Jump to content

Болести на носа


Recommended Posts

БОЛЕСТИ НА НОСА

Полипи (израстъци) в носа

Причини. Всички хронични дразнения на лигавата ципа на носа могат да бъдат причина за образуването на полипи. Най-често полипите са резултат на остро или хронично гнойно възпаление на около-носните кухини - така наречените синуити.

Признаци. Носът отделя повече секрети, които понякога са примесени с кръв, идеща от раздразнения полип. Запушеният нос пречи на дишането и говора. Полипът обикновено се премахва оперативно, като се вземат мерки и за ликвидиране на причината за образуването му.

Предсказание. Заболяването е сериозно.

Лечение. От народната медицина се препоръчва следното:

I. Сутрин, обед и вечер 10 минути преди ядене да се изпива по 1 чашка от 30-50 г отварка от агримония, водна леща, широколистен живовляк (листа), невен, слез и цариче - по 50 г от всяко. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и след това се варят още 10 минути на тих огън. Като изстине, се прецежда.

Диета. Или вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове (винаги добре измита, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци, слабо солена и умерено подкиселена с лимон или чист винен оцет, или обикновена храна, но без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби. Люто, алкохол и тютюн - не (да не се пуши и пие в стаята на детето).

Преди обяд и вечеря като аперитив да се изяжда по 1 глава печен кромид лук без захар и хляб. На обяд заедно с другата храна може да се изяжда и по 50-100 г младо месо (агнешко, телешко или прясна риба). На вечеря - безмесна храна: кисело мляко, зеленчукови и тестени ястия и компота с хляб. След ядене да се взема по 1 чаена лъжичка бъзов мармалад с прах от яйчени черупки на върха на ножа.

Вместо вода (ако дадените отварки са недостатъчни) да се пие отварка от орехови листа - 5 листа се варят в 600 г вода 10 минути на тих огън; като изстине, се прецежда; пие се подсладено с мед и лимон по вкус.

II. Един-два часа след ядене да се изпива пак по 1 чаша отварка според точка I.

III. Вечер преди лягане при запек (даже еднодневен) да се прави клизма с топла вода 150-200 г, последвана или:

а) от парна баня на главата с чай от лайка с продължителност около 5-10 минути; или:

б) от парен компрес на носа с продължителност около 10-20 минути с торбичка от тънко хасе, напълнена с търпимо горещ и полусварен ечемик (за да може да се използува 2-3 пъти подред), последван от меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 22°С за 3 секунди - всичко 5 пъти, като се започва с горещата и се свършва с хладката). Следва сухо изтриване на краката. Едновременно с това се поставя коремен компрес от 2 парчета хасе и компрес върху шията, натопен в топъл чай от лайка (цвят): 3 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и кисне захлупено 1 час; като изстине, се прецежда. На носа се поставя питка от пресен хлебен селски квасец (забъркан отпреди 4 часа, за да тегли по-добре), засилен с 2-3 сини сливи от тези за компот, киснали в малко вода, за да набъбнат, след това смачкани без костилките на кашица. Тази лапа се увива в марличка и се закрепя с бинт. На челото и шията се слагат торбички от тензух, напълнени с хладък пресен селски хлебен квасец, засилен също поотделно за двете места с 4-6 сини сливи, смачкани без костилките. Преди поставянето торбичките леко се намазват от вътрешната страна с малко чист пчелен мед и се закрепват с фланелей бинт. Държат се цяла нощ или докато много досадят.

Важна добавка. При главоболие да се слага всяка вечер на главата цяла „шапка“ от пресен селски хлебен квасец, засилен с 3-7 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, а при липса на кестени с 3-7 супени лъжици пресни корени от полски бъзунек, нарязани на ситно и счукани в дървен хаван на кашица. Държат се цяла нощ или докато досадят.

IV. Сутрин - фрикция с хладка вода на подмишниците и корема и обличане. След тоалета носът да се полее отвън откъм веждите надолу, и то повече откъм болната страна, с 1 пълна чаша хладка вода (20°С). След като се изтрие до сухо, да се смръкне разтвор от чиста готварска сол (1 супена лъжица се разтваря в 500 г преварена вода). Смръкването да се повтори преди вечеря и накрая по-големите деца да направят 5-10 дълбоки вдишвания през носа с бавни издишвания през устата.

Неделя - почивка от всичко.

При менструация у момичетата меняваща баня на краката да не се прави.

Важна добавка. Много полезно е сутрин, обед и вечер преди ядене да се прави сух масаж на сливиците с двата палеца - първо 15 пъти от под ушите до под брадата и 15 пъти обратно, последван от гаргара с лимонов разтвор (по 1 чаена лъжичка лимонов сок в 1 чаша преварена вода).

Стеснен нос

Причини. От рождение, хронична хрема, полипи, удари и др.

Признаци. Трудно дишане, особено нощно време, носов говор.

Лечение. Народната медицина препоръчва общо лечение за засилване на организма, като за вътрешно и диета виж казаното за полипи в носа. Вечер преди лягане да се прави топла клизма със 150-200 г вода и след това винаги при запек (даже еднодневен) клизма, последвана или от парна баня на лицето с чай от лайка, или от парен компрес на носа и след това от меняваща баня на краката, коремен компрес и налагане на носа с питка от селски хлебен квасец, засилен със сини сливи, както при полипи в носа.

Често кръвотечение от носа

Предпазване. Децата с кръвотечение от носа трябва често да смъркат прясна хладка вода (25-26°С) и с това да заякчат кръвоносните си съдове. При често кръвотечение от носа още по-добре действува отварката от полски хвощ - 3 супени лъжици на 3 00 г вода, вари се 10 минути; като изстине, се прецежда. Често и леко да се мажат ноздрите с боров вазелин, който държи влажна лигавата ципа и не позволява на кръвоносните съдове да се пукат. Да се правят сутрешни фрикции на тялото с хладка вода и сухо изтриване.

Първа помощ. Кръвотечението може да спре, като върху основата на носа, тила и половите органи се поставят студени компреси, натопени във вода (20°С) и като се тампонира носът с топче памук, притиснато към върха и средната преграда на носа. При това главата да се навежда назад, а не напред. Болното не бива да се секне. Ако това не помогне, да се смръкне в носа хладък разреден лимонов сок (1 чаена лъжичка сок на 1 чаша вода) и да се потърси лекарска помощ.

Лечение. От народната медицина се препоръчва общо лечение за засилване на организма. За заякчаване през лятото детето трябва да бъде на въздух, да прави слънчеви бани, последвани от поливания със слънчева вода и кратки къпания в река или море (5-10 минути), а също да ходи с боси крака, особено по трева сутрин, докато е росна. През зимата да се правят цели горещи бани (39°С) с морска сол по 2 пъти в седмицата. Ако кръвотеченията от носа са обилни, чести и указаните средства не помагат, да се иска съветът на лекар-специалист по ушни, носни и гърлени болести.

Вътрешно. Сутрин, обед и вечер преди лягане да се взема по 1-2 чаени лъжички или яйца с лимон; или стрити черупки от яйца с мед.

Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове и сурови зеленчуци, моркови, алабаш (гулия), домати, спанак, репички и др. Вместо вода да се дава отварката за усилване при анемия.

При лекуването на деца над 10 години може да се приложи и казаното за същата болест при възрастни.

Гнойни рани в носа

Причини. Нараняване, чоплене на носа и др.

Лечение. Да се отстранят причините и всекидневно (3-5 пъти) носът да се промива с хладка отварка от жълт кантарион. Вечер преди лягане да се прави коремен компрес, натопен или в топла отварка (36°С) от бял равнец, или във вода (25°С). При запек - топла клизма (36°С) със 150-250 г вода.

Предсказание. При не вземане на мерки може да се яви и червен вятър.

Счупване на носа

Причини. Силен удар по носа.

Признаци. Изкривяване или сплескване на носа, последвано от силно кръвотечение.

Лечение. Ако носът не е силно обезформен, да се направи опит чрез по-силно натискане изместеният хрущял да се намести. След това да се направи потребното за спиране на кръвта (вж. "Често кръвотечение от носа“). Щом минат болките, тогава всяка вечер в продължение на 3-5 минути носът да се масажира лекичко (с палеца и показалеца на ръката) от горе на долу, докато се поправи напълно. При тежки повреди да се потърси помощта на лекар-специалист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...