Jump to content

Пясък и камъни в жлъчката


Recommended Posts

Пясък и камъни в жлъчката

Това заболяване се среща доста често, особено у жените, при което понякога може да протече съвсем незабелязано.

Причини. За образуването на пясък или камъни в жлъчния мехур те са различни. Значение имат смущенията в обмяната на веществата, инфектирането на жлъчния мехур, а и смущения в изпразването му. Важна роля има и нервната система.

Втората причина са нашите навици при храненето, като преяждане и често ядене, особено на пържени, тлъсти и тестени храни, масло и пр., липса на витамини в храната, недостатъчно движения, слабо дишане, тясно облекло (корсети, колани, превръзки), при бременност, постоянно запичане, затлъстяване.

Признаци. В значителна част от болните заболяването протича без особени прояви и приживе не се открива. В някои случаи болните се оплакват от оригване и киселини след нахранване, раздуване на корема, тежест и болки вдясно под ребрата, които се излъчват към кръста и плешката, главно дясната. Тези оплаквания най-често са свързани с обилно ядене, и то на мазни, пържени храни, яйца, риба.

Болката при жлъчна криза е много силна, обикновено се явява нощно време, няколко часа след нахранване. Трае най-често 5-6 часа. Болните повръщат, често имат втрисане с температура, може да се яви и жълтеница. Ако жълтеницата е продължителна, урината на болния става тъмна, а изпражненията светли, бели.

Усложнения. Инфектиране, възпаление, дори нагнояване на жлъчния мехур, уврежда се и черният дроб, а може да настъпи и пробив на жлъчния мехур с перитонит.

Предсказание. Добро, ако се лекува правилно и системно, иначе трае с години.

Предпазване. Да се избягва употребата на много мазнини, яйца, алкохол, да се избягва заседналият начин на живот. Хората на средна възраст да се упражняват физически, да се движат и да правят гимнастика; да се хранят природосъобразно. При възпалителни заболявания на жлъчните канали да се вземат навреме мерки.

Лечение. Народното лечение е следното:

I. Сутрин, обед и вечер 30 минути преди ядене болният да взема:

а) по 1 супена лъжица смес от 500 г чист пчелен мед, разбъркан с 250 г лимонов сок и 250 г чист маслинен зехтин; или:

б) по 1 супена лъжица смес от 500 г чист пчелен мед, 500 г чист маслинен зехтин и 50 г чиста бяла мурова смола (при липсата на такава може да взема и чиста бяла смола) във водна баня се варят 20 минути; или:

в) по 1 ракиена чашка от следната смес: 500 г чист маслинен зехтин и сока на 6 лимона, разбъркани с 500 г отварка от корените на магданоз; тя се приготвя така: 250 г корени от магданоз в 1 л вода на тих огън се варят 30 минути и веднага се прецежда; или пък:

г) по 1 ракиена чашка сироп от 3 средни луковици от бял крем, добре измити в 500 г вода се варят, докато остане 250 г отварка; след това се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване и се засилва с 250 г чист пчелен мед, за да стане на сироп. При пиенето може да се пие с лимон по вкус.

II. Двадесет минути след вземане на едно от горните средства да изпива 1 винена чашка от 75 г отварка от синя тинтява, червен кантарион (листа), смил, полски хвощ, мента пиперита, невен, пелин, цикория (корени, листа и стебла) и хмел (шишарки) по 50 г от всяка. От тази смес 4 пълни супени лъжици с прибавка на 1 изравнена супена лъжица ленено семе и 1 чаена лъжичка семе от анасон се запарват с 1 л вряща вода, на тих огън се вари 25 минути и веднага се прецежда. При пиенето всяка чашка се подсилва с четвърт чаена лъжичка прах от вътрешната ципа на кокошата воденичка.

Диета. Вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове (винаги измити, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци или пък обикновена храна без свинско, овнешко и консервирани меса и риби. Да се избягват още и пържените храни, сланина, салами, луканка, хайвер, тлъсти птици и риби. Препоръчва се храната да е задушена, варена на пара или печена. Люто, алкохол и тютюн не! Да се отбягват сините сливи, сините патладжани и орехите.

Преди обед като аперитив болният може да изяжда 1-2 глави печен кромид лук без захар и без хляб или пък 1 чинийка салата от кромид лук с листа от магданоз по равни части, с малко краставички и други любими салати с винен оцет и чист маслинен зехтин по вкус.

На обяд заедно с другата храна може да изяжда и по 100 г младо месо: агнешко, пилешко, телешко. Прясно зеле може да употребява, ако организмът му го понася.

На вечеря безмесна храна: кисело мляко с 1-2 супени лъжици сурова настъргана целина, прясна несолена извара, прясно несолено сирене, зеленчукови пюрета, компоти и печени ябълки с хляб. На дъвченето да се обръща особено внимание и всеки залък да се дъвче до пълното му втечняване.

След ядене да взема и по 1-2 супени лъжици от следната смес: 50 г чист пчелен мед разбъркан със сока на лимон и половина и 1 супена лъжица шипково брашно.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да пие отварка от ряпа (вж. „Хронично кръвонатрупване в черния дроб“) или отварка от борови връхчета (4 супени лъжици връхчета с прибавка на 2-5 шипки, разрязани на две, и 5 листа от смокини се запарват с 1 л вряща вода и на тих огън се варят, като изстине, се прецежда и се пие подсладено с мед и лимон по вкус).

III. Два часа след ядене да взема по 1 бучка захар с 3-5 капки чисто терпентиново масло (от аптеката) или по 1 зърно чист пчелен восък, голямо колкото грахово.

IV. Заедно с капките или восъка да изпива 100 г отварка от корени от обикновена коприва 50 г корени се варят в 1,5 л прясно мляко 30 минути и веднага се прецежда, или по 1 чашка от 100 г отварка от синя тинтява и пр. (вж. точка II).

V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен клизма с 500 г топла вода, последвана от налагане на целия корем с торбичка от тънко хасе, ушита на три джоба, напълнена с топла лапа от кромид лук, опечен, обелен, на ситно нарязан, полуизстискан и засилен с 3 супени лъжици пудра захар, 1 супена лъжица сяра на прах и малко препечено царевично брашно (за да отнеме влагата на лапата). Лапата в областта на черния дроб е два пъти по-дебела, отколкото на другите места.

Едновременно областта на черния дроб откъм гърба се налага с торбичка от същото хасе, напълнена с пресен хладък селски хлебен квасец, гъсто забъркан отпреди 4 часа и засилен с 3 супени лъжици диви кестени, настъргани с кората, или пък с толкова лъжици корени от полски бъзунек, на ситно нарязани и смачкани на кашица, с прибавка на 9 сини сливи, смачкани без костилките; отгоре се слага вестник и вълнен пояс.

На главата „шапка“ от зелен лист прясно зеле, леко напръскано от вътрешната страна с малко оцет, и отгоре друга шапка от чорап.

При главоболие се поставя „шапка“ от същото хасе, напълнена със същия квасец, засилен с 9 супени лъжици диви кестени, настъргани на ситно, или пък с 9 супени лъжици корени от полски бъзунек, счукани на ситно. Държат се цяла нощ или докато досадят.

VI. Сутрин. Още с отварянето на очите се прави самовнушение с формулата: „Всеки ден във всяко отношение все по-добре и по-добре ми става“, а при болки с формулата: „Минава...“, последвано от фрикция на подмишниците, корема и половите органи с хладка вода, изтриване, обличане и 10-20 дълбоки вдишвания през носа с толкова издишвания през устата. Същите упражнения се повтарят преди обяд и вечеря. Освен това през целия ден върху жлъчката и черния дроб да се носи торбичка от тънко хасе (25 на 15 см), ушита на хоризонтални тегели, по 1 см широки, пълна със смес от 6 супени лъжици готварска сол и 2 супени лъжици сяра на прах. Сместа се сменя всеки 15 дни.

Неделя. Ако няма криза, почивка от всичко. При криза лечението продължава.

Важни добавки:

1. При криза, съпроводена с повръщане на жълта горчилка, вместо дадените в плана отварки болният да пие отварка от джоджен и мащерка (по 1 супена лъжица от двете се запарват с 500 г вряща вода, вари се 5 минути; като изстине, се прецежда). При пиенето всяка чашка се засилва с по 1 чаена лъжичка лимонов сок.

2. При криза със силни нетърпими болки болният веднага да легне на легло и да сложи в областта на жлъчката и черния дроб топла тухла, напръскана с горещ оцет и увита във вълнена кърпа, за да не го изгори, а след това да изпие 1 кафена чашка чист маслинен зехтин с (без) няколко капки лимонов сок. През време на кризата да се храни само с течна храна: слаб чай с малко захар, разреден компот от ябълки, круши, праскови или разредено кисело мляко с препечен хляб.

3. При силен сърбеж на кожата да направи гореща баня (38°С за 10-20 минути), последвана от сухо увиване за по-добро изпотяване, или пък да си изтрие кожата с кърпа, натопена в хладка отварка от смрадлика (листа): 3 супени лъжици смрадлика се запарват с 600 г вряща вода и се вари 10 минути; като изстине, се прецежда и се засилва с по 1 супена лъжица готварска сол и оцет.

4. След оздравяването добре е болният да спазва следния режим: сутрин, обед и вечер 15 минути преди ядене и 2 часа след ядене да пие по 1 чашка от 75 г отварка от корените на синя тинтява (4 супени лъжици в 1 л вода се варят на тих огън 30 минути и веднага се прецежда) и през вечер да стои с коремен компрес (отпред), натопен в пепелива вода (1 двойна шепа дървена пепел в 5 л вода се вари 20 минути и като се утаи, чистата вода внимателно се излива в чист съд и се използува за целта). Освен това да избягва обилното ядене и пиене и да води редовен живот.

5. Освен тези средства препоръчват се по възможност повече телесни движения гимнастика, особено гимнастика на снагата, широки и удобни дрехи.

6. Оперативно лечение. При заседнал камък с дълготрайна жълтеница, при усложнение с гнойно възпаление, пробив на жлъчния мехур, продължително запушване по преценка на лекаря са прибягва до оперативно лечение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...