Jump to content

Порезни рани


Recommended Posts

ПОРЕЗНИ РАНИ

Причини. Порязване с остри оръдия (бръснач, стъкло, нож и др.)

Признаци. В зависимост от големината на раната има по-малко или по-широко разтваряне на кожата, което често е причина за обилен кръвоизлив.

Предсказание. За обикновените рани то е благоприятно, за дълбоките и тези под коляното и на ухото (хрущяла) - сериозно, особено за последните две, които мъчно заздравяват поради слабото кръвообращение.

Лечението при по-големите порезни рани трябва да се извърши от лекар.

От народната медицина се препоръчва да се спре кръвотечението и да се изчисти раната наоколо от замърсяването със средствата, дадени в общите насоки за лечение на рани, а след това според големината на раната да се направи следното:

а) За малки рани. Най-бързо заздравяват малките рани, когато се залепят с вътрешната ципа на яйцето, която лежи слепната по черупката му. В този случай тя служи вместо пластир (мушама). Добре е върху първата ципа всеки ден да се залепва нова, докато разрязаната кожа зарасне и оздравее без всякакъв белег. Може да се постави и току-що изгорен памук или прах от стрит жълт кантарион или бял равнец или пък се наложи с чиста обикновена или гигантска пърхутка.

б) Средни и по-големи рани да се наложат с компрес, дебел (според големината на раната) от 3 до 6 пласта, натопен в хладка отварка от джоджен (1 супена лъжица джоджен в 300 г вода да ври 5 минути). Компресите се сменят, щом изсъхнат; те са отлично средство и за други рани. Раните могат да се налагат и с прясно счукани листа от живовляк, от жълт кантарион или от бял равнец или пък върху раната се поставя марличка от няколко парчета, натопени или в настойка от 300 г чист маслинен зехтин с прибавка на по 1 пълна супена лъжица цвят от жълт и от червен кантарион (ври на водна баня 1 час, като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване), или пък в настойка от 100 г аптекарски спирт или ракия, в които се сипва по малко чиста бяла дъвка (сакъз), счукана на ситно, докато може да се разтопява; щом спре разтопяването, настойката е готова.

в) За големи рани. Те трябва да се зашият от хирург, и то в първите часове след нараняването, и след това да се лекуват или с един от дадените по-горе мехлеми, или пък със сладък мехлем (вж. „Цирей и слепок“).

При рани на крака под коляното освен казаното много помагат и меняващите бани на краката (раната да не се натопява). С тях се увеличава притокът на кръв към раната и кожата се храни по-добре. След изваждането на краката от банята раната се подсушава и промива внимателно и след това се превързва с един от посочените мехлеми. Това се прави всеки ден, докато започне да оздравява.

За рани на ухото (хрущяла). Тези рани са много болезнени и заздравяват бавно. Затова, ако са по-големи, те трябва първо да се зашият от хирург и след като се снемат конците, се лекуват по следния начин: сутрин, обед и вечер на ухото да се правят топли бани (37°С 10 минути) с отварка от смрадлика (2 супени лъжици в 1/2 литър вода ври 10 минути). След банята ухото се изсушава и превързва или с настойка от жълт кантарион, или с един от казаните вече мехлеми.

В тежки случаи при всички видове наранявания добре е всяка вечер пострадалият да си постави и коремен компрес, натопен в хладка вода или още по-добре в чай от трина.

Вътрешно и диета (виж „Контузия на главата“) с добавка: след ядене да се вземе по 1 чаена лъжичка смес от 300 г чист пчелен мед и 10 г рафинирана сяра - помага за по-скорошното заздравяване на хрущяла.

При лечението да се имат предвид и общите насоки за лечение нарани.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...