Jump to content

11. Смяна на името - на Лиляна Табакова


Recommended Posts

11. СМЯНА НА ИМЕТО - ЛИЛЯНА ТАБАКОВА

В.К.: А как премина последният Ви дебют? Знам, че сте уволнена като дъновистка.

Л.Т.: Сега, аз не се тревожа, че съм уволнена заради Учението.

Защото Учителят ме подготви, пък подплата ми даде и ме предупреди, че те ще ме освободят; че те ще си точат ножовете всеки ден върху моя гръбнак. Не ме наричаха с името в Операта, ами „дъновистката”. „Дъновистката”.

В.К.: Защо си сменихте името? Вие сте Цветана, а не Лиляна. Защо Ви смениха името?

Л. Т: Защото покойната Цветана Табакова29, която беше лирико-спинтов сопран, пееше Вагнерови опери, голяма певица беше, но си замина.

И за да не става така, като че ли да е пак възкръснала, за това Асен Найденов ме извика да говори с мен.

Утре вече почват да печатат афишите за моя дебют и реши и ме попита (чрез Михаил Хренин, който продаваше пиана и рояли срещу Операта). Той излезе от кабинета на Художествения съвет, където се бяха събрали. Аз бях отвън. И дойде при мене, и каза: „Съгласни ли сте, пак ще турнем името Табакова, но трябва да сложим друго име, а не Цветана, за да не се смесва и бърка с името на певицата Цветана Табакова. А тя също протестира, че се е явила нова певица, която носи нейното име. Изберете си друго лично име. Нали артистите си имат артистични имена.”

Аз се съгласих. Защото тя веднъж ме срещна и ме запита: „Вие защо носите моето име и се явявате с него на сцената?”

- Но аз така се казвам.

-Тогава си сменете името, защото аз съм преди вас на сцената, да не ни бъркат имената.

И затова аз мислих, мислих и си сложих името Лиляна.

Станах от Цветана на Лиляна Табакова. Но в Операта не ме позоваваха по име - нито Лиляна, нито Табакова, а пренебрежително казваха за мен: „Онази там, дъновистката.”

Беше ми обидно. Аз не съм дъновистка, а искам да бъда ученик на Учителя Дънов. И да остана ученик за Веки веков.

В.К.: И накрая какво стана? Как сте по паспорт назована?

Л.Т.: Писаха ми на кръщелното в скоби и че съм Лиляна30. Че аз цяла кариера направих върху туй име - Лиляна Табакова.

В.К.: Значи те Ви назовават Лиляна, а по паспорт сте Цветана.

Л. Т.: Да. Сега писаха на кръщелното, ама не ща да вадя нов паспорт. И така съм. Туй не е важно. Най-дребната работа.

Учителят даже нямаше и паспорт. И когато е имало блокада и полицейски час, е спал в дома на един генерал. Генералът Му казал: „Съветвам Ви, останете и тази нощ да спите у дома, защото ще Ви спрат по улиците и ще Ви искат документ.” А Учителят казал: „Предпочитам да си отида на Изгрева.” И когато тръгнал, се явило едно голямо полицейско куче и тръгнало редом с Учителя. И като минал покрай всички постове, те помислили, че и той е излязъл да ги ревизира. „И кучето, казал, ме изпрати до вратата на Изгрева и рече тъй - обърна си опашката и си отиде.” Това го имам писано.

___________________________

29) Цветана Борисова Табакова, 1905-1936, оперна певица, сопран

30) Виж в раздел „Сканирани документи”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...