Jump to content

Детска тетания, схващане на мускулите на ръцете и краката


Recommended Posts

Детска тетания, схващане на мускулите на ръцете и краката

Признаци. Това е припадък със схващане на крайниците, както и някои мускули от тялото, придружено с неразположение на целия организъм. Страданието започва съвсем неочаквано, трае с часове или дни и не се придружава от изгубване на съзнанието.

Първа помощ. Да се потърси веднага лекар, а докато той дойде:

а) преди всичко да се разкопчаят дрехите на детето и да се приближи до отворен прозорец, за да го лъхне чист въздух;

б) да се сложат студени компреси на главата и корема, но не през кръста;

в) ако детето гълта, да му се дадат 5-10 валерианови капки в чаена лъжичка с топла вода;

г) ако детето спре да диша, внимателно да се удари по лицето с мокра студена кърпа;

д) в тежки случаи да се пристъпи към изкуствено дишане;

е) щом припадъкът премине, да му се направи и топла (37°С) клизма с чай от лайка или вода.

Лечение. Общо за засилване на организма.

А. За деца, по-големи от 2години

I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болното да взема по 1 чаена лъжичка настойка: 3 цели пресни сурови кокоши яйца, измити, поставени в подходящ буркан и залети със сока на 9 лимона, та да ги покрият около 1/2 см, захлупени киснат 3-4 дни, за да се разтворят черупките им; след това се разбъркват с вилица добре, за да им се извадят ципите и им се добавят 50 г чист винен коняк и 200 г небетшекер, счукан на ситно. Държи се на студено, за да не вкисне.

II. Десет минути след настойката болното да изпива 1 чашка от 30-50 г (според възрастта) отварка от 5 ореха, счукани с ядките и черупките на каша, с прибавени по 1 супена лъжица корени от алтея, коприва, репей и спирея и по 1 супена лъжица борови връхчета и ленено семе; варят се 30 минути в 1500 г вода и веднага се прецеждат. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.

Забележка. На кърмачетата отварка не се дава, а тя се взема три пъти на ден от кърмачката по 100 г след кърменето.

Диета:

а) Кърмачето продължава да се кърми, а майката е желателно да се храни с посочената диета за по-големи деца.

б) Ако детето е над 2-3 години, най-добре е вегетарианска (млеч-но-растителна) храна, слабо солена, с малко течности, а с повече зеленчуци и сурови плодове (винаги добре измити, защото се пръскат с отровни химикали). Преди обяд и вечеря като аперитив да изяжда по 1/2-1 глава печен кромид лук без хляб, а след ядене да взема 1 чаена лъжичка бъзов мармалад и с върха на ножа прах от изгорен на силен огън телешки джолан, та да стане бял като вар; след това да изпие 1-2 чаени лъжички чист пресен селски хлебен квас (забъркан преди 4 часа), засилен с 1/2 чаена лъжичка шипково брашно и малко чист пчелен мед или захар, за да стане гъсто и сладко като боза.

Забележка. На деца, по-големи от 3 години, като изключение на обяд може да се дава и 50 г младо месо (агнешко, телешко, пиле или прясна риба, за предпочитане варени или печени).

През есента и зимата е хубаво да им се дава и рибено масло.

Вместо вода (ако дадените отварки са недостатъчни) болното да пие овесен чай (2 супени лъжици очистени зърна се измиват със студена вода, а след това се варят 20 минути в 800 г вода и веднага се прецеждат) или чай от лайка - цвят (2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и захлупени киснат 1 час). Пият се подсладени с мед и лимон по вкус.

III. Два часа след ядене да се изпива 1 чашка от 30-50 г (според възрастта на детето) отварка от босилек (листа и цвят), жълта комунига, лавандула, липов цвят, маточина, страшниче и хмел (шишарки) - по 50 г от всяка. Две супени лъжици от тази смес с прибавени по 1 изравнена чаена лъжичка дилянка (корени) и кори от портокал се запарва с 500 г вряща вода и след това се вари на тих огън още 15 минути; като изстине, се прецежда.

IV. Вечер преди лягане при запек (даже еднодневен) да му се направи клизма с 200-300 г топла вода, последвана или:

а) от парен компрес на главата (5-10 минути) с торбичка, напълнена с търпимо горещ и полусварен ечемик (врял 5 минути, за да се използува 2-3 пъти подред), последван от меняваща баня на краката до под коленете (40°С за 30 секунди, 20°С за 3 секунди - 5 пъти, започва с горещата и завършва с хладката); след нея разтривка 1-2 пъти на гръбнака от долу на горе във вид на малки кръгчета с памуче, натопено в камфоров спирт, след което се налага с торбичка, напълнена с хладък пресен селски квас, засилен с 3-5 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, и с 2-3 супени лъжици листа от магданоз (попарени, изстискани и нарязани на ситно); на главата се слага цяла „шапка“, напълнена със същия селски хлебен квас, засилен или с 3-5 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или с 3-5 лъжици пресни корени от полски бъзунек, счукан на каша; едновременно на щитовидната жлеза (гушата) да се постави торбичка, напълнена с чист селски хлебен квас, а на корема (отпред) торбичка от тънко хасе, ушита на два джоба, напълнена с топла лапа от печен кромид лук, смачкан, полуизстискан и поръсен с 1 супена лъжица леко препечено царевично брашно (за отнемане на излишната влага на лапата) и 1 чаена лъжичка захар; държат се цяла нощ; или:

б) цяла топла баня (37°С за 10 минути) с отварка от борови клони и полски бъзак (цялата билка с листата, стеблата и корените без плодовете, които цапат) по 1 хватка или снопче се варят 20 минути в котел с вода на тих огън, след това се прибавя здравец (цялата билка с корена) и орехова шума по една двойна шепа и 1 стиска дилянка (корени); варят се още 10 минути; накрая се прибавя 1 стиска морска сол, след което се прецежда и разрежда за къпане; следва сухо увиване с хавлия и 1-2 одеяла за по-добро изпотяване. Лежи се в него 1 час. След пре-потяването се прави фрикция на цялото тяло (направена внимателно и по части с хладка солена вода) с 1 чаена лъжичка морска сол на 250 г хладка вода, след което болното се оставя спокойно да спи.

V. Сутрин се прави кратка и бърза фрикция с хладка вода на гръбнака, подмишниците и корема, последвана от сухо изтриване.

Неделя, почивка от всичко.

VI. Лятно време между 11 и 12 часа да се полива тялото със слънчева вода (загрята на слънце вода), в която от вечерта са киснали 1 шепа орехови листа и 1 стиска морска сол.

Важни добавки:

1. Ако през деня детето получи спазми, веднага да му се даде 1-2 чаени лъжички захарна вода (на 100 г преварена вода 1 чаена лъжичка захар) или да му се сложи в устата малко парченце суров кромид лук, от които процедури често пъти гърчовете бързо спират. Освен това да му се облече „мокра риза“, натопена в топла вода и оцет наполовина, да се увие в две одеяла и да полежи в тях 1-2 часа.

2. При занасяне на детето (често явление при спазмофилията), от което може да се задуши, майката веднага да бръкне с чист пръст в устата му и да натисне корена на езика (близо до гърлото) надолу и напред, за да може детето да си поеме дъх, след това да му се сложи компрес на врата от две парчета, натопени в хладка вода и оцет наполовина; държи се 1-2 часа.

3. При желание баните може да се правят 3 вечери подред в една и съща отварка, като се затопля отново, а след третата баня болното се насапунисва и изплаква с чиста топла вода.

4. На слънце без сламена шапка да не се ходи, а при дъжд, вятър и студ да се носи по-топла шапка, за да се запази главата от простуда и да не получи синузит.

5. От голяма полза е при хубаво време ежедневно болното да бъде на чист въздух най-малко 2 часа.

Б. При кърмачета

Лечението за тях е също както при по-големите деца със следната добавка: отварките и диетата се изпълняват от майката (като отварките се пият винаги след кърменето на детето).

Лятно време преди обяд поливане на тялото със слънчева вода не се прави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...