Jump to content

Раждане и следродилен период


Recommended Posts

РАЖДАНЕ И СЛЕДРОДИЛЕН ПЕРИОД

Раждането на детето е един от най-важните моменти в живота на жената. То става нормално след 9 календарни месеца и 6-7 дни, смятано от последната менструация, или 10 лунарни месеца по 28 дни.

Възможно е бременността да се забави със 7-8 дни и раждането да стане след 280-ия ден или пък да изпревари определения срок.

Как се пресмята денят на раждането?

Денят на раждането се изчислява най-лесно и с приблизителна точност, като от първия ден на последната менструация се извадят 3 месеца и се прибавят 7 дни. Ако например първият ден на менструацията е бил на 5 май 1978 г., то денят на раждането ще се намери, като се извадят 3 месеца (т. е. 5 февруари) и се прибавят 7 дни - получава се 12 февруари 1979 г.

Щом се установи бременност, жената трябва редовно да посещава женската консултация към поликлиниката, за да се следи нейното състояние и състоянието на плода. Най-често детето лежи в матката с главата надолу и с гръб към лявата страна на майката или към дясната. Освен това възможно е плодът да е разположен със седалището си надолу или пък напречно. Тези случаи са сериозни и винаги изискват лекарска намеса.

Още преди да настъпи раждането, майката трябва да знае в кое болнично заведение ще постъпи и да подготви каквото е нужно за идването на детето на бял свят (виж казаното в полезни съвети за бременната жена).

На какво се дължи раждането

Раждането се дължи на нормалната дейност на мускулите на матката и на корема. Чрез ритмично свиване (контракции) плодът бива изгонен навън. Контракциите започват от само себе си и се проявяват с остри присвиващи болки в корема, при което той се втвърдява. Отначало се появяват на по-голям интервал (1 час) и са слаби и краткотрайни. Постепенно с напредване на родовия акт болките се засилват и зачестяват - появяват се през 2-3 минути. Редом с това се появява и слузесто-кърваво течение от влагалището. Това е сигурен признак, особено у първескини, че раждането вече е започнало.

Продължителността на раждането е различна - от няколко часа (първескините раждат средно за 24 часа) до 1-2 дни. Някога обаче раждането става много бързо - за 1 до 3 часа, особено у многоражда-ли. В други случаи пък то се забавя, като болките отслабват, спират за известно време и пак се появяват.

При нормално минала здрава бременност трябва спокойно да се чака раждането и да не се мисли дълго ли ще продължава, или не. Често бързото раждане с 1-2 напъна, макар и благополучно, е по-опасно от онова, което продължава по-дълго време, защото влече след себе си кръвотечение.

Периоди на раждането

Родовият процес се дели на три периода: период на разкритие на родовите пътища, период на изгонване на плода и период на изгонване на плацентата (последъка).

Първият период започва с появата на контракциите. Към края на този период по време на някоя контракция се пука околоплодният мехур, след което жената започва да чувствува напъни.

През втория период напъните стават по-чести и по-продължителни. От тях лицето на родилката почервенява, понякога краката изтръпват. При по-силен напън се показва главичката на детето, която при следващите напъни излиза цялата. След нея излизат и раменете, а после и останалата част на тялото и детето изплаква.

Третият период обхваща времето за изхвърляне на последъка (плацентата) . Обикновено половин час след раждането на детето се отлепва и изхвърля навън и самата плацента. Тя е кръгла месеста материя с тегло около килограм и половина. След излизането на плацентата от матката последва слабо кръвотечение. С благополучното изхвърляне на плацентата родовият акт се смята за привършен.

За облекчаване на започналите болки добре е родилката да си направи една топла коремна баня (38°С за 30 минути), която може да се повтори. Въздухът в стаята трябва да бъде чист.

За усилване на напъните родилката може да пие студена вода с малко мед (захар) на глътки.

Разпространеният у нас обичай кожата на новороденото да се посипва с готварска сол е много вреден и опасен. Също и налагането на детето със сланина е повече вредно, отколкото полезно.

Вътрешно. Дава се на родилката да пие горещ липов чай или чай от лайка.

За пречистване и свиване на матката добре е родилката да пие:

а) отварка от анасон - 1 супена лъжица в 1 л вода се вари 10 минути; пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 кафена чашка;

б) чай от цариче - 2 супени лъжици се запарват с 1/2 л вряла вода; кисне 1 час и се пие сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 чашка най-малко 10 дни подред.

За напъни:

а) чай от родилна трева (приготовление и употреба както чай от цариче);

б) отварка от петлюви нокти - 2 супени лъжици се варят в 1/2 л вода 10 минути; пие се както чай от родилна трева;

в) отварка от катраника (божо дръвце) - цъфтящите върхари (приготовление и употреба както отварката от петлюви нокти).

За облекчаване на раждането:

а) отварка от ветрогон (приготовление и употреба както отварката от петлюви нокти);

б) отварка от имел (приготовление и употреба както отварката от ветрогон).

За изгонване на плацентата: отварка от червен кантарион - 2 супени лъжици в 1/2 л вода се варят 10 минути. Пие се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 винена чашка.

Неправилно раждане

Раждането може да бъде неправилно или дори невъзможно по различни причини: аномалии в изгонващите сили (матката и коремните мускули), аномалии в родовия път или пък по причини от страна на плода.

1. Изгонващите сили (контракциите) могат да бъдат по-слаби или много силни. Слаби са родилните контракции, когато са редки, краткотрайни и недостатъчни по сила, в резултат на което раждането не напредва. Причина за това могат да бъдат обща слабост на организма и на мускулната система, недоразвита матка, хронични възпалителни заболявания, затлъстяване, диабет, преразтегляне на матката от голям плод или много околоплодна течност и др. Слабостта на напъна зависи и от възрастта на родилката.

Такова раждане се нуждае от помощта на лекар и се ръководи от него. Прекомерно силна е родовата дейност, когато контракциите на матката са много силни и чести. У многораждали жени това предизвиква бързо раждане, при което могат да се получат големи разкъсвания на майката. Понякога силната родова дейност се дължи на препятствия за раждането на детето.

2. Раждането може да бъде усложнено и поради неправилност на таза. Необходимо е да има съответствие между големината на плода и размерите на тазовия канал. Ако няма такова съответствие, когато главичката на плода е по-голяма от размерите на таза, раждането се затруднява. Тазът може да бъде по-широк или по-тесен, деформиран (при рахит или изкълчване), счупен и т. н. В тези случаи е абсолютно наложителна компетентната помощ на лекар акушер-гинеколог.

Затруднено е раждането и при различни аномалии и заболявания на половите органи: тясно влагалище или маточна шийка, неподатливост, миома, вродени дефекти в развитието на матката (еднорога или двурога матка) и др.

3. Неправилностите от страна на плода, които затрудняват раждането, са различни: много голям (гигантски) плод или едри само отделни части - например голяма глава (при воднянка) или много широки плещи и гърди, уродства на плода, неправилни положения на плода в матката (седалищно, напречно), притискане на пъпна връв и други.

При всички усложнения е необходима спешна и квалифицирана лекарска помощ. В някои случаи се налагат, нар. кесарево (цезарово) сечение. При тази операция детето се изважда през корема с помощта на голям разрез на матката. И след тази тежка операция при желание майката може отново да забременее и да роди, но това не трябва да става, преди да е минала една година от операцията.

Задушаване на новороденото

В матката плодът не диша с белите си дробове. Той се намира там в течна среда и дробовете му още не са пригодени за дишане. Нуждите от кислород плодът си набавя от кръвта на майката чрез кръвообращението в детското място (плацентата).

Ако майката страда от малокръвие или от отслабнало, болно сърце, в кръвта й няма достатъчно кислород. В такъв случай и плодът страда от липса на кислород. Ако по една или друга причина, след като мехурът се пукне и околоплодните води изтекат, плодът не може да се изтика по родовия канал, матката продължава да се свива. Това свиване обезкървява детското място, плодът не може да получи достатъчно кислород и се задушава. Когато плодът се роди задушен и не може да диша, трябва да се вземат спешни мерки, за да се спаси.

Задушаването може да бъде леко и тежко (напреднало). В първия случай (лекия) детето има синкава кожа и заради това се нарича синьо задушаване, а във втория (тежкия) случай - бяло задушаване - кожата му е бледа, рефлексите липсват (на вкарания в устата му пръст не отвръща нито с дихателни движения, нито с движения за повдигане и повръщане).

Първа помощ. При синьо задушаване устата и гърлото на детето внимателно се изчистват от набраните лиги и кожата му се трие с мокра кърпа. Много често помага и цялата меняваща баня - детето се топи (по 1 секунда) най-напред в гореща вода (40°С), а след това в студена (20° С) с последователно изтриване на тялото със суха фланелка и повтаряне на същата процедура, ако дишането на детето още не се е възстановило. Когато има бяло задушаване, веднага се превързва пъпната връв и се прерязва. След това се очистват устата и гърлото и се прави изкуствено дишане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...