Jump to content

Изтърсване, кила (херния)


Recommended Posts

Изтърсване, кила (херния)

Килата представлява излизане на органи или техни части извън нормалното им място през естествени или изкуствени канали и отвори. Най-честа е слабинната кила (херния). При нея през канала на семепроводниците се спуска коремница със или без черво и понякога стига до мъдната торбичка.

Признаци. При хернията обикновено излиза част от черво или друга част от вътрешността на корема или коремната обвивка. И то става или в областта на пъпа, или през канала на слабината, или в друга част от корема, а по-рядко под слабинната гънка на вътрешната страна в най-горната част на бедрото почти изключително у жените. Ако излезлият орган не само не може да се върне, но е притиснат и не може да минава през него било храната, било кръвта, килата се нарича заклещена. Такава кила е опасна, защото често настъпва възпаление, усеща се болка, има повдигане и повръщане; коремът се подува, явява се хълцане и ако не се вземат бързи мерки и излязлата част остане притисната за повече време, настъпва гангрена.

Предсказание. В леки случаи на обикновена кила благоприятно; в тежки случаи при заклещена кила сериозно, защото, ако не се окаже бърза хирургическа помощ, болният може да умре.

Предпазване. От голяма полза са упражненията, които засилват коремните мускули. Същите упражнения да се правят и след оздравяването, за да се избегне повторение на болестта.

Първа помощ. При изкилване на обикновена кила, за да се върне и задържи излязлата част на мястото си, трябва преди всичко болният да легне на гръб с отдалечени един от друг крака, които да бъдат свити както в коленете, тъй и в слабините; под поясната част да се постави една възглавница, така че кръстът да е малко поиздигнат, да се хване основата на подутостта с лявата ръка, а с пръстите на дясната да се натиска леко по посока, отдето е излязъл органът. Ако не се успее по този начин, тогава болният във вана с топла вода (42-39°С) да се опита сам излеко да натиска, за да вкара килата. Ако и така не се успее, може да се поставят на болното място парни компреси, и то в продължение на 2-3 часа. Ако и това не помогне, да не се правят повече усилия, а да се турят студени компреси върху отока и бързо да се търси лекар, а в това време болният да лежи на гърба със свити към корема крака, като си отпусне съвършено корема. Да му се направи топла клизма (38°С) и да се изпразни пикочният мехур. Никаква храна да не се дава. Ако излезлият орган се върне на мястото си, болният трябва да се подложи на по-долу изложеното лечение, за да се предпази от повторно изкилване.

При желание болният може да носи и превръзка или бандаж, които да запазват да не излезе повторно килата. Ако при стоене, ходене, кашляне и напъване килата не излиза, значи превръзката е добра. Вечер при лягане бандажът (превръзката), ако хернията не излиза, да се снема, а сутрин да се слага в легнало положение.

При стисната (заклещена) кила по спешност да се повика лекар, а до пристигането му да се поставят на килата студени компреси (10-20°С).

Лечение. При обикновена кила, която не дава особени оплаквания, народната медицина прилага следното лечение:

I. Сутрин, обед и вечер 10 минути преди ядене болният да изпива една чашка от 75 г отварка от червен кантарион (листа и цвят) и цариче (листа и цвят) по 1 пълна супена лъжица от двете се запарват с 500 г вряща вода и се вари още 5 минути. Като изстине, се прецежда. Или пък по 1 чашка от 100 г отварка от полски бъзунек (млади корени), кошутина (листа и цвят) и канела (плод прилича на рошкови и се купува от апетеката) по 50 г от трите.

Приготовление: По 1 супена лъжица от трите в 600 г вода на тих огън се варят 20 минути; като изстине, се прецежда.

При диафрагмална херния болният да изпива по една винена чашка от 75 г отварка от агримония, синя тинтява, червен и жълт кантарион, бял и жълт равнец, ранилист (листа и цвят) и цариче по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и на тих огън се варят още 10 минути. Като изстине, се прецежда.

Диета. Вегетарианска храна, млечно-растителна с повече плодове и зеленчуци (винаги измити, защото се пръскат с отровни химикали) или пък обикновена храна без свинско, говеждо и консервирано месо и риба, умерено солена и подкиселена с лимон или чист винен оцет. Люто, алкохол и тютюн не!

Преди обяд и вечеря като аперитив да изяжда по 1-2 глави печен кромид лук без хляб или пък по 1 чинийка салата от пресен или стар червен кромид лук с магданоз и настъргани целина и моркови по равни части, с малко чист винен оцет и чист маслинен зехтин или олио по вкус. А след ядене да се взема и по 1 чаена лъжичка бъзов мармалад с четвърт чаена лъжичка прах от яйчени черупки и подир това да се изпие 2-3 чаени лъжички пресен селски хлебен квас (забъркан отпреди 4 часа и засилен с 1 чаена лъжичка шипково брашно, малко чист пчелен мед и вода, за да стане гъсто и сладко като боза). И накрая да се изпие и една чашка кафе от сладки жълъди от летен дъб. Пече се и се вари като турско кафе.

Забележка. При диафрагмалната херния храната да е предимно пюрета и кашеста с добавка: след ядене, ако няма болки в корема, болният да изпива и по една кафена чашка кафе от печен и смлян ориз. Ако има болки по една чашка от 100 г разтвор от вода с 1 изравнена чаена лъжичка сода бикарбонат.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, болният да пие чай от бял равнец (цвят) 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и захлупено кисне 1 час. След това се прецежда.

II. Два часа след ядене да се изпива 1 винена чашка от 100 г отварка от изсипливче, клинавче и комунига по 50 г от всяка. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и се вари още 10 минути. Като изстине, се прецежда.

При диафрагмална херния да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, жълт и червен кантарион, мента пиперита и цикория (корени) по 50 г от всяка. От тази смес 3 супени лъжици в 600 г вода се варят 30 минути. Като изстине, се прецежда.

III. Вечер преди лягане при запек клизма с 500 г топла (37°С) вода. Ако килата е коремна или слабинна и не много стара, на изкиленото място се прави парен компрес (веднъж седмично, като в останалите дни може да се прави лек масаж около килата до зачервяване) с торбичка, напълнена с попарена лайка, с продължителност 10 минути, последван от коремен компрес от 4 парчета, натопен в хладка отварка от борови клони (1 двойна шепа борови клони в 2 л вода се варят 30 минути; като изстине, се прецежда), засилен на изкиленото място с топла (36°С) лапа от магданозени листа (счукват се и леко се запържват с 1 чаена лъжичка дървено масло), или с торбичка от тензух, напълнена с хладка лапа от сурова настъргана тиква или от сурови настъргани картофи, поръсени с малко сол, или пък с допълнително местно компресче от 6 ката, натопено в хладка отварка от дъбови кори и бял равнец (листа и цвят).

Приготовление: Една шепа млади дъбови кори в 2 л вода се варят 60 минути. След това в същата отварка се добавя още 1 шепа бял равнец и ври още 10 минути. Държат се цяла нощ.

Ако килата е пъпна, се изрязва от здрава мукава кръг с диаметър 3 см, обвива се с памук и се превързва върху пъпа. Ако червото е излязло навън, тогава внимателно се намества обратно и се превързва с мека кърпа. Когато болният се къпе, превръзката се маха.

Ако килата е в торбичката на тестикулите, да се налага с торбичка от тензух (ушита по образеца на долната част на суспензора), напълнена с лапа от сурови картофи, или пък с лапа от сурова тиква, леко поръсени със сол и добре изстискани и покрити отгоре с фланелено парче. Едновременно тилът се налага с торбичка от тензух, напълнена с хладък селски хлебен квас, засилен с 1-2 супени лъжици сурови диви кестени, настъргани с кората държат се цяла нощ. Непосредствено преди заспиване болният да изпие и 1 винена чашка от 75 г отварка от млада дъбова кора от летен дъб (5-6 супени лъжици в 1 л вода се варят 30 минути; като изстине, се прецежда).

IV. Сутрин още с отварянето на очите се прави самовнушение. Следва фрикция на цялото тяло със солена вода (в 1 л вода се разтварят 3 пълни супени лъжици морска сол) и сухо изтриване. След обличането върху килата се залепва кърпичка, намазана с малко от следната смес: 100 г несолена свинска мас и 100 г винен оцет, много добре разбъркани (върху кърпичката се слага и парче пергаментова хартия). След това върху всички видове кили (с изключение на тази в торбичката на тестикулите) се слага „домашен бандаж“. Възглавничката на бандажа да бъде четвъртита, дебела 34 см и голяма колкото свободно да покрие килата: връзва се и се закопчава отстрани на 3 копчета, най-добре зашити на ластичен колан, за да бъде бандажът по-еластичен. Поясът е добре да се направи от трико с ширина 5 см. След обличането се правят 10 дълбоки вдишвания през носа с толкова бавни издишвания през устата. Повтарят се преди обяд и вечеря.

Важни добавки:

1. След оздравяването с разрешение на лекуващия лекар може да се правят и леки упражнения на врата, ръцете, раменете и коленете клякане. Също полезни са и следните упражнения с краката: в легнало положение по гръб краката се вдигат нагоре и надолу до лека умора. От същото положение да се сяда с изпънати ръце назад и с главата напред, пак до лека умора.

2. След оздравяването болният да се пази от вдигане на тежки неща, за да не се изкили повторно.

3. Тези, които са оперирани или пък са предразположени към изкилване, добре е да носят постоянно пояс.

4. При заклещена кила веднага да се потърси лекарска помощ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...