Jump to content

Разширение на хранопровода


Recommended Posts

Разширение на хранопровода

Разширението на хранопровода може да се изрази във форма на разтягане на по-голяма или по-малка част от него и много рядко по цялата му дължина. Среща се и ограничено разширение, подобно на торбичка.

Причини. Торбовидното разширение може да се дължи на вътрешен натиск или на външно теглене на външната стена на хранопровода от съседните органи поради срастване.

Признаци. Разширението на хранопровода се проявява главно в разстройство на гълтането, и то в различна степен. Болният има усещане, като че ли погълнатата храна не е преминала в стомаха, а е заседнала в хранопровода, има позиви за повръщане. Често към това се присъединява затруднено дишане, сърцебиене и дрезгав глас. При продължително съществуване на болестта поради смущения в храненето болният значително отслабва. Ако образуваната торбичка в хранопровода е доста голяма, част от приетата храна се задържа в нея и се разлага, като дава лош дъх от устата. Тази торбичка на хранопровода в зависимост от нейното местонахождение често натиска съседните органи и води до различни усложнения.

Предсказание. Сериозно, особено ако болният гладува или настъпят усложнения.

Лечение. При разстроено хранене или усложнения лечението е болнично, най-често хирургично.

Народната медицина препоръчва следното лечение:

I. Сутрин, обед и вечер 30 минути преди ядене при липса на повръщания болният да взема по 1 супена лъжица настойка от чист маслинен зехтин, сварен с билки 1 л зехтин с по 3 супени лъжици бял равнец (цвят), жълт и червен кантарион (цвят) и ранилист (листа и цвят) във водна баня се варят 1 час, почива 24 часа и се прецежда. Двадесет минути след зехтина да взема 1 чашка от 75 г отварка от волски език, обикновена коприва (корени), ранилист (корени и листа), магарешки трън (корени) и цариче по 80 г, зайча стъпка, мента, мечо грозде и пача трева по 60 г, акация (цвят), жълт кантарион, лайка и мащерка по 40 г. От тази смес 4 супени лъжици с прибавка на 1 изравнена супена лъжица ленено семе (предварително леко запечено) и 1 изравнена чаена лъжичка дилянка (корени) в 1 л хладка вода и в закрит съд на тих огън се варят 30 минути, за да изври отварката наполовина. Като изстине, се прецежда. Пие се подсладена с чист пчелен мед и се държи на студено да не вкисне.

При тежко и продължително повръщане по същото време болният да взема следната смес: разбъркват се 1 пресен белтък от кокоше яйце с 1 лъжица коняк и сокът на 1/2 лимон. Десет минути след тази смес да изпива 1 чашка от 75 г отварка от джоджен, лайка и маточина по 50 г от всяка (2 супени лъжици от тази смес се запарват с 500 г вряща вода, варят се още 5 минути и като изстине, се прецежда).

При непрекъснато повръщане на храчки и лиги от стомаха да се изпива 1 ракиена чаша варова вода 1 буца негасена вар с тегло около 1 кг се изгасява в 5 л вода, разбърква се добре и се оставя да се утаи в продължение на 3 дни. След това с лъжица се обира от повърхността корицата, която се е образувала, а съвършено чистата и бистра вода над утаената вар се налива в шишета и се запушва със здрави тапи. Десет минути след варовата вода да се изпива 1 винена чашка от 75 г отварка от девесил (цялата билка с корена) 50 г и планински очеболец 40 г. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 300 г вряща вода и на тих огън се варят още 10 минути. Като изстине, се прецежда.

Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове, и то печени или варени. Останалата храна също да е предимно във формата на пюрета и каши, сготвена с чист маслинен зехтин или пък с чисто масло и добре сдъвкана като вода и слабо солена. Люто, кисело, алкохол и тютюн не!

Преди закуска, обяд и вечеря като аперитив болният да изяжда по 1-2 глави печен кромид лук без захар (пече се като ябълки и се яде без хляб), а след ядене при газове да изяжда следната смес: по 1 чаена лъжичка бъзов мармалад, чист пчелен мед и прах от овъглен картоф.

При киселини да взема по 1 чаена лъжичка от следната смес: пудра захар и сода бикарбонат по 50 г и рафинирана сяра (от аптеката) 5 г, а след нея 1 кафена чашка чай от лайка или пък 1 супена лъжица току-що изстискай сок от суров картоф.

Ако болният няма киселини и не е склонен към затлъстяване, да изпие 12 чаени лъжички пресен селски хлебен квас, забъркан отпреди 4 часа и засилен с 1 чаена лъжичка шипково брашно, малко плодов сок или вода и мед или захар да стане гъсто и сладко като боза.

Важни добавки:

1. При кръвоизлив до оказване на бърза лекарска помощ болният да изпие 1 чаена лъжичка рибено масло и вместо друга храна да взема следната смес прясно краве масло 500 г, пресен каймак (сметана) 500 г, пресни кокоши яйца 10 броя, и то само жълтъците, чист пчелен мед 500 г и пудра захар 500 г.

Приготовление: Кравето масло се разбива добре с меда, след това се прибавя захарта, подир нея каймакът и най-после жълтъците и се бъркат бавно и продължително, докато сместа стане подобна на крем. Яде се без хляб и в неограничено количество.

2. При киселини 10 минути преди ядене добре е да изпива и смес от 1 белтък от прясно кокоше яйце със захар.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, при липса на повръщане болният да пие топла отварка от ленено семе (предварително запечено), смрадлика (листа) и смокиня (листа) по 1 супена лъжица от трите, анасон и дилянка (корени) по 1 чаена лъжичка. В 1 л вода се варят 10 минути, а като изстине, се прецежда. При повръщане болният да изпива 1 винена чашка от 75 г отварка от червено подъбиче (2 супени лъжици в 400 г вода се варят 10 минути и като изстине, се прецежда).

II. Два часа след ядене при липса на повръщане болният да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, лавандула, лепка, невен и пача трева по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и се варят още 10 минути. Като изстине, се прецежда. При спазми в хранопровода да изпива по 1 чашка отварка от босилек 75 г, див джоджен, дилянка (корени), жълт кантарион, мента пиперита, синя тинтява, цикория, подъбиче и риган по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и след това се вари още 10 минути. Като изстине, се прецежда. При повръщане да изпива 1 винена чашка от 75 г отварка от джоджен, лайка и маточина (вж. точка I).

Забележка. При желание може да се повторят билките, които са били употребявани преди обяд.

III. Вечер преди лягане 1-2 вечери подред топла клизма с 1 л чай от лайка (3 супени лъжици цвят от лайка се запарват с 1 л вряща вода, кисне 20 минути и се прецежда). След това винаги при запек се прави клизма с 1/2 л от същия чай, последвана от парен компрес на хранопровода (отпред на гръдната кост) с торбичка, напълнена с търпимо горещ полусварен ечемик (врял 10 минути, за да се използува 2-3 пъти подред), с продължителност на компреса около 20 минути. Следва меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 20°С за 3 секунди 5 пъти) и налагане на хранопровода (отпред откъм гръдната кост и отзад откъм гръбнака) с торбички, напълнени с пресен селски хлебен квасец (забъркан отпреди 4 часа), засилен за всяко място с по 5 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, а при липса на кестени с толкова супени лъжици пресни корени от полски бъзак, нарязани и счукани в дървен хаван на кашица, и 10 сини сливи от тези за компот, киснали в малко хладка вода да набъбнат и смачкани без кокичките.

Едновременно на корема (отпред) се поставя компрес, натопен в топла отварка от джоджен (3 супени лъжици листа и цвят се запарват с 500 г вряща вода и се варят още 5 минути; като изстине, се прецежда), а на тила на главата се поставя торбичка, напълнена с хладък селски хлебен квас (засилен с 1-2 супени лъжици диви кестени, а при липса на кестени с 1 супена лъжица корени от полски бъзак). Държат се цяла нощ.

Важна добавка. При повръщане и главоболие добре е всяка вечер на главата да се слага цяла „шапка“ от пресен селски хлебен квасец, засилен със 710 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или пък с толкова супени лъжици пресни корени от полски бъзак. Държат се цяла нощ.

IV. Сутрин още с отварянето на очите се прави самовнушение с формулата: „Всеки ден във всяко отношение все по-добре и по-добре ми става и в най-скоро време ще оздравея“, последвано от фрикция на подмишниците, корема и половите органи с хладка вода и изтриване. На хранопровода отпред се залепва парче мушама от хаваджива (вж. том I, „Домашна аптека“). Носи се 10 дни от едната и 10 дни от другата страна, или пък кърпичка, леко намазана със следната смес: 90 г несолена свинска мас и 30 г камфор на прах; държат се до вечерта. След това да се правят и 10-20 дълбоки вдишвания през носа с бавни издишвания през устата. Упражненията се повтарят преди обяд и вечеря.

Неделя пълна почивка. Пият се само билките и се носи или мушамата, или пък кърпичката със сместа, а при нужда лечението продължава.

При менструация меняваща баня на краката не се прави.

V. Лятно време преди обяд от 10 до 12 часа слънчева баня на гърдите и корема със зелени листа от репей, слънчоглед или тиква с продължителност от 1/2 до 2 часа, последвана от поливане на цялото тяло с хладка слънчева вода или пък от фрикция на хранопровода със слънчева вода и коремен компрес, натопен в хладка отварка от джоджен. Държи се 2 часа.

Важни добавки:

1. При болки в стомаха, съпроводени от постоянно повръщане, през деня болният да носи под лъжичката си 1/2 глава суров кромид лук, поръсена на върха на ножа с камфор на прах.

2. При неочаквано свиване от болка в корема болният да изпие 1 чаша топло мляко: 250 г мляко се вари 10 минути с 1/2 чаена лъжичка семе от копър или с 1/2 чаена лъжичка семе от кимион.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...