Jump to content

Туберкулозен лимфен тумор (лимфома)


Recommended Posts

Туберкулозен лимфен тумор (лимфома)

Причини. Същите, както при туберкулоза на лимфните възли.

Признаци. Почти същите, както при туберкулоза на лимфните възли, само че в този случай се образува само един тумор, подобен на голям възел.

Предсказание. Сериозно.

Лечение. С противотуберкулозни лекарства. Народната медицина прилага общо лечение:

I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният да взема по 1 супена лъжица сироп от алое арборесценс (трионче), както при „Белодробна туберкулоза“ - хронична, точка I.

II. Десет минути след сиропа да изпива 1 винена чашка от 75 г отварка от бударица, агримония, борови връхчета, исландски лишей, широколистен живовляк (листа), орехови листа, пача трева, росопас, смил и спирея - по 100 г от всяка. От общата смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода, прибавя се

1 супена лъжица мед и на тих огън се вари 10 минути. Като изстине, се прецежда.

Диета. Същата, както при белодробна туберкулоза.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да пие отварка от 5 ореха, счукани с ядките и черупките заедно, с прибавка на 3 супени лъжици корени от обикновена коприва и по 2 супени лъжици корени от магданоз, ечемик и овес (зърна) - на тих огън в

2 л вода се вари 30 минути и веднага се прецежда през кърпа.

III. Два часа след ядене да взема 1 супена лъжица боров сироп: 70 малки зелени борови шишарки се разрязват по на 2 части, заливат се с 2 л вряща вода и се оставят да врят 40 минути. След това с решетеста лъжица шишарките се изваждат, в получената отварка се прибавя 1 кг захар и се вари още 15 минути. Като изстине, се прибавя и 1/4 чаена лъжичка лимонтузу, за да не се захароса.

IV. Десет минути след сиропа да изпива 1 чашка отварка от бударица. агримония и пр. (вж. точка II).

V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, се прави топла клизма с 500 г вода или с чай от лайка, последвана първата вечер от парен компрес на тумора с торбичка от тънко хасе, напълнена с търпимо горещ полусварен ечемик (варен само 10 минути, за да може да се използва 2-3 вечери подред), с продължителност около 20 минути. След това той се налага с торбичка от тънко хасе, напълнена с топъл (37°С) пресен селски хлебен квасец (забъркан преди 4 часа), засилен с 3-5 супени лъжици диви кестени, настъргани с корите (при липса на кестени с толкова супени лъжици пресни и млади корени от полски бъзак, на ситно нарязани и счукани на каша), и 10-15 сини сливи (от тези за компот), смачкани без костилките. Втората вечер се налага само с топла лапа от праз лук (бялата му част), на ситно нарязан, с прибавка на 10-15 сини сливи, смачкани без костилките, 100 г прясно мляко и 1-2 чаени лъжички ленено брашно - разбърква се добре и се оставя да ври, докато стане гъста и хубава лапа, подобна на тесто, или пък с топла лапа от 50 г ориз, 10-15 сини сливи, смачкани без костилките, 1-2 чаени лъжички ленено семе и 150 г вода - ври да стане гъста като тесто лапа. Отгоре се слагат вестник и вълнен бинт. Главата се налага с „шапка“ от зелен лист прясно зеле, леко напръскан от вътрешната страна с малко оцет, а при тежко главоболие - с цяла „шапка“ от тънко хасе, напълнена със същия квасец, засилен със 7-9 супени лъжици диви кестени или корени от полски бъзак, счукани на каша. Отгоре се слага шапка от чорап. Държат се цяла нощ или докато много досадят на болния.

Забележки:

1. Топлата лапа от праз лук може да се замени с лапа от прясно зеле, приготвена по същия начин.

2. Лапите може да се използват две вечери подред, като през деня се държат на студено и вечер се затоплят до 37°С, а квасецът се засилва с 1-3 супени лъжици нов квасец за нова ферментация.

VI и VII. Сутрин и лятно време преди обяд от 10 до 12 ч. лечението е както при туберкулоза на лимфните възли.

Неделя. Пълна почивка от всичко - пият се само билките и се спазва диетата. При нужда лечението продължава по плана.

При менструация пълна почивка от всичко.

Важна добавка. През време на лечението болният да се пази от простуда, а най-много от грип, както и да води природосъобразен живот (вж. том I).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...