Jump to content

IV - 4.4. ЗА СЪЩНОСТТА НА МОЛИТВАТА И ОТНОШЕНИЯТА БОГ - ЧОВЕК В НЕЯ.


Recommended Posts

IV - 4.4. ЗА СЪЩНОСТТА НА МОЛИТВАТА И ОТНОШЕНИЯТА БОГ - ЧОВЕК В НЕЯ.

Няма по-тържествен момент от този

да отправим ума и сърцето си нагоре

към Този, Който ви е дал всички блага.

Молитвата е състояние на благодарност и Любов към Бога.

Молитвата е предговор, въведение в Любовта.

Молитва без Любов не се приема.

Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno В [64а] е дадено ТЪЛКУВАНЕ на цитирания в мотото на настоящия раздел Учител и на значението на самата Божествена дума „молитва”, както се пише на български език, буква по буква:

Буквата „м” - означава закон на жертва.

Буквата „о” - условия, при които жертвата дава добри плодове.

Буквата „л” - стремеж за молитва, т.е. за общение.

Буквата „и” - общение с Великото, с Божественото.

Буквата „т” - победа над противоречията в живота.

Буквата „в” - единство с Бога.

Буквата „а” - придобиване на разумен живот.

Молитвата е метод за изучаване на Божествения език - Езикът на Природата. Тя е първият метод за изучаването му, изучаването на буквите. Ние трябва да се молим, защото така ще научим Божествения език. Трябва да се молим на Бога, за да възприемем онези блага, от които се нуждаем. Молитвата е метод, чрез който се възприема Божието благо.

Благата са готови, но с молитвата вие отивате да си ги вземете, т.е. идвате във възнриемателно състояние. Бил като дете съвременник на Учителя Петър Дънов - Beinsa Dounо, съставителят на [40] - Светозар Няголов изрази подобна мисъл при една среща на автора на настоящата книга с него в българската планина „Рила”, първият на път от, а вторият - към връх „Мусала” („Божи връх „ в превод от турски език): „На върха има благословение, но човек трябва да отиде да си го получи”.

Молитвата е Божествен процес. Имаме формулата: „Божията Любов носи пълния и изобилен живот”. Това е най-кратката молитва. Традиционно последователите на посочения в предния абзац Всемиров Учител я употребяват преди започване и след завършване на храненето.

Молитвата е дишане на душата и акт на сърцето. Тя е единствената връзка с Бога. Тя е езикът, с който човек се разговаря с Бога. Щом човек помисли за Бога и за възвишените същества, свързва се с тях и приема техните мисли и чувства.

Молитвата е и метод за чистене.

Молитвата е разговор, единение с Бога. Понеже човешката душа от векове още носи в себе си наслоявания, тя не може да разбере Волята Божия. Ето защо човек трябва да се моли Той да го очисти, да го освободи от този товар, да познае себе си, да познае ближния си, да познае Бога.

Молитвата е едни от най-хубавите методи за избистряно на ума и чувствата. Молитвата трябва да е насочена да свързва душата с Бога.

Вие трябва да имате едно преживяване, когато се молите. И ако в живота си само няколко пъти дойдете в съприкосновение с Бога, вие ще приемете неизчислими богатства. Най-великият момент е този.

Често в ума на човека се натрупва излишна енергия. При молитвата именно, човек ще се освободи от излишната енергия на своя ум. Като се моли, той отваря онзи кран в себе си, през който ще изтече натрупалата се излишна енергия.

Нещо ви тежи - това е нечистота. Първото нещо е да си направите баня - изповед. Изповядването е чистене. Да се изповядва човек, това значи да отвори душата си към Бога, да изнесе всичко непотребно навън и да се освободи от излишния товар, който го тормози.

Докато човек греши, молитвата е необходима за него като средство за лекуване на душата и тялото. Човешката душа трябва да се очисти от всички наслоявания, утайки на греха.

Молитвата е начин на пречистване на ума, сърцето и тялото. Да се пречистиш - това е работа. Когато човек боледува, често предава болестта на близките си. И здравословното състояние също се предава.

Молитвата е най-приятната работа. Молитвата е призоваване на Бога на помощ, да ни научи да мислим право. Да се моли човек на Бога, това е най-хубавата мисъл.

Едни от най-чудесиите привилегии на вярващите е, че те могат да се молят, търсейки упование, сила и правилен път в живота.

Ето някои основни въпроси и отговорите им относно молитвата съгласно БИБЛИЯТА и ТЕОСОФСКОТО СЛОВО на Учителя Петър Дънов - Beinsa Douno:

1. Какво представлява молитвата? Защо се молят хората?

Молитвата е ..метод, светлина (озарение) и топлина (чувство) за свързване на човешката душа с Бога, с Разумната Природа”.

„Искрената молитви” е общуване с Бога, с Първата Причина на нещата. И тъй като Бог е Любов, молитвата е разговор на душата с Любовта.

Всяка молитва е просене на нещо от Бога. Като се моли, човек все иска нещо. Молитвите на хората са повече искания, а не изказване на някаква благодарност.

Молитвата трябва да има и благодарствен характер за всички блага и благословения, които Господ ни дава.

При „истинската молитва” вие изпращате към Бога своята Любов и благодарност, защото молитвата е метод за възприемане на някакво Божествено благо, но и метод за изказване на някаква благодарност. МОЛИТВА БЕЗ ЛЮБОВ НЕ СЕ ПРИЕМА. Всяка молитва в нас може да действа, само ако е придружена от Любов. Божественият Дух е, Който произнася молитвата, по има влияние и на човешката душа. Затова рядко ще срещнете човек, който при най-трудните условия на своя живот да отправи чиста, благодарствена молитва към Бога.

Молитвата е насочване на сърцето към Бога и концентриране на ума, за да можем да възприемем известни Божествени течения. Тия течения трябва да минат през сърцето, да ги почувстваме и тогава ще можем да се молим.

Да се молиш, това значи да обърнеш ума, сърцето, душата и духа си към онзи източник на живота, от който си излязъл. Днешният човек е немарлив към Бога, вследствие на което ще чуете да казва често: „Аз съм свободен човек, мога без Бога, мога без молитва”. Да каже човек, че може да живее без молитва, то е все едно да каже, че може да живее без да диша. Доказано е, че най-много 25 минути може човек да не приема въздух... Спре ли дишането за един час, той ще разбере каква необходимост е то за него. Ако дишането е необходимост за човека, то мисълта му за Бога е хиляди пъти по-голяма НЕОБХОДИМОСТ. Благородството на човешката душа зависи от мисълта му за Бога.

Вън от Бога никакво възпитание, никакво благородство, никаква наука, никаква религия, никакво изкуство и занаят - нищо не съществува.

Науката без молитва отегчава човека, религия без молитва отегчава човека. Любов без молитва отегчава човека. Ядене без молитва отегчава човека. Всичко, което се върши без молитва отегчава човека.

Молитвата има смисъл само тогава, когато излиза от дълбочината на душата. Ако работите по този начин непрекъснато в продължение на цяла година, вие ще бъдете през всичкото време радостни и весели и ще чувствате присъствието на Бога.

Във всички случаи на живота молитвата ще бъде в сила да ви помага.

Причината за нещастията ни е, че не се молим.

А КОНТАКТЪТ НИ С БОГА носи неизчерпаеми богатства. ЧРЕЗ НЕГО ИДВА БОЖЕСТВЕНОТО БЛОГОСЛОВЕНИЕ и укрепване на духа.

Каквото да работи, където и да ходи, човек трябва да държи съзнанието си будно, да бъде непрестанно свързан с Разумния свят. Това значи молитва.

Молитвата е единственият път, по който може да се работи най-лесно за нашето повдигане.

При молитвата идва тази светлина, която ни помагала схванем нещата.

При молитвата човек трябва да има вяра и упование в Разумното, което лежи в основата на цялата Природа. Човек трябва да вложи и вярата, че е него ще стане това, което Разумното е начертало. Вярата е закон за възприемане на това, което иде отгоре. Това, което Бог може да направи за нас, в това ще вярваме. Вярата е вътрешната връзка, която се образува по закона на Любовта. ТОВА, КОЕТО НИЕ ВЯРВАМЕ, ТОВА СТАВА. Когато човек работи е вярата, нещата се реализират.

ВЯРАТА И НАДЕЖДАТА СА КРИЛАТА НА ЛЮБОВТА. Чрез надеждата

ние сме свързани с физическия свят. С вярата ние сме свързваме е духовния свят, а с Любовта ние сме свързани с Божествения свят.

Чрез молитвата ние се свързваме с тези същества, които ни помагат. Без тях ние нищо не можем да направим.

Молитвата и съзерцанието изразяват мислите, чувствата и желанията на човека. Те представляват връзка между Божественото (Духът) и човешкото (плътта), двата противоположни полюса в едно тяло, чийто синтез е душата на човека. Даже и най-неблагородните желания под Божествения импулс се превръщат в благородни.

2. Освен молби за желания, какво друго представлява молитвата?

Молитвата трябва да съдържа и хвалене, и изповед.

„Алилуйя! (Хвалете Бога!). Хвали Господа, душе моя. Ще хваля Господа докато съм жив.” [1], Старият Завет, Псалом 146:1-2

Исус е препоръчал съдържанието на т. нар. „Господня молитва” [2]: „А вие се молете така: Отче наш, ....” [1], Новият Завет, Свето Евангелие от Матей 6:9 -13

И в други молитви има елементи на изповед за прошка на „дългове и прегрешения „.

Освен молитви Учителят Петър Дънов - Beinsa Dounо и негови ученици са

посветили с текст и музика много песни за благословения на Бога, събрани в молитвеници на Духовна общност „Бяло Братство”, един от които е [40]. Единствено в [40] има информация от кого е текста и музиката и от кога датират песните.

Посоченият Учител е казал: „И когато се молите, не бивайте като лицемерите;

защото те обичат да се молят, стоящи по синагогите и по ъглите на улиците, за да ги виждат човеците.” [1], Повият Завет, Евангелието от Матей 6:5;

„И когато се изправяте на молитва, прощавайте, ако имате нещо против някого, за да прости и Отец ви, Който е на небесата, вашите прегрешения.” [1], Евангелието от Марк 11:25

Следователно, не трябва да се молим за да ни хвалят другите. Също не би трябвало да се молим, ако не сме готови да прощаваме прегрешенията на другите.

3. Защо е нужна молитвата? Защо трябва да се молим на Бога?

Идеята на съвременните хора за Бога е идея на падналото човечество. Съвременните хора се нуждаят от молитвата, която може да изправи живота им, да премахне от тях всяко користолюбие. А користолюбието е порок, язва, която разяжда човешката душа. Като облак то помрачава съзнанието на човека, ограбва неговото сърце.

Бог е реалността на живота. Реалността се отличава по това, че тя е в сила да задоволи всяко чувство, от което човек вътрешно се нуждае. В реалността човек непрекъснато и постоянно расте. Мисълта на човека не може да се развива без молитва.

Ако човек не се моли, какво трябва да прави тогава? Ако ние считаме молитвата за нещо смешно, яденето е още по-смешно,... спането е още по-смешно, ...четенето на книги е още по-смешно.

Мнозина питат, не може ли без молитва? Без молитва не може. Молитвата е вътрешна необходимост за човека. Ако молитвата стане вътрешна необходимост за човека, той се моли естествено, без никаква принуда, без външно насилие. За него молитвата е толкова естествена, както храненето, дишането, чувстването и мисленето.

Молитвата е нужна за нас, а не за Бога, за да раздаваме благата, които носим. Затова в „песента за светлия път” [40] фигурира текст: „Ще нося Божиите блага във всички човешки сърца.” Ще се молиш, ще търсиш Господа в душата и ще се разговаряш с Него. Ако мислиш, че Бог е вън от тебе, ти си на крив път. ДОКАТО СИ СВЪРЗАН С БОГА, ВСИЧКО МОЖЕШ ДА НАПРАВИШ. Ако си болен, веднага ще оздравееш, ако си обезсърчен, ще се насърчиш.

Тя (молитвата) е връзка на човешката душа с възвишения, разумен свят, откъдето човек черпи сили за поддържане на живота. В молитвата вие ще улесните дейността на кръвта да минава през вашия мозък горе - в най-горната част на главата, там е центърът „Любов към Бога”. Молитвата е работа, чрез която се придобива магнетическа сила.

Молитвата е един силен стимул, затова трябва всякога да отправяме ума си към Бога, Той да ни хармонизира. Така ще влезем в правия път на постиженията.

Всеки трябва да се моли за да постигне нещо.

Когато имате външни постижения, благодарете на Бога отвътре.

А когато имате вътрешни постижения, ще търсите Бога отвън.

Бог се търси и отвън, и отвътре, но не едновременно. При известни условия ще Го търсите отвън, при други условия - отвътре. Някой път чувствате дълбоко в себе си, че това Същество ви ръководи отвътре. А някой път ще чувствате, че То отвън ви огражда и пази. ЩОМ СТЕ В СЪГЛАСИЕ С БОГА, ЩЕ МИНЕТЕ ОПАСНОСТИ И НИТО КОСЪМ НЯМА ДА ПАДНЕ ОТ ВАС.

Да съединиш силите на ума, сърцето и волята си да действат в съгласие, това става чрез молитвата и търпението.

Молитвата повишава вибрациите на човешката аура (енергийната обвивка на тялото), а чрез това човек става неуязвим за по-нисшите околни влияния - нещо като „ограждане“ срещу зли влияния.

Който отива на работа, най-първо трябва да се помоли така да започне работа, за да го пазят. Отправете погледа си към Разумното в света и помощта ще дойде.

При молитвата човек излиза е по-висшите си тела, а по-нисшите остават на Земята. Астралното тяло остава на Земята при физическото и само се разширява, а умственото и причинното тела излизат, става един вид излъчване на по-висши тела.

Следователно, когато почнем да боравим с висшия свят, ще видим, че там тонът е още по-добре проявен. Ако не разбираме тона на Божествения свят и ритмуса на духовния свят, ние не можем да се молим, не можем да имаме съобщения с възвишения свят. От това гледище молитвата е нагласяваме със съзнанията на висшите светове. Това нагласяваме е подобно на струните на цигулката. Цигуларят първо настройва цигулката си и след това вече започва да свири според правилата и законите на музиката. Но аналогия на цигулката или друг музикален инструмент, например пиано, молитвата може да се счита акордиране на човешката душа.

Всяка молитва е творчески акт. Тя създава условия за растене на душата. Тя е една необходимост за нашето растене.

Молитвата е духовно дишане, зреене на Божествените блага. Като отправи сърцето си към Бога, човек диша от еликсира на живота. ... Както дишането е потребно за тялото, така и молитвата е потребна за душата.

Молитвата има трояк характер. Тя се равнява на дишането. Човек трябва да се моли, га с това душата да диша и да възприема нещата. Молитвата е необходимост за душата, тя е съзерцанието на най-висшите чувства.

4. Къде трябва ди се моли човек?

По този въпрос Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno е говорил за ПРАВИЛО.

Молитвата трябва да се прави ТАЙНО, защото Бог вижда в тайно. Прави ли се наяве, тя е за хората. Човек не се моли за хората, да го видят, но се моли за някакво благо, от което има нужда.

НА ТИХО, СКРИШНО МЯСТО, дето няма никой, ще правите вътрешна връзка с Бога и след това ще отидете при хората.

Когато вярващият се моли, той говори непосредствено с Небесния си Отец. Нищо не трябва да го отвлича, смущава и отделя от Бога. Затова китайският духовен водач Далай Лама отивал в пещера за да се моли необезпокояван. Това е негова „тайна стаичка”.

Казано е: „Като се молиш, влез в скришното място, скришната стаичка”, това е мястото на Истината в човека. Има едно свещено място вътре в човека, една област, в която човек, ако не отиде, не влезе, молитвата му не ще бъде послушана. Това скришно място някой път ще го намерите денем, някой път при изгрев Слънце, някой път при залез Слънце, някой път сред нощ. Всички хора не могат да се молят по едно и също време.

САМО КОГАТО ЧОВЕК ВЛЕЗЕ В СКРИШНАТА СИ СТАИЧКА, ВСИЧКИТЕ МУ ВЪЖДЕЛЕНИЯ в молитвата МОГАТ ДА СЕ РЕАЛИЗИРАТ.

Много от несретите на хората в живота се дължат на това, че не спазват това ПРАВИЛО.

Христос казва: „Ако искаш да Ме познаеш, влез в скришната си стаичка и се помоли в тайно”.

За коя стаичка се говори? За стаичката ти в къщи? Не, ще влезеш вътре в себе си, в свещеното място. Кое е това място? То е мястото, което е далеч от всяко подозрение, от всяко съмнение, от всяка омраза, от всяка лъжа, от всяка тъмнина, от всяка завист -духовното тяло на човека.

5. Как трябва да се молим?

Ако ти знаеш как да се молиш няма да боледуваш.

Благодари на Бога за злото и за Доброто.

Тогава Бог ще превърне злото в Добро [64а].

Според мене, най-добрият начин на молене с човек да бъде прав. Ще застанеш прав и няма да гледаш нито към земята, нито нагоре, но направо, в посока перпендикулярна на челото. Това е правата посока на нашето движение. Когато гледа нагоре, човек се увлича от Слънцето, от звездите, а това пречи на молитвата му. Следователно, молиш ли се, направо ще гледаш.

Би могло да се добави аналогичното на това на Учителя Петър Дънов - Beinsa Dounо указание на Бруно Гръонинг (1906-1959), международен духовен водач и лечител от Германия: Дланите трябва да са обърнати нагоре, ръцете и краката да не се кръстосват [7].

Съвременните хора обръщат погледа си нагоре, защото мислят, че там живее Бог. Не, Бог живее там, дето и ние живеем, защото третата форма на съществуване на Бога - Божият Дух, както и неговият научен синоним - торсионното поле, е навсякъде. Това значи, дето живее нашата душа, там и Бог живее. Следователно, като се изправите на молитва, Бог е вече пред вас. Затова уважаваният от Бога юдейски цар Давид е казал: „Гледах Господа пред лицето си”. Щом Господ е пред лицето ви, ще знаете, че Той вижда всичко, знае всичките ви нужди и може да ви помогне. Пред вас седи един образец на всички добродетели. Пред вас седи един образец на всички възможности и сили. Какво трябва да му говорите тогава? Представете си, че вие имате достъп да седнете до Бога. Как ще почнете да си разговаряте с Него?

Молитвата е дълбок вътрешен процес. При този процес може едва да се чува изговарянето на някакви думи.

За молитвата не са нужни специални думи или специална интонация. Необходимо е само молитвата да бъде искрена - искрено желание да занесем пред Бога съкровените си чувства и помисли на сърцето, които са индивидуални. Разбира се масова практика е да се ползват религиозни молитвеници, включително и на Духовна общност „Бяло Братство”, например [40].

Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno е казал: Аз никога не си позволявам да уча някого как да се моли. Защо? Според мене молитвата е най-свещеният акт, който е достояние само на душата.

Всяка молитва трябва да се преживява. Молитва отправена без Любов, светлина и свобода няма криле. Тя не може да отиде при Бога и остава безсмислена. Аз разбирам молитвата като метод за придобиване на нещо. Молете се за да идва повече светлина в съзнанието ви.

Що се отнася до това, как да се молите, туй е лична работа, която всеки сам трябва да научи. Ако аз ви науча да се молите, вие ще чуете само едно ехо, което най-после ще ви дотегне и ще се откажете от молитвата.

Но дава образно сравнение как трябва да се моли човек за да се приеме молитвата му.

Човек трябва да се моли като онзи, който дължи сто хиляди лева, за което е осъден да лежи 20 години в затвор,... като младата мома, която не е получила цяла година писмо от своя възлюбен,... като онази майка, на която детето е в предсмъртен час. Какво ще стане, ако молитвата им се приеме? Те ще изпитат необикновена радост.

Колкото да се говори на хората, не може да им се помогне, докато всеки не започне да работи върху себе си. Малко хора могат да работят както трябва. Според често цитираният Учител половин или един час работа или молитва е малко. Казано е в Писанието и той е дал като „духовна формула” препоръката: „Непрестанно се молете”.

Механическата молитва (изправени на крака и с часове шепнене на молитви) не дава никакви резултати.

Молитвата изисква съсредоточена мисъл. Като се молиш, ще мислиш само за Бога. Всичко друго ще оставиш вън от себе си.

Съсредоточаването или концентрацията е волеви процес на главния мозък.

Като (за)почне човек да се моли, трябва да забрави всичко друго пред Великото, за което мисли. Това е истинска молитва. Истинската молитва се заключава в Любовта.

Човек трябва винаги да е във връзка с мисълта на Бога и да не допуска прекъсване. Когато човек навлезе правилно в тази област, той ще има хармония в мислите, чувствата и волята и ще усеща една вътрешна радост - признак, че човек се развива правилно.

ДУХОВНОСТТА В ЧОВЕКА НЕ Е ВЪНШНО КАЧЕСТВО. Истински духовният е духовен и в клетките си.

И тъй, молите ли се, образът на Бога трябва да стои в ума ви. Никакъв друг образ! Ще кажете: „Ние не знаем какъв е образа на Бога”. Не, вие знаете този образ, но сега трябва само да си Го възстановите.

Молитвата изключва користолюбието (личната облага). Когато се моли, човек трябва да забрави всичко около себе си и да стане невидим.

Как се моли мъдрецът? Като забравя себе си. Истинска молитва е оная, в която човек забравя себе си и окръжаващите.

Онзи човек, който се научи да се моли правилно, той става велик адепт.

При молитвата душата трябва да бъде чиста и празна. Да сме готови за възприемане. Не трябва да имаме никакви други образи в душата си, освен Бога.

Причината, задето човек не получава отговор на своята молитва, се дължи на това, че съзнанието му не е будно. В това отношение човешкото съзнание не е нищо друго освен радиоапарат, който приема и предава ...Известно е сред учените, че над Земята има един „дебел пояс” [64а], наречен Хевисайдов пласт, които отразява вълните и препятства изкачването им. Това е НАУЧНО ОБЯСНЕНИЕ защо „молитвата на някои хора не може да се издигне по-високо от тях”. Колкото по-будно и по-високо е съзнанието на човека, толкова по-голяма е вероятността молитвата му да бъде приета. Който има качествено радио на висока честота (къси вълни), той може да се съобщава и с този, и с онзи свят, той може да влезе във връзка със съществата, които живеят на Хималаите, той може да влезе във връзка и със съществата от Невидимия свят.

Много съществено е следното ТЕОСОФСКО ОБЯСНЕНИЕ на Учителя Петър Дънов - Beinsa Douno:

И тъй, като отправяте молитвите си нагоре, ще се пазите от вълчите вълни, които се отразяват вредно върху духа на човека. Съмнението, неверието, безлюбието са вълни от вълчи характер, които се образуват от омнибусите на астралния свят (света на чувствата).

Много пъти, ако не сте готови, когато се молим, влизаме в съприкосновение с по-нисши и огрубели хора, понеже като почнем да се молим на Господа и като разтворим всички врати, влизат лоши влияния. Затова цитираният Учител е дал „духовна формула“ от вида: „Аз познавам един Бог на Любовта (Отецът), един Учител на Любовта (Синът) и един Дух на Истината (Светият Дух), които призовавам да дойдат и със животворната си сила да разпръснат всички зли влияния”.

Най-първо, когато започнем да се молим, трябва да влезем в своя чертог, в своя кръг, да се индивидуализираме пред Бога. Ето защо в [65], стр. 19 съставителят отбелязва факта, че „духовните формули” към първите три физически и духовни упражнения звучат като молитви, а останалите четири са обещания към Бога. Това са аргументи за да се предлага формулите към седемте (6+1) упражнения да се изговарят в единствено число. От там можем да се молим и действаме безопасно. Вън ли сте от този кръг, вие вече не работите за себе си. И всеки един, който иска да се прояви името Божие, трябва да влезе в своя кръг, а то значи, да не бъдем хора да служим на человеците, а на Бога [64а].

„Ангел Господен се застъпва за ония, кои го се молят и уповават на Бога [1]

Следователно, когато се молите и уповавате на Него, непременно някое светло същество ще дойде от Невидимия свят да ви придружи в трудните и страшни часове на вашия живот [64а].

Молитвата има смисъл само тогава, когато излиза от дълбочината на душата.

Тя не търси никакви правила и никакви ограничения. Когато човек се моли както трябва, той винаги е обърнат към Бога. Ако се моли на Бога и мисли за приятел, майка, деца, къща, пари, молитвата му само до тях стига - той на тях се моли. А за да е приета молитвата му, той за Бога трябва да мисли. Основата на всяка молитва е Любовта ни към Бога.

Някой се моли и коленичи. Друг се моли и издига ръцете си нагоре. Не е важно какво положение взимаш; важно е мисълта ти да бъде съсредоточена, да не се раздвояваш. Някой се моли, а мисли за жена си, за децата си. Друг се моли, а мисли за обидата, която му нанесли.

Научи ли се детето да се моли, и като порасне, като стане възрастен човек, пак ще се моли. Важно е човек да не се моли по един и същ начин. Еднообразието отегчава. Пазете се от него, за да не се отегчите и от молитвата.

Ето и НЯКОИ КОНКРЕТНИ НАПЪТСТВИЯ КАК ДА СЕ МОЛИМ:

Скръбни ли сте, болни ли сте, неразположени духом ли сте, произнесете думата „Аум” няколко пъти (например три пъти), даже и да не разбирате смисъла й, понеже по всяка вероятност е на санскритски език. „Аум” е дума на Духа и винаги помага.

Когато сте скръбни, когато сте отчаяни, изговорете: „Бог е Любов” няколко пъти (например три пъти) и ще разберете силата на Словото. Има един, Който може да внесе във вас живот и сила, който през всички времена в каквото и положение да сте се намирали, винаги е помагал.

ИСТИНСКИЯТ НАЧИН ЗА МОЛЕНЕ е достъпен за малцина, но той дава големи резултати.

Човек трябва да е съсредоточен в молитвата си и преживява думите й. И

Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno дава конкретен пример с „Господнята молитви” [40] „Отче Ниш“. Той указва да се чете спокойно, тихо, бавно, съзнателно, с мисъл върху думите, особено „да дойде Царството Твое”. И обяснява: ПОЖЕЛАЙ ДЪЛБОКО В СЪРЦЕТО СИ ДА ДОЙДЕ ЦАРСТВОТО БОЖИЕ НА ЗЕМЯТА. Когато всички хора пожелаят това от сърце, СВЕТЪТ ЩЕ СЕ ОПРАВИ. Това е условието, но хората още не са готови. Вие четете набързо „Отче Наш”, и както четете така става. Светът бързо си върви и не се оправя.

И той прави една аналогия със Светото Писание - Библията. Не ви упреквам, но казвам, че вие сте чели Свещената книга набързо, като литературно произведение и нищо не сте разбрали. Има ОСОБЕН НАЧИН НА ЧЕТЕНЕ, който ще донесе особено разбиране. Особеното се състои в това, да четеш С ЛЮБОВ. Тогава ще те озари особена светлина, в която нещата се виждат ясно. Има стихове в Писанието, които четени с Любов и прозрение, откриват пред човека картини на миналото и бъдещето. Бог не е престанал да говори на човека и няма да престане. От хиляди години Той говори, но малко се възприема от това, което говори. И днес Той говори по нов начин.

Когато се моли, човек трябва да се изказва точно, определено, да изрази мисълта си с малко думи. Молете се с думи, които имат само едно значение. Такива думи са мощни. Във време на молитвата ръководете се отвътре. Освен е общоизвестни молитви, обръщайте се към Бога и със свои думи. Употребявайте онези думи и онзи език, който отвътре ви се диктува.

Като се научите да се молите, животът ви ще се осмисли, защото „душата има нужда от вътрешна духовна храна, която може да се достави само с молитвата [64а].

6. Колко важна е молитвата в животи на човека? Каква е ползата от нея? Хора са загивали защото не са се молили.

Животът се заключава именно в молитвата. Престане ли човек да се моли, и животът изчезва. Велико нещо е молитвата! Тя не се изразява чрез бъбрене, чрез шепнене на думи. Като се научите да се молите, животът ви ще се осмисли.

Молитвата е един Божествен импулс, та затова се казва да се молим във всяко направление, защото тя има влияние във всички отрасли на живота.

Животът на светиите и гениите отначало до край е само молитва. Това е живот - напълно безкористен.

Всички хора, които са готови да разбират молитвата по вътрешен, интуитивен път, само те са в състояние да проникнат в нейния дълбок смисъл.

Молитвата е най-важната работа в живота. Чрез молитвата само ти ще научиш Божественият език на нещата.

... Всичките ни работи ще успиват, ако ги започваме с молитва.

Сутрин като станеш, ще се молиш, за да знаеш, че вратата на живота е отворена за тебе през деня.

И тъй, ПОМНЕТЕ следната истина: няма по-велико нещо в живота на човека от молитвата. Каквото друго и да ви казват хората, не забравяйте значението и необходимостта от молитвата, от общението с Бога. Нито знанието, нито Любовта, нито Мъдростта на Земята са в състояние да се сравнят с молитвата, с общението на човека с Първата Причина.

Силата на молитвата седи в това, като се моли човек да впряга всичките си добродетели на работа. Молитва, в която човек не впряга всичките си добродетели, не е истинска.

Молитвата трябва да включва в себе си качествата на Любовта, на Мъдростта, на Истината, на Правдата, на Добродетелта, на милосърдието и на ред още добродетели. Отидете ли при Бога с такава молитва, ще мязате на дърво е узрели плодове.

И ето каква аналогия, сравнение и ТЕОСОФСКО ОБЯСНЕНИЕ добавя Учителят Петър Дънов - Beinsa Dounо за молитвата:

Всяко живо същество се моли - и животните, и растенията се молят. Благоуханието, което растенията разнасят из въздуха, е тяхната молитва. Когато растението изгуби своето благоухание, то изсъхва. И човекът, когато се моли, издава благоухание като растенията. Колкото повече се моли, толкова повече благоуханието му се увеличава. Престане ли да се моли, и благоуханието му постепенно изчезва. Който никога не се е молил или е забравил да се моли, той мирише неприятно. Колкото пo-развити са добродетелите на човека, толкова по-силно е благоуханието му. Всяка добродетел има специфично благоухание.

Всеки човек може да се научи да се моли. Щом молитвата е в зависимост от добродетелите, човек трябва да постави Доброто за основа на своя живот. Постигне ли това, той няма да забележи как способностите му да се моли ще се явят като естествен резултат на живота. Тогава душата на човека ще цъфне като дърво с хиляди благоуханни цветове. Пред този човек всичко оживява. Той вижда навсякъде Божия Дух, Който работи и помага. Това събужда подтик в него и той работи да се освободи от ограничителните условия на живота.

... Благодарение на молитвата, макар и не тъй правилна, каквато е в съвременното човечество, все пак нещо от хубавото, великото и красивото се е запазило и нещо ново се придобива. Благодарение на молитвата, ние ставаме проводници на възвишените сили и благородни средства, чрез които се крепи целият човешки род. Душата има нужда от вътрешна духовна храна, която може да се достави само чрез молитвата.

Благодарение на молитвата човек придобива и външни облаги, като например:

Който се моли, не може да има грубо лице, и ще е здрав, и бодър [64а].

7. Колко време да се молим?

... Това не е определено.

Други пък питат: „Колко часа (на ден) трябва да употребяваме за молитва?” Цял ден. Движиш се, работиш, готвиш, спиш - всякога се моли! Молитвата може да трае от една минута до 24 часа... Повече от три часа никой не се моли. По-голяма продължителност е „извън силите ни човека”. Никой не може да издържи това напрегнато състояние. В молитвата трябва да се постоянства дотогава, докато изгубите вече разположение да се молите, което показва, че на молитвата ви, така или инак, положително или отрицателно, е отговорено. Независимо от времетраенето, човек трябва да бъде напълно съсредоточен. Молитвата подразбира състояние на пълно концентриране на мисълта.

8) Кога трябва да се молим? - непрестанно [1] и [2].

Молитвата е най-красивото нещо в живота. Затова човек непрестанно трябва да се моли, т.е. непрестанно човешкият ум и човешкото сърце да са отправени към Бога.

Аз наричам молитвата „дишане на душата”. С дишането става едно пречистване на душата. Човек трябва да се моли през целия ден, непрестанно, както непрестанно диша. Като се моли човек непрестанно, непрестанно мисли, чувства и действа.

Бог е създал човека и е загрижен за него, мисли му Доброто. Затова вярващият трябва да бъде спокоен и радостен, че разум но то му желание в молитвата ще бъде чуто и изпълнено, но когато Бог определи.

Ето защо апостол Павел в Посланието си към Филипяните 4:6 и 7 е писал:,,Не се безпокойте за нищо; но относно всяко нещо с молитва и молба изказвайте исканията си на Бога с благодарение; и Божият мир, който никой ум не може да схване, ще пази като стража над сърцата ви и мислите ви в Христа Исуса.”

А Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno е обхванал и Първото Послание на ап. Павел към Солунците 5:16-16 в една сентенция (,,духовна формула”): „Винаги се радвайте. Непрестанно се молете. За всичко благодарете. Духът не угасвайте.”

Господ не обича молитви, които са направени без разположение.

В молитвата се изисква едно детинско състояние, но на най-разумното дете в света.

За да се моли, от човек преди всичко се иска едно вътрешно разположение, хармонизиране на ума, човек да добие хубави и светли мисли и нежни чувства, да има вътрешен мир. Молитвата е вътрешен процес. Не можеш да се молиш на определено време - само сутрин, на обяд или вечер. Ще се молиш, когато душата ти пожелае. Това значи „да се молиш с разположение”.

Бог обича молитва и без разположение, но искрена. И да бъдем като разумните деца. Да се молим, не само когато сме натясно, а непрестанно.

Ще се молите и когато сте разположени, и когато сте неразположени. Да се откажете от молитвата, значи да се откажете от дишането.

Разположението да се молим е вложено дълбоко в душата, затова трябва да се молим всякога и при всички случаи.

ПЪРВИЯТ ПРИЗНАК, ЧЕ ЧОВЕК Е ВЛЯЗЪЛ В БОЖЕСТВЕНИЯ ПЪТ, Е МОЛИТВАТА. Затова винаги, когато и да дойде у вас настроение за молитва, никога не трябва да отлагате, а влезте в тайната стая на вашето сърце, помолете се и тая молитва да бъде приета.

Отложите ли, възможно е вече Духът да не дойде, за да ви настрои наново.

Значи във всяко време ние можем да се молим.

И все пак често цитираният Учител е препоръчал:

Като стане човек сутрин да благодари за удавете (органите), които са му дадени в услуга: челото за способностите, носа за мисленето, очите за гледане на нещата, устата за яденето, ушите за слуха, ръцете и краката за техните функции. Ако нещо по органите не е наред, човек трябва да ги поглади и ди се помоли за тях.

Щом станете сутрин от леглото, кажете си: „Бог е Любов, Бог е живот, Господи дарувай ни сила”.

Този Учител е дал молитвени програми („духовни наряди”) [40] за всеки ден от седмицата, в които препоръчва да се започва с „Добрата молитва”: Когато четете Добрата молитва”, най-първо ще поемете дълбоко въздух, така че да можете да я прочетете на едно вдишване, а които не могат - поне на две-три вдишвания. При туй постоянно и често вдишване и издишване на въздуха, силата на молитвата се губи. Когато се молим, трябва да имаме присъствието на духа, да бъдем много тихи, да влагаме ума си. Ние трябва да бъдем тихи и разположени, за да бъде умът ни съсредоточен: във всяка дума да се влага смисъл. Така се образува онази мощна сила, ония вълни, които се изпращат навън за да се привлече Божията сила, та Духът да работи повече. Тогава всички ще приемат тази меко та, тази радост, която търсят. Да прочетем една молитва, не е достатъчно да се изкаже тя само на думи. Сега всички ще поемете дълбоко въздух и ще се концентрирате, като че нямате никакви връзки със земния живот „никакви раници на гърби”. Ще бъдете тъй будни, тъй свободни, като че живеете на Небето. Ще прочетете молитвата тихо, „бавно, спокойно”, всеки за себе си. Дето се спрете, като например след първото изречение „Господи Боже наш”, отново ще поемете дълбоко въздух и пак ще продължите нататък — новият начин за четене на молитва, чрез „дълбоко дишане” („вдишване, задържане на дишането и издишване”).

Молитвите трябва да се знаят добре и да се изговарят добре. Иначе те не дават своя резултат. Молитвата не е нещо външно и не се състои само в изговаряме на думи. Тя е нещо дълбоко вътрешно.

В „духовните наряди” се препоръчва ди се завършва с „Господията молитва” „Отче Наш”, която трябва да се чете по аналогичен начин с „дълбоко дишане”. Сутрин да прочетете молитвата с въздишки, на обяд и вечерта преди да си легнете пак ще я прочетете. Ще кажете: „Кога имаме време да четем молитви?” Вие „Отче Наш” нямате време да четете, но лекарите ще ви режат стомаха, ще ви отрежат единия бъбрек, после сляпото черво или някое ребро, или тумор ще извадят.

- Посред нощ ще принесете молитва е благодарно сърце за благата, които са ви дадени. Подходящи часове от нощта са 00, 03 и 05 часа, когато е най-тихо [2].

Между лошите хора трябва също да се молим, да имаме търпение. Затова Учителят Петър Дънов - Beinsa Douno е дал на последователите си „духовната формула Люби, учи, мълчи, търпи, прощавай, пътя си продължавай и Бога не забравяй!” При това е молитвата човек образува една крепост, непристъпна за лоши желания, които ако са нападнали душата, изхвърлят се навън. Една такава популярни сред последователите на често цитирания Учител молитви - „духовни формули”за „ограждане” е: „Господи, запази ме с бялата Си Светлина, огради ме с диамантената Си стена, Духът Божи - възлюбеният на моята душа ще изпълни всичко за мен”.

Човек, който не се моли, за него са прекратени отношенията с Бога и като по този начин не се сношава вече с Него, злото настъпва.

Щом се намерите в затруднение, молете се.

Имате ли трудна задача, коя го трябва да разрешите, викайте Бога да ви научи. Това е молитвата. Щом Господ дойде, светлината ще блесне в умовете ви. Тогава и най-мъчните въпроси се разрешават лесно. Тогава всички наслоявания у вас ще изчезнат, ще настане мир й веселие за душите ви и всичко, което ви е спъвало, веднага ще се отстрани - у вас ще настане пълно равновесие.

9. В чие име трябва да се молим ?

Достатъчно е да се молим в името на Христа, защото Бог е благоволил чрез Неговото име да бъде призоваван от нас - хората. Защото Синът е втората форма на съществуване на Триединния Бог.

Затова Исус е казал: „И каквото да поискате в мое име, ще го сторя, за да се прослави Отец в Сина. Ако поискате нещо в мое име, това ще сторя.” [1], Новият Завет, Евангелието от Йоана 14:13-14.

10. За какво да се молим?

Когато се молите на Бога, имайте предвид следното Негово качество: Бог е крайно търпелив, по и много взискателен.

Като се молиш, моли се за реални, за действителни неща.

Бог не обича да се молим за празни работи - ... онези, изпълнението на които зависи от нас. За тези работи ние не трябва да очакваме от Бога, Той да ги направи. Смешно е например да отидеш при Бога и да кажеш: „Господи, научи ме да се храня”. Много от молитвите на хората са от този род.

Често се обръщате с молба към Бога да ви открие някои тайни. Много неща ще ви се открият, но само когато се научите да се молите както трябва.

Когато се натъкнете на някое нещастие, молете се. Само Бог може да ви избави от нещастията.

Ако те напада някой неприятел, моли се на Бога да смекчи сърцето му, за да се освободиш от него.

Когато между двама добри приятели е произлязло някакво недоразумение и никой не може да им помогне да се примирят, всеки поотделно трябва да се обърне към Бога, т.е. към Любовта. Това е още един аргумент в подкрепа на тезата, че молитвата трябва да бъде в единствено число [65]. Ако Любовта застане между тях, тя ще ги примири. Молитвата, като велик акт на общение между човешката душа и Бога, всякога дава добри резултати.

Когато човек изгуби връзката си с Божественото, придобива тъмночервен цвят на лицето си, става недоволен, мрачен, груб. Обърнете се към Бога с молитва, да възстановите вътрешния си мир, да се придобие загубеното.

ОТНАСЯЙТЕ СЕ ДОБРЕ С БЛИЗКИТЕ СИ, ЗА ДА СЕ РАДВАТЕ НА ЗДРАВЕ И ВЪТРЕШЕН МИР.

Изслушвайте се внимателно всички, бъдете крайно снизходителни един към друг.

НАМИСЛИШ ЛИ ДА ПРАВИШ НЕЩО, не пристъпвай веднага към действие, а ОТПРАВИ ПЪРВО МОЛБА КЪМ БОГА ЗА СЪВЕТ. Според Учителя Петър Дънов - Beinsa Dounо хората грешат относно здравето си като се обръщат първо към лекарите и когато те не могат им помогнат, тогава търсят Бога. Ето защо той е казал: „Не търси външна помощ, преди да си получил вътрешна”.

Най-великият Дух на Земята, на Вселената е ХРИСТОС. Не е имало случай, когато човек в отчаяние, безизходица, болен от тежка болест, де се е обърнал към този велик Дух за помощ и де не му е помогнал.

В Невидимия свят има разумни същества, конто всеки миг са готови да услужат на хората. За онзи, който се обръща към тях за съвет, всяка дума е благословение.

Ако се чувствате много остарели, помолете се на Господа да ви помогне да се подмладите. По някой път се молете така: „Господи, всичко да бъде, но само да не остарявам”.

Когато се молите, важно е да знаете какво искате от Бога.

Най-разумното е, като се молим, да искаме да се научим да вършим Волята Божия, което фигурира в „Добрата молитва” [40]. Като вършим Волята Божия, ние ще имаме всичко на разположение - и знание, и Любов, и сила, и всички условия. Най-напред ще пожелаете да имате ума на един ангел и сърцето на един Серафим, пламтящо от Любов. Същото пожелайте и на другите.

Както е отбелязано и на друго място в книгата, всички съвременни хора са грешници по природа и във връзка с Волята Божия първо човек трябва да изрази разкаяние и да моли Бог да му прости.

Молитвата не трябва да бъде едностранна само за облага, а понеже тя е един израз на душата, то е нея трябва да искаме това, което нашият дух желае. Така, ако нямаме настроение за молитва, трябва само да съзерцаваме. Нашите души, които се отправят към Бога, изпускат едно благоухание към Него, също както цветето, което навреме се е разцъфтяло.

Та човек, който не се моли, се лишава и то сигурно от мириса на Небето. А пък да не се лишим от този мирис, Господ ни изпраща СТРАДАНИЯТА, които ни УПЪТВАТ КЪМ МОЛБИ И МОЛЕНИЯ (МОЛИТВИ).

Прочее с молитвата се гонят двояки направления: първо, човек се стреми към Бога и второ, да се обединят духовете. Ако не преживее нещо тежко, нещо страшно, молитвата на човека е повърхностна, тя едва се издига над главата му, но по-далеч от него не може да отиде. Щом се натъкне на големи страдания, човек отправя гореща, дълбока молитва към Бога. Само тази молитва може да отиде далеч, да се предаде направо в Невидимия свят. Значи, практическото приложение на страданието е това, че прави молитвата на човека интензивна, а връзката му с Бога - здрава и съзнателна. А това е гаранция, че така човек ще стигне до истинското щастие, което е Плана и Волята на Бога.

11. Кога ще получим отговор на молитвата?

Някой мисли, че колкото повече се моли на Господа и цитира стихове от Евангелието, толкова по-скоро ще получи отговор. Молитвата на някой човек е дълга, почти колкото от Битието до Откровението. Друг пък се моли и напомня на Господа какво е обещал, какво трябва да направи. Това не е молитва , защото БОГ ЗНАЕ ПО-ДОБРЕ ОТ НАС НАШИТЕ НУЖДИ. НО ТОЙ ПРЕЦЕНЯВА СПРАВЕДЛИВО КОГА ГИ ЗАСЛУЖАВАМЕ.

Истинската молитва с извън времето, но тя седи в момента на общение, на връзка с Великото Начало на живота.

Искаш ли да те чуе Господ, трябва да имаш мир, смирение в себе си и каквото пожелаеш - знание, сила, мъдрост, красота, добродетели - всичко ще придобиете.

... Всички можете да правите опити и вижте на колко молитви Господ отговаря. Само че, КОГАТО СЕ МОЛИТЕ, НИКОМУ НЕ СЪОБЩАВАЙТЕ ЗА КАКВО СЕ МОЛИТЕ, докато твърде възможно е да си попречите и тогава вие сами ще сте си виновни.

КОЙТО СЕ МОЛИ ОТ СЪРЦЕ, ТОЙ НЕПРЕМЕННО ЩЕ ПОЛУЧИ ОТГОВОР.

Няма живо същество в света, малко или голямо, на чийто зов Бог да не е отговорил. Няма случай Бог да не е отговорил на една душа, ако човек се е молил за разумни неща и както трябва .

Светлите духове са постоянно между нас, следват ни за да ни помагат. Те помагат на хората да разрешат мъчнотиите и противоречията си. Достатъчно е да ги призовем в името на Божията Любов, за да пи се открият.

Сам никой не можела свърши възложената му работа. Все трябва да му дойде някой на помощ. Щом се намерите в затруднение, помолете се съсредоточено и веднага служебни същества ще ви се притекат на помощ. „SOS” - такъв сигнал е молитвата.

Мнозина препоръчват молитвата като възпитателен метод. Можете да приложите молитвата като метод на възпитание, но само за душата. Когато ви е тежко на душата, помолете се и вижте какво влияние с оказала молитвата ви върху вашия ум и вашето сърце:

- Ако е молитвата вие може да облекчите товара на ума и на сърцето си, тя ви е помогнала;

- Обаче, ако не получите никакво облекчение, това показва, че молитвата ви не е приета.

Молитвата е силна и се приема, КОГАТО ПОЛОЖЕНИЕТО БИ Е БЕЗИЗХОДНО, когато никой не може да ви помогне. Именно ТОГАВА, при такова положение, БОГ се намесва и ПОМАГА.

Докато мнозина могат да ви се притекат на помощ, нека молитвата да стои настрана, като резервен метод.

Добре е човек да се моли и постоянно да се моли, но истинско молитвено състояние не се дава всякога.

Как ще познаете, че сте получили отговор на молитвата си? По онази вътрешна, тиха радост, по онази малка вътрешна светлина, която ще ви помогне при разрешаване на известни въпроси.

Колко време трябва да се чака за отговор на молитвата? Някой получава моментално отговор на молитвата си, друг чака дни, седмици, месеци, а трети чака с години - зова зависи от интензивността на молитвата и нейната значимост.

Апостол Павел е казал: „Молите се, но отговор не получавате”. Защо? Защото молитвите на мнозина излизат само от устата, а не от сърцето. Нареждането на красиви думи в стройни, правилни редове, не представя молитва. Ако е въпрос за красив език, няма по-красив език от Божия. Ако е въпрос за красива мисъл, няма по-красива мисъл от Божията. Ако е въпрос за добро, по-велико Добро от Неговото няма. Ако е въпрос за светлина, коя светлина може да се сравни с Божията? Тогава за какво можем да очакваме отговор на нашата молитва? Дали за силата ни, дали за знанието ни, дали за обичта ни?

За какво Бог може да ни обича? За истината, която е вложена в нас. Казано е в един стих : „Възлюбил Си истината в душата ни”. В това отношение нашата душа е съкровищница, в която е вложена истината. Докато истината е в душата ни, ние имаме цена. Щом изгубим истината, с нея заедно изгубваме и своята цена. Обезценяването на човека в този случай е изразено с поговорката: „Този човек не струва лула тютюн”. Кой е този човек? Който е изгубил истината.

12. Каква трябва да бъде молитвата за ближния и общата молитва?

Тъжните мисли се дължат на хиляди нещастни същества, които изпълват цялото пространство. С молитви и добри мисли към тях, вие можете да си помогнете.

Защо Учителят Петър Дънов - Beinsa Dounо е говорил за взаимно подпомагане? Защото при сегашните отношения между хората преобладават тъжните мисли в пространството като разпространяващи се торсионни полета.

Дойде някой при вас, тъжен, наскърбен, помолете се за него тайно в душата си, по този начин ще го облекчите.

Според посочения Учител молитвата за ближния се заключава в участието, което взимаш в живота му. Ако срещнеш гладен, нахрани го, ако срещнеш окъсан човек, облечи го. По-добра молитва от гази няма.

Молете се не само за вас, но за всички. Които мисли само за себе си, нищо няма да постигне.

Отсега нататък трябва да сме свързани умствено и сърдечно с всички хора по Земята, защото СПАСЕНИЕТО Е В НАШИТЕ ОБЩИ МОЛИТВИ. Молитвата има велика сила. С молитвата ще подготвим своя ум и своето сърце. Трябва да се молим един за други, да пращаме добри мисли на споите приятели, да се молим(е) за тях, да искаме да бъдат благословени, и Господ като благослови тях, ще благослови и пас.

Понякога молитвата на един човек е в състояние да донесе благо на хиляди хора. Молитвата на един човек е в състояние да премахне хиляди нещастия.

Не мислете, че като се молите за някого и постоянно му натяквате, молитвата ви ще се приеме. Казано е, че трябва да се молите един за друг, но никой да не знае за това. Молитвата е свободен, доброволен акт. Ако изисквате от някого да се моли за вас, нищо няма да постигнете. Молете се за ближните си, за да се молят и те за вас.

Някой минава за голям грешник и дохожда при вас с желание да се помолите на Господа, да се простят греховете му. Не бързайте да го съжалявате. Кажете му първо той да се помоли на Господа за себе си. Ако се приеме молитвата му, и вие ще се молите за него. Невъзможно е да се молите за грешника, преди той да се е молил за себе си.

Така постъпва дяволът. Той иска другите да се молят за неговите грехове и престъпления.

Смирение се иска от човека! Той трябва да бъде готов да се покае и да признае (по)грешките си.

Молете се един за друг. Закон е: когато един човек се моли усърдно, с него заедно се молят всички хора, с които той е в хармония. Защо? Молитвата е Божествен акт. Щом моето сърце ангажира моя дух, тогава душата ми ще ангажира всички ония хора, които се намират в хармония е мене.

Пожелайте нещо, което е хубаво за душите ви. Най-напред трябва да искаме реализиране на Царството Божие на Земята.

Както бе пояснено по-горе това ще се реализира, когато всички пожелаят и тогава светът ще се оправи. В това желание всички ще се обединят, защото то е идея, която свързва всички хора в едно.

Когато нашите желания са в разрез е общия принцип, тогава не можем да имаме постижения, а когато сме в съгласие, ще имаме успех.

Виждате понякога, че молитвата ви не помага, молите се, не получавате отговор. В такъв случай приличате на човек, който иска да подигне едно бреме, но което не може, не е но силите му, повиква другиго на помощ и с него заедно успява да го подигне. Някога такъв може да се нуждае от помощта и на един, и на двама, трима и повече човеци. Та следователно и ние при несполука в молитвата ще искаме помощта на един, на двама, трима и повече братя и сестри, според степента на нуждата, докато сполучим. Опитайте този начин и ще видите, доколко можете да го приложите на практика.

Ако се помолим за мир със смирение, молбата ни ще бъде чута. Когато много души се молят за едно и също нещо, молитвата им се приема.

13. Бог слуша ли молитвите на Своите Си? Абсолютно!

„И увереността, която имаме спрямо Него е това, че, ако искаме нещо по Неговата воля, Той ни слуша.” [1], Първо Съборно Послание на Йоана 5:14

14. Какво е обещано на тези, които се молят според Божията воля? - Бог изпълнява техните молби.

„Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте и ще ви се отвори.”

[1], Евангелие от Матея 7:7

БОГ ВИНАГИ ЛИ НИ ДАВА ТОВА, КОЕТО ИСКАМЕ ОТ НЕГО? - ПЕ. когато при молитвата има погрешни мотиви или някакъв грях.

„Ако в сърцето си бях гледал на неправда, Господ не би послушал.” [1], Старият Завет, Псалом 66:18

„Искате, но не получавате, защото зле искате, за да иждивявате в сластите си.”

[1], Новият Завет, Съборно Послание на Яков 4:3

15. Има ли други причини, поради които Бог може да не пи даде точа, което искаме? -ДА, ПОНЯКОГА ТОВА, КОЕТО ИСКАМЕ, МОЖЕ ДА НЕ Е ДОБРО ЗА НАС.

„... затова ми се даде (от Бога) трън в тялото ми, пратеник от Саган да ме мъчи, та да се не превъзнасям. Относно него (Сатан) три пъти се молих на Господа да се отдалечи от мене; и Той ми рече: Доволно ти е моята благодат; защото в немощта е гдето силата (на Бога) безпрепятствено действа.” [1], Второто послание на ап. Павел към Коринтяните 12:7-9.

16. С какво настроение трябва да се молим?

Трябва да бъдем едновременно и смирени, и уверени, защото Бог е казал: „Ако людете Ми, които се наричат с моето име, смирят себе си, та се помолят, и потърсят лицето ми, и се върнат от нечестивите си пътища, тогава ще послушам от Небето, ще простя греха им, и ще изцеля земята им.” [1], Старият Завет, Втора книга на Летописите 7:14

17. Бог само това ли ни дави, което искаме от Него?

Не, Той често пъти ни дава повече отколкото искаме или даже можем да си представим. Затова в Посланието на ап. Павел към Ефесяните 3:20 е записано, че Бог „... може да направи несравнено повече отколкото искаме или мислим.”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...