Jump to content

Остро стомашно-чревно възпаление (остра диспепсия). Хронично стомашно-чревно възпаление (хронична диспепсия)


Recommended Posts

Остро стомашно-чревно възпаление

(остра диспепсия)

Причини. Неправилно хранене, прехранване, употреба на неподходяща храна, преяждане и др.

Признаци. Заболяването започва с повръщане - при по-леки случаи то е еднократно, а при по-тежки случаи - няколкократно или многократно. Много пъти стомахът се прочиства и настъпва оздравяване. В по-тежки случаи след 12-24 часа се появява диария. Изпражненията са редки и лигави, с малко слуз или зеленикаво оцветени, с кисел мирис, с частици от несмляна храна във вид на ядки. В корема се чува куркане, детето охка и плаче, има температура, липсва му апетит, понякога повръща. Езикът му е обложен, устата има силно кисел дъх. Детето отпада всеки ден, търси леглото и прилича на болно, без да е разбрана причината за боледуването.

Лечение. Трябва да се потърси лекарска помощ. Народната медицина препоръчва общо лечение за засилване на организма. За целта да се направят предписанията - коремни компреси, бани, диета и въздух, както при стомашни разстройства. При силна диария да се направи и клизма с белтък или отварка от ленено семе - 1 супена лъжица леко препечено ленено семе се попарва с 200 г кипяща вода и се вари на тих огън 5 минути.

Вътрешно. За уталожване на жаждата болното дете да пие с чаена лъжичка неподсладена отварка от семе от копър или чай от джоджен (вж. за преяждане и колики у децата) с 2-3 капки лимонов сок или вода с малко лимонов сок.

Диета. В продължение на 6-12 часа на детето да не се дава никаква храна, а само преварена вода. След като спре диарията на кърмаче, което се храни с биберон, да му се дава до закрепване овесена отварка, а след това овесено мляко (вж. „Кърмене“) и по малко кисело мляко (не прясно), а на по-големите деца - сок от ябълки (отлично средство против диарията).

Внушение. Да се прилага по указания в том I начин.

Хронично стомашно-чревно възпаление

(хронична диспепсия)

Причини. Грешки в храненето, поемане на еднообразна храна - само млечна или брашнени каши. Понякога е като остатък след прекарана кръвна диария или дизентерия.

Признаци. Детето има диария, изпражненията му са зловонни, кашовидни и съдържат много несмляна храна. Поради болки в корема плаче, кожата му е бледа и повяхнала.

Лечение. Трябва да бъде болнично. Народната медицина препоръчва общо лечение по същия начин, както при острия стомашен катар, но в този случай при силни болки в корема вместо коремен компрес да се поставя на корема или торбичка с топли трици, или гореща тухличка, увита във влажна кърпа.

При излизане на задното черво да се правят клизми с отварка от дъбови кори (вж. „Изпадане на задното черво“).

Диета. В началото да се дават само овесен чай (вж. „Кърмене“) и оризова отварка - 1 супена лъжица ориз в 1/2 литър вода ври 20 минути и се прецежда; след това - кашица от овесен булгур, от ориз и от бисквити; плодове (но не и ябълките) и зеленчуци в началото да се избягват, понеже усилват диарията. Когато се премине към млечна храна, да се дава предимно квасено мляко, като се внимава млякото винаги да е прясно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...