Jump to content

Трудно дъвчене и гълтане със и без повръщане на храната


Recommended Posts

Трудно дъвчене и гълтане със и без повръщане

на храната

Народната медицина препоръчва:

I. Сутрин, обед и вечер 10 минути преди ядене да се вземат 1-2 чаени лъжички (според възрастта) от следната настойка: 3 цели пресни кокоши яйца, измити и сложени в подходящ буркан, залети със сока на няколко лимона, така че да се покрият с 1/2 см сок, киснат захлупени 3 дни. След това с вилица се разбърква, за да се извадят ципите на яйцата, прибавят се 150-200 г небетшекер (лята захар), счукан на ситно, и 1 супена лъжица чист винен коняк, за да не вкисне бързо.

II. Десет минути след настойката да се изпива 1 чашка от 30-50 г (според възрастта) отварка от агримония, бял равнец, градински чай, мента пиперита, бял и жълт равнец и червен и жълт кантарион - по 50 г от всяка билка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и след това се варят още 10 минути на тих огън; като изстине, се прецежда.

Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове (печени), слабо солена и умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет. Люто, алкохол, тютюн - не (да не се пуши и пие в стаята на болното). Храната да бъде повече млечна, кашеста, сготвена без олио и свинска мас, а само с чист маслинен зехтин, а още по-добре с прясно или топено краве масло, и то непържено. Много полезно е преди закуска, обяд и вечеря да се изяжда като аперитив по 1 глава печен кромид лук без захар и без хляб.

Вместо вода да се пие отварка от 1 супена лъжица ленено семе (предварително леко запечено), 1 чаена лъжичка анасон (семе) и 1 супена лъжица чист пчелен мед и 600 г вода. Вари се на тих огън 10 минути и веднага се прецежда.

III. Два часа след ядене да се взема 1 чаена лъжичка сироп от широколистен живовляк - 5 супени лъжици в 1 литър вода се варят 30 минути на тих огън, след това се добавя 300 г чист пчелен мед и 1 изравнена чаена лъжичка семе от керевиз, счукано на ситно, и се вари още 10 минути; като изстине, се прецежда.

IV. Десет минути след сиропа да се изпива 1 чашка от 30-50 г (според възрастта на болното) отварка от агримония и троскот (корени), по 30 г лавандула, подбел, маточина и мента пиперита, по 20 г дилянка (корени) и червен кантарион. От тази смес 1 супена лъжица се запарва с 250 г вряща вода и се вари на тих огън 10 минути; като изстине, се прецежда.

V. Вечер преди лягане 1-2 пъти подред топла клизма с 1/4—1/2 литър чай от лайка (2 супени лъжици цвят от лайка се запарват с 1/2 литър вряща вода, кисне 20 минути и се прецежда), а след това винаги при запек да се прави такава клизма; след нея - парен компрес на цялата глава (от веждите до тила) с торбичка, напълнена с приятно горещ и полусварен ечемик (врял 5 минути, за да се използува 2-3 пъти подред), с продължителност 10-15 минути, последван от меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 22°С за 3 секунди - 5 пъти), разтривка на гръбнака от долу на горе във вид на малки кръгчета 1-2 пъти с памуче, натопено в камфоров спирт. Едновременно да се налага главата с цяла „шапка“ с хладък пресен селски хлебен квасец (забъркан отпреди 4 часа), засилен с 1-5 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората (ако няма кестени, може корени от полски бъзак, нарязани на ситно и счукани в дървен хаван на кашица). На гушата - торбичка от марля, напълнена с чист пресен селски квасец, а на корема (отпред) компрес от две хасени парчета, натопени в топла отварка от трина (3 супени лъжици се запарват с 600 г вряща вода, вари се още 5 минути на тих огън; като изстине, се прецежда), над него - вестник и вълнен бинт.

Забележка. При болка в корема или при стеснен пилор - торбичка, напълнена или с топла лапа от печен кромид лук, нарязан, полуизстискан и поръсен с 1 супена лъжица захар и с 1-2 супени лъжици царевично брашно (за отнемане на излишната влага на лапата преди поставянето й); или топла лапа от праз лук (бялата част, на ситно на-рязана) и 100 г прясно мляко, вари се на тих огън, докато се сгъсти като лапа от ленено семе; преди поставянето й се поръсва с 1 супена лъжица захар.

VI. Сутрин - сух четков масаж на цялото тяло с кадифена или хавлиена ръкавица или мека четка за 3 минути (в студено време се прави под юргана и на части), последван от фрикция на корема с хладка вода и сухо изтриване.

Неделя - ако се чувствува добре, пълна почивка от всичко, пият се само билките и се спазва диетата; ако ли не, лечението продължава.

Важни добавки:

1. „Шапките“ да се поставят така, че непременно да покриват цялата глава и да минават през веждите и слепите очи.

2. За да бъде лечението успешно, необходимо е детето да се подстриже ниско.

3. На слънце, вятър, дъжд и студ да не се ходи без шапка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...