Jump to content

Отбиване и захранване на кърмачето. Преяждане и недояждане (гладуване) на кърмачето


Recommended Posts

Отбиване и захранване на кърмачето

Въпреки че майчиното мляко е идеалната храна за кърмачето, от дадена възраст то вече не е достатъчно за правилното развитие на организма. Продължителното кърмене без прибавка на друга храна не само че не е полезно, но често пъти предизвиква разстройства, дори заболявания, например малокръвие, рахит, екземи и др. Особено по селата е разпространено убеждението, че продължителното кърмене е от голяма полза за детето. В първите месеци на растежа за кърмачето е достатъчно майчиното мляко, но после възниква недостиг главно на минерални и други вещества, необходими за нормалното му развитие. Ето защо важно е да се почне постепенното отбиване още от 5-6-7-ия месец според здравето на детето и на майката. Ако детето е болно, не трябва да се отбива, докато не оздравее. Също така не бива детето да се отбива през горещите летни месеци — може да се разболее от детска холера.

Детето се отбива в продължение на няколко месеца, като постепенно сученията се заместват с някаква храна.

1. Обедното сучене се замества с каша от зеленчук, а по-късно и с гъста хранителна супа.

Детската зеленчукова каша се приготвя от спанак, марули, моркови, цветно зеле, по-късно от картофи и др., които се правят на много добре разтрито пюре. Например 250 г спанак се измива със студена вода и с много малко мляко се вари 20-30 минути, докато добре омекне. След сваряването водата, която е около 1-2 лъжици, се разбърква с около 5-10 г препечено брашно (най-добре овесено) и 5 г масло, които могат да бъдат отделно запържени. Всичко се смесва добре, разбърква се и се прекарва през сито.

Гъстата хранителна супа се приготвя от сварен зарзават, предварително почистен и измит, с прибавка на грис, добре сварен ориз или саго и малко готварска сол (на върха на ножа). Например 250 г моркови се варят в 1/2 л вода 3/4 час, прецеждат се, прибавят се 20-25 г (3-4 чаени лъжички) грис, сол (на върха на ножа) и наново се вари. Дава се топла (не и гореща) с лъжичка. Може зеленчуците да се смесват.

В изпражненията на детето може да има остатъци от несмления зеленчук, на което не бива да се отдава голямо значение, ако няма стомашни и чревни разстройства. Ако даването на зеленчуковата каша редовно предизвиква у някои чувствителни деца стомашни разстройства (повръщане, диария, подуване, болки и пр.), трябва да се почне с плодови и зеленчукови сокове, давани при 37°С, за да не предизвикват диария. Например сурови ябълки или моркови се настъргват на ситно и се прекарват през марля, като се притискат силно. На ден се дават по 5-10 кафени лъжички, разбъркани с малко трошички от сухар или бисквити за по-лесно смилане.

2. След като в продължение на 3-4 седмици по този начин е заместено обедното сучене, започва заместването на второто сучене, но вече с млечна каша.

Млечната каша се прави от 150-200 г мляко и 15-20 г овесено или житно брашно, грис, ориз, саго или сухар.

В малко вряща вода се забърква 1 супена лъжица овесено брашно или грис и се вари 6-8 минути. След това се прибавят 150 г сурово мляко, 2 чаени лъжички мед, а по-късно и 1 чаена лъжичка прясно масло (5-10 г). Всичко се разбърква добре и се преварява още веднъж за малко.

3. След още 3-4 седмици (смятани от заместването на второто сучене) третото сучене се замества с храна, която се приготвя от 150 г мляко, 70 г брашнена отварка и 10 г мед.

Брашнената отварка се приготвя от 30-50 г брашно (най-добре овесено), което се размива с топла вода много добре, прибавя се щипка сол и при постоянно бъркане се вари около 15-20 минути. Долива се преварена вода до 1 л течност и се прецежда. С тази отварка се разрежда млякото. Дава се в шише с биберон.

Останалите сучения също се заменят след 3-4 седмици с разредено, а по-късно с неразредено мляко.

4. Необходимо е на кърмачето да се дават още от ранните месеци (3-ия и 4-ия) 3-6 чаени лъжички плодови сокове, изстискани от портокали, мандарини, череши, малини, ягоди, грозде, ябълки, кайсии и др., а също и зеленчукови сокове - от моркови, спанак и др.

5. При захранването на 6-7-8-месечни кърмачета едно хранене с мляко може с голям успех да се замени с плодова каша от сурови ябълки, ягоди и др. Например 100-150 г обелени сурови ябълки се настъргват на много ситно (като пюре) и се разбъркват хубаво с 20 г счукан сухар или бисквити.

При по-малки кърмачета (5-6-месечни) същата каша се дава разредена с малко вода. Може към нея да се прибави малко сок от грозде или портокал или пък мед за подслаждане.

6. Към края на 9-ия месец след храненето може да се дава на детето парченце сухар, бисквита или коричка хляб за дъвчене. Внимава се да не захапе голямо парче и да се задави. Също може в супата да се прибавя в началото 1/2 лъжичка, после цяла и след това 1/2 жълтък от прясно яйце (1-2 пъти в седмицата).

7. Ако се наложи отбиването да стане още през първото или началото на второто тримесечие, тогава се дава сместа от мляко и овесена отварка. И тук обаче към 6-ия месец се почва пак със супа, каша и зеленчук. Плодовите сокове, както казахме по-горе, се дават редовно. Лимоновият сок е полезен 3-4 пъти на ден по 5-10 капки, но не в млякото, защото го пресича.

При отбиване, за да се запази формата на гърдите на майката, препоръчваме те да се бинтоват високо и стегнато със здрав бинт (от прано хасе), дълъг 8 м и широк 15 см. Бинтоването трябва да се направи здраво пристегнато от второ лице, като бинтът минава и през раменете. Така превързана, жената остава 4-5 дни и ако бинтът се разхлаби, се пристяга. След това гърдите се освобождават, измиват се с чист спирт и отново се пристягат за още толкова дни, след което майката може вече да се освободи. Само така могат да бъдат запазени гърдите от отпускане и деформация.

Преяждане и недояждане (гладуване) на кърмачето

Понеже майчиното мляко се получава винаги прясно, неразвалено, то не може да причини заболявания у детето. Обаче независимо от това при кърменето се допускат грешки, вследствие на които се явяват две болестни състояния у детето - преяждане и недояждане.

Преяждане на кърмачето се получава, когато му се дава да суче при едно кърмене и от двете гърди или да суче много често (на 1-2 часа вместо на 3 часа), или в трети случай, когато детето е слабо, а суче от гърди с много мляко.

Грешката при едно кърмене детето да суче от двете гърди се наблюдава често. Вредата от такова кърмене се проявява не изведнъж, а постепенно. Кърмачето, което постоянно преяжда, започва да бледнее, става неспокойно, има напъни и дори диария. Дали детето е пресукало, може лесно да се определи, като се претегля след всяко кърмене в продължение на няколко дни. В такива случаи е необходимо да се дава на детето да суче само от едната гърда.

Недояждане на кърмачето се получава, когато суче от гърди, бедни на мляко. Често пъти големите гърди лъжат. Когато детето не ходи два-три дни по голяма нужда и след като се изходи, ако изпражненията му са малко, това показва, че то не си дояжда. Чрез претегляне на детето преди и след сучене много лесно може да се установи получава ли то достатъчно количество мляко или не и при недояждане трябва да се премине към дохранване.

Измършавяването на кърмачето е последица от системно недояждане. Освен причините, изложени при недояждането, се случва понякога жената, която гледа детето, да изяжда храната му. Гладуващото дете има хлътване на фонтанелата, освен това то непрекъснато смуче пръстите на ръчичките си.

С голям успех може да се приложи и следната изпитана рецепта за дохранване на гладуващи деца от 4 месеца нагоре - хранителна витаминозна отварка от по равни части сварено краве мляко и отварка от овес, жито и сок от моркови.

Приготовление. 200 г вода с 2 чаени лъжички овес и 1 чаена лъжичка жито (предварително добре почистени) се варят на тих огън около 20-30 минути. След прецеждане на тази отварка се слага 1 чаена лъжичка суров сок от моркови, разбърква се, смесва се с млякото и се дава на детето топло (37°С).

Измършавелите деца трябва да се хранят по-често от другите кърмачета - най-добре е на 2 часа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...