Jump to content

Диспепсия. Разстройство в движенията на стомаха


Recommended Posts

Диспепсия

Диспепсията е състояние, при което е смутено храносмилането.

Причини. Диспепсията може да се дължи на разни стомашни заболявания, а и на заболявания на други органи: на черния дроб, далака, бъбреците, сърдечна слабост, някои нервни заболявания неврози и др. Значение имат и злоупотребата с лекарства и спиртни напитки, пушенето на тютюн, преяждането и употребата на мъчно смилаема или недоброкачествена храна.

Признаци. Зависят от причините, които са предизвикали заболяването. Обикновено болният има болки и тежест след нахранване, подуване на корема, оригване, хълцане, понякога повръщане. Някои не понасят белтъчини, растителна или въглехидратна храна. Имат обща слабост, сънливост, сърцебиене, може да се явят и обриви. Настроението на болния се мени един ден му е зле, а на другия се чувствува добре и се храни редовно.

Лечение. Лекува се основното заболяване. Препоръчва се освен това диетично лечение с течна, кашава храна. Ограничава се храната, богата на целулоза. При запек не се дава целулозна храна.

Разстройство в движенията на стомаха

Стомахът е много деятелен и много бързо препраща храната в червата. Това е известно под името хиперкинеза.

Куркането на стомаха е много често явление. Скоро след нахранване стомахът започва да издава шум, който се чува даже на няколко крачки от лицето, което страда от него.

При преживянето (руминация) болният връща храната от стомаха и я дъвче наново, като животните. Това състояние се среща рядко и най-вече между нервните и истерични жени, епилептиците и идиотите. При някои хора то е наследствено.

Ленивият стомах се дължи на обща слабост или на неправилно хранене, но в повечето случаи причината е общо нервно разстройство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...