Jump to content

Венерически болести. Трипер. Наследствен сифилис


Recommended Posts

ВЕНЕРИЧЕСКИ БОЛЕСТИ

Трипер

Причини. Рядко, но все пак се случва, особено у момиченцата (още от раждането), да се заразят от болната майка.

По-големите деца (по-често пак момиченцата) могат да се заразят с трипер от замърсено с триперна зараза спално бельо, клозети (на седалището, на което са сядали заразени хора), обща вана (леген), обществени бани със замърсени пейки.

Признаци. Същите, както изложените в „Трипер“ (том III).

Лечение. То е болнично. Народната медицина предлага общо и по начина, изложен в трипер у възрастните, с добавка: самото лечение трябва да се приспособи от лекар според силите и възрастта на болното към следното:

а) една-две вечери подред да се прочистват червата на болното с топла клизма (38°С) най-добре с чай от лайка, а след това - винаги при запек;

б) всеки ден - сутрин, обед и вечер - на болното да се поставя кръстосан компрес, натопен в топла (36°С) отварка от трина и овесена слама;

в) ако детето е по-голямо, вместо дневните кръстосани компреси може да му се правят по 2-3 коремни бани (32-26°С за 10-20 минути), след което да се увие в 1-2 одеяла, за да престои в тях 1/2 час и се изпоти малко;

г) преди и след компресите или баните половият орган на болно-то да се измива добре с чай от жълт кантарион или с топла вода и нелютив сапун (бебешки);

д) полезно е през седмицата да му се правят (и то предимно вечер преди лягане) по 3 цели топли бани с отвара от трина и овесена слама (36°С), последвани от сухо увиване за по-добро изпотяване.

Външно. За по-големи момичета - промивки с горещ (38-39°С) чай от жълт кантарион и лайка; промивката се прави с иригатор и с 250-500 г течност (според възрастта).

Вътрешно:

а) Отварка от корените на репея - чичак (4 супени лъжици корени се измиват грижливо, варят се в 2 л вода, докато водата остане 1 л, и след това се прецежда). Пие се сутрин, обед и вечер - 10 минути преди ядене по 1 винена чашка; или:

б) отварка от корените на полски бъзак и слез (2 супени лъжици корени от бъзак и 2 супени лъжици слез (без корени) се варят в 1 л вода, докато остане наполовина, след което отварката се прецежда). И двете отварки се пият подсладени с мед и лимон по вкус.

Диета. За деца, които не бозаят, да се дава предимно вегетарианска, млечно-растителна храна (подробности вж. в „Трипер“ в том III). Непосредствено след ядене болното да взема 1/4 чаена лъжичка бял прах (вж. том I, „Домашна аптека“).

Внушение. С формулата: „Миличко, спи спокойно. От ден на ден здравето ти става по-добро и в най-скоро време ще оздравееш.“

При лечението да се пази голяма чистота, за да не се пренесе заразата в очите, понеже има опасност от ослепяване. Между баните и компресите непременно да се поставя на половия орган хладък добре изцеден компрес (26°С) с вода, който да се прикрепи с безопасни игли или с копчета за гащичките на детето.

Наследствен сифилис

Причини. Някои сифилитици (с явен или скрит сифилис) встъпват в брак, преди напълно да са се излекували, и така могат да предадат болестта на децата си. Наследственият сифилис у нас днес се среща изключително рядко.

Признаци. Новороденото обикновено е хилаво и слабо дете, а понякога изглежда и здраво. Колкото по-рано се проявят първите признаци на сифилиса, толкова по-злокачествено е заболяването.

Ако в продължение на половин година и повече от раждането не са се показали у кърмачетата сифилитични признаци, в повечето случаи е голяма вероятността детето да не е заразено. Когато след изтичане на година се проявява сифилис, е сигурно, че сифилисът е придобит след раждането. Същото е сигурно и за явления на сифилиса, които се проявяват много години след раждането. Родените живи сифилитични деца се познават по следните признаци: лошо се хранят, имат бледо личице и набръчкано чело със старчески израз, бедна откъм тлъстина, сбръчкана и чуплива кожа, черният дроб и далакът им са увеличени, сънливи са, слабо сучат, страдат често от разстройство на стомаха, а като по-големи имат развалени и наядени зъби - полулунни (характерни за разпознаване при наследствения сифилис), страдат от възпаление на очите и ушите, а носът им в основата е смачкан, гласът им повечето пъти е тънък и хриплив. Такива деца обикновено и при добро гледане скоро умират от изтощение.

Предсказание. Заболяването е сериозно. Болното, ако не се лекува, веднага става не само огнище на нова зараза за околните, а и болестта му се задълбочава и дава по-тежки поражения.

Предпазване. За предпазване от наследствен сифилис болните не трябва да встъпват в брак, докато не се излекуват напълно (състояние, което ще определи лекар-специалист по венерическите болести).

Предаването на сифилис от единия на другия съпруг и на тяхното потомство може да стане в течение на целия първи и втори период на заболяването и не може през третия период.

В случаите, когато в семейството стават много чести помятания, може с голяма вероятност да се допусне съществуването на сифилис у двамата съпрузи или у единия (по-често у мъжа). При тези условия болният съпруг, ако иска да си има потомство, трябва да се излекува.

Лечение. Лечението на наследствения сифилис е (както се разбира) много трудно и трябва да се извърши само от лекар-специалист по венерически болести. Народната медицина предлага:

а) на сифилитично кърмаче до шест месеца сутрин да се приложат само цели топли баня с борови клони, овесена слама, трина и орехови листа (37°С за 10 минути), най-много една на ден, последвана от кратко сухо увиване за по-голямо изпотяване;

б) на шест и повече месечни кърмачета освен баните два пъти в седмицата може (най-добре вечер преди лягане) да се поставя на коремчето топъл компрес, натопен в отварка от трина;

в) при гнойни и други пъпки да се направи казаното при екзема (просено изриване) у децата;

г) коричките и струпеите няколко пъти на ден да се намазват с бадемово масло или да се налагат с кърпички, натопени в такова масло.

В случаите, когато сифилитичните изривания се показват след няколко години, лечението може да бъде по-решително.

Външно. Раните и изривите да се измиват преди поставяне на компресите с топла отварка от полски хвощ (вж. „Жълтеница“ у новородените).

Вътрешно:

а) На деца до 1 година - само овесена отварка, последвана от медена вместо обикновена вода.

б) На деца от 1 до 2 години - овесено мляко (вж. при кърмене на бебето).

в) На по-големи деца - казаното за сифилис, като на деца от 2 до 4 години отварките се дават по една чаена лъжичка, на деца от 4 до 7 години - по една супена лъжица, от 7 до 10 години - по 2 супени лъжици, а на по-големите - по кафена чашка преди ядене.

Диета. Най-важният лечебен фактор при лечението на сифилиса у новородените е храненето. Ако майката е здрава, а детето болно, тя в никой случай не трябва да го кърми, за да не се зарази сама, а да го храни изкуствено. Ако са болни и майката, и детето, майката може сама да кърми детето си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...