Jump to content

Кожни болести. Спарване, зачервяване (интертриго) на кожата


Recommended Posts

КОЖНИ БОЛЕСТИ

Кожата на децата през първите месеци е така нежна, че лесно се размеква от течности, които продължително й въздействуват. Изривания се появяват особено лесно по гънките на шията, слабините и при изхода на правото черво. Явяват се и обриви, които понякога бързо се разпростират и могат да обхванат цялото тяло. Тогава децата са неспокойни, плачат, спят малко и поради това отпадат. Такива състояния се предотвратяват най-лесно чрез поддържане на изискана чистота. Детето никога не трябва да се оставя мокро, а да се почиства веднага. След къпане кожните гънки да се изсушават грижливо и да се поръсват с „народната“ пудра, дадена при спарване и зачервяване у децата. При изривания силно възпалените места да се потупват с памук и след това да се поръсват с казаната пудра. Къпането да не се прекратява.

Когато в червата се развива някакъв възпалителен процес, той често се изразява чрез кожни изривания в повечето случаи под формата на силно сърбящи пъпки. В такъв случай преди всичко трябва да се премахне основната причина на изриването (храносмилателното разстройство) чрез подходяща диета, при която децата да не се хранят с мляко. При такава диета бързо изчезват възпаленията на кожата и пъпките.

Децата често да се излагат на въздух, всекидневно да се къпят и пудрят с казаната пудра, а през нощта да им се поставят компреси на корема (най-добре натопени в отварка от трина).

Обстоятелството, че тези кожни болести у децата са много чести, пък и не твърде голямата сериозност, която представляват повечето от тях, е причина често да не им се обръща достатъчно внимание и да не се полагат за тях грижите, които заслужават. Наистина в много случаи тези болести изчезват от само себе си така бързо, както са се и появили. Но често липсата на внимание ги усилва до неприятни размери и такава болест, която би изчезнала скоро след добро гледане още в самото начало, става после твърде упорита.

Спарване, зачервяване (интертриго) на кожата

Причини. Неправилна обмяна на веществата, неправилно хранене, нечисто държане, дебело обличане, прегряване и други.

Признаци. Явява се най-често по гънките на кожата, която се зачервява, възпалява, става влажна, болезнена и започва да сърби, а понякога се образуват и малки ранички, пришки и пукнатини, които се покриват с вонящ секрет. Кожата бива оголена, синкава. Най-честите места, които се спарват, са подмишниците и слабините, гънките на бедрата.

Лечение. Болното място да се измива често (5-6 пъти) с хладка вода или с чай от лайка и доброкачествен (нелютив) бебешки или глицеринов сапун. След това кожата да се изсушава добре и напудря със следната народна пудра, която може да се набави от аптеката: боракс на прах 5 г и нишесте 50 г.

Децата трябва да се пудрят след всяко намокряне, като старата пудра се избърсва с мека кърпа. Да не се увиват с много пелени или дрехи.

Ако с тези средства не се постигне подобрение, всяка сутрин на детето да се прави по една цяла топла баня (36°С за 10-15 минути) с отварка от борови клони или с отварка от трина, а вечер да му се поставя коремен компрес, натопен в същата топла отварка или в хладка вода (32°С). От тези бани и компреси кожата заяква и детето престава да се подсича.

При запек (даже еднодневен) - топла клизма (37°С).

Диета. Ако детето не суче, да му се дава лека вегетарианска храна с малко мляко и повече сурови плодове (винаги добре измити, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци или сокове от тях, а особено от спанак, моркови и алабаш.

Вътрешно. Сутрин, обед и вечер преди лягане на по-големите деца да се дава по 1 кафена чашка чай от бял равнец с мед.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...