да не се даже споменуват между вас,... не се опивайте с вино, следствието от което е разврат, но изпълвайте се с Духа.” [1], Послание на ап. Павел към Ефесяните 4:25, 28, 29, 31 и 32; 3:3 и 18.

Бивайте един към друг благи, милосърдни; прощавайте си един на друг, както и Бог в Христа е простил на вас.

3) Възможно ли е вярващият да побеждава изкушенията на „светския живот” и да води свят живот?

Да, защото Бог винаги подготвя и изходен път от всяко изкушение.

„Никакво изпитание не ви е постигало освен това, което може да носи човек; обаче, Бог е верен, Който няма да ви остави да бъдете изпитвани повече отколкото ви е силата, но заедно с изпитанието ще даде и изходен път, така щото да можете да го издържите.” [1], Новият Завет, Първо Послание на ап. Павел към Коринтяните 10:13

4) Бог прощава ли на вярващия, който е извършил грях ?

Да, ако той смирено се покае и иска прошка от Бога чрез искрена молитва.

„Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете и да ни очисти от всяка неправда.” [1], Новият Завет, Първото Съборно Послание на Йоана 1:9

А сега пека да видим КАКВО ОЗНАЧАВА ХРИСТИЯНСКИ ЖИВОТ.

5) Какво значи да живееш като християнин?

Всеки човек способен ли е да живее според Божията воля?

Християнството отнеми ли радостта в живота?

Отговорите на тези въпроси, които помагат да изберем правилния път в живота ни, за да бъдем щастливи, намираме в БИБЛИЯТА. Ето какво се говори в пея за великите задачи и благословения в живота на християните - Исусовите последователи.

6) Какво изисква Христос от тези, които искат да Го следват?

Като Най-Великия Учител на Мъдростта Исус Христос иска те да бъдат готови да отдадат всичко заради Него - даже живота си!

Исус е изрекъл следните много мъдри слова: „Ако иска някой да дойде след мене, нека се отрече от себе си, да дигне кръста си, и така нека ме следва. Защото, който иска да спаси живота си, ще го изгуби; а който изгуби живота си заради мене и за благовестието, ще го спаси.”[1], Новият Завет, Светото Евангелие от Марка 8:34 и 35.

Една аналогия може да се направи с последното четиристишие от песента „Поздрав на Учителя“ (Петър Дънов - Beinsa Dounо) с текст и музика от неговата последователка Елена Казанлаклиева:

Учителю, наш скъпи гост,

привет от нас Ти приеми;

със радост ний готови сме

да жертваме живота свой.

7) Защо вярващите трябва да се стремят да живеят християнски живот?

От благодарност за това, което Бог е направил за тях.

„Моля ви, братие, поради Божиите милости, да представите телата си в жертва жива, свята, благоугодна на Бога, като ваше духовно служенис.” [1], Новият Завет, Посланието на ап. Павел към Римляните 12:1

8) Кой прави възможно за нас да живеем християнски живот ?

Самият Бог. Вярващите от само себе си не са способни да живеят така.

„Защото Бог е, Който, според благоволението Си, действа във вас и да желаете това и да го изработвате,” [1], Новият Завет, Посланието на ап. Павел към Филипяните 2:13

По същия почин Бог действа „според благоволението” и в избора Си за поява на способни, талантливи и гении между хората.

9) От какво другите разбират, че наистина Бог действа в животи на християнина?

Светият Дух, Който присъства навсякъде, произвежда в живота на истински вярващия добри плодове, по които другите разбират, че вярващият следва Христос.

„А плодът на Духа е: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вярност, кротост, себеобуздание.” [1], Послание на ап. Павел към Галатяните 5:22 и 23.

Разбира се истински вярващият би трябвало да подготви място на Бога в себе си като призове Светия Дух с искрена молитва.

Затова Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno е завещал на своите последователи в седмичната молитвена програма („наряд”) една такава „Молитва за плодовете на Духа” от август 1913 г.:

„Господи на обичта, Боже на Любовта,

ние Те призоваваме в Твоята Милост.

Изпрати ни Твоя Дух да внесе

в нашите сърца, в нашите умове,

в нашите души плода на Любовта,

благото на радостта и мира - основата

на Твоето търпение и милосърдие.

Дарувай ни дара на вярата,

кротостта и въздържанието.”

10) Каква е християнската любов?

В Библията, Първото послание на ап. Павел към Коринтянитех! 3: 4-8 , християнската любов се описва така:

„Любовта дълго зърни и е милостива; Любовта не завижда; Любовта не се превъзнася, не се гордее, не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло, не се радва на неправдата, а се радва заедно с Истината, всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи. Любовта никога не отпада.”

11) Съществуват ли някакви примери на християнска любов?

Да. Самият Исус Христос е съвършен пример - виж мотото към раздел 1-2.6. Затова такава безкористна Любов е назована на Неговото име. Ето защо в Първото Съборно Послание на Йоана 3:16- 18 [1]е записано:

„От това познаваме Любовта, че Исус даде живота Си за нас. Така и ние сме длъжни да дадем живота си за братята. Но ако някой, който има световните блага, вижда брата си в нужда, а заключи сърцето си от него, как ще пребъдва в него любов към Бога? Дечица, да не любим с дума, нито с език, но с дело и в действителност.”

12) Как могат вярващите да си помагат един на друг, за да живеят живот угоден на Бога - Християнски живот - щастлив живот?

Като се събират „заедно” и се молят един за друг, като се окуражават един друг и внимават да не стават причина другият да се отклони от правилния път, да не бъдатспънка на слабите” [1 ].

13) Какво би трябвало да Cn.de ОТНОШЕНИЕТО НА ВЯРВАЩИТЕ КЪМ ПАРИ И МАТЕРИАЛНО ИМУЩЕСТВО?

Те трябва много да внимават, да не се подадат на материално благополучие и сребролюбие.

ИСУС ХРИСТОС е казал: „Внимавайте и пазете се от всяко користолюбие; защото ЖИВОТЪТ НА ЧОВЕКА НЕ СЕ СЪСТОИ В ИЗОБИЛИЕТО НА ИМОТА МУ.” [1], Новият Завет, Светото Евангелие от Лука 12:15.

„Защото сребролюбието е корен на всякакви злини, към което като се стремяха някои, те се отстраниха от вярата, и пронизаха себе си с много скърби.” [1], Новият Завет, Първото послание на ап. Павел към Тимотея 6:10.

В съзвучие с тази Истина са и думите на Учителя Петър Дънов - Beinsa Douno: „Забогатее, но вземе, че се разболее.”

14) Какво се говори в Библията за ДАВАНЕ НА СРЕДСТВА ЗА БОЖИЕТО ДЕЛО И НУЖДАЕЩИТЕ СЕ?

„В първия ден на седмицата всеки от вас да отделя според успеха на работите си...”[1], Първо послание на ап. Павел към Коринтяните 16:2

Вярващите би трябвало да дават щедро и с радост от своето както следва :

„И тъй както изобилствате във всяко нещо..., така да преизобилствате и в това благодеяние.”

„Всеки да дава според както е решил в сърцето си, без да се скъпи, и не от принуждение; защото Бог обича оногова, който дава с радо сърце.” [1], Новият Завет, Второ послание на ап. Павел към Коринтяните 8:7 и 9:7.

15) Какво се получава в резултат от такова даване? - ТРОЕН РЕЗУЛТАТ:

- Този, който е дал от своето, получава благословения от Бога;

- Нуждаещите се получават помощ;

- Божието име се прославя, защото Той осигурява това даване и получаване чрез този, който дава.

 Който сее оскъдни, оскъдно ще и да пожъне; а който сее щедро, щедро ще и да пожъне.”

„Защото извършването на това служен(и)е не само запълва нуждите на светиите, по и чрез многото благодарения се излива и пред Бога.” [1], Новият Завет, Второ Послание на ап. Павел към Коринтяните 9:6 и 12.

16) Трябва ли вярващите да говорят за Исуса на невярващите ?

Да, те би трябвало да бъдат винаги готови да свидетелстват за вярата си на другите.

„Но почитайте в сърцата си Христа като Господ, като бъдете винаги готови да отговаряте (но с кротост и страхопочитание) на всекиго, който ви пита за вашата вяра”.

17) Откъде вярващите получават сила за убедително свидетелство за Бога?

От Светия Дух.

„Но ще приемете сила, когато дойде върху вас Светият Дух, и ще бъдете свидетели за мене ... до края на Земята.” [1], Новият Завет, Деяния на Светите Апостоли 1:8

Отговорите на предните два въпроса 16) и 17) са една причина и/или повод за написването на предлаганата книга.

18) Какъв е основния принцип в живота на този, който иска да живее християнски живот?

Основният принцип пи християнския живот на човека се изразява в две неща:

- Той трябва винаги да търси ръководството на Светия Дух;

- Да живее така, че Бог да се прославя чрез всичко.

Този принцип е посочен на две места в БИБЛИЯТА:

„... Ходете по Духа и няма да угождавате на плътските страсти.” [1], Новият Завет, Послание на апостол Павел към Галатяните 5:16

„И тъй, ядете ли, пиете ли, нещо ли вършите, ВСИЧКО ВЪРШЕТЕ ЗЛ БОЖИЯТА СЛАВА.” [1 ], Новият Завет, Първо послание на ап. Павел към Коринтяните 10:31

Тези принципни положения са засегнати в много ТЕОСОФСКИ беседи и дадени в „духовни формули „ (сентенции) и молитви, препоръчани от Учителя Петър Дънов - Beinsa Douno.

Специално за Божия Дух те фигурират и във всичките седем молитви от седмичния „наряд”молитвена програма, ред за подвизаваме на духовна общност „Бяло Братство” [40].

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...