Jump to content

234. Учителят като цигулар


Recommended Posts

234. УЧИТЕЛЯТ КАТО ЦИГУЛАР

В.К.: Учителят споменава тука за Неговия учител чех по цигулка. Кой е този човек?

Л.Т: А не, не зная. Но Той не пише, че Го е изпитвал като всички ученици. Само Учителят сядал и чехът Му свирел, и това Му бил урокът.

В.К.: Къде е било това: във Варна или в Свищов? Това е много важно, за да разберем кой е Учителят.

Аз имам сборник на всички чехи, които са били музиканти. Един от тях е бил Франц Йосиф, е бил в Русе и Свищов за малко; а друг е бил във Варна, но не знаем къде е бил: в Свищов или във Варна.

Л.Т: Виж, това точно не мога да кажа.

В.К.: Защото Той завършва на 24 години в Свищов. Значи Той там е бил четири години. Значи вероятно е във Варна, щото Той четири години е там.

Л.Т: Сигур, да.

В.К.: Значи и Вие не знаете как се казва този чех музикант?

Л. Т: Не, не знам.

В.К.: Който е учил Учителя по музика. И къде е било: във Варна или в Свищов?

Л.Т: Да. Даже Той не споменава името му.

В.К.: Не споменава името, да. Така.

Л.Т.: Учителят свиреше много чисто и много хубаво.

В.К.: Сега, понеже Вие сте музикант, школуван музикант: как свиреше Учителят на цигулка?

Л.Т.: Много хубаво.

В.К.: Някои интересни моменти така, детайли?

Л.Т: Например, когато свиреше „Мирът иде!”, Той почваше толкова тихо, и чисто, и тихо. Като че ли се задава сега цял оркестър, цял хор отдалеч и после постепенно, като повтаря мелодията, като почва три пъти piano [ppp], значи много тихо, постепенно засилва, засилва и достига три пъти forte [fff] най-силно, на обед.

И Той казва: „Така изгрява слънцето.” Най-напред почва първият лъч, постепенно се нагрява и на обед става три пъти forte [fff] и след туй от forte пък завършва с три пъти пак piano [ppp], много тихо, като че ли музикантите си отиват, са се отдалечили. Това нещо Той го предаваше идеално.

В.К.: Това е за песента...

Л.Т:... И Той казва: „Така изгрява слънцето.”

Най-напред почва първият лъч, постепенно се нагрява и на обед става три пъти forte [fff] и след туй от forte пък завършва с три пъти пак piano [ppp], много тихо, като че ли музикантите си отиват, са се отдалечили..

И това не е малко, нали - да спре вече Братството да прави братски вечери. Защото те са много близки. В Орфей вакханките и клодоните се събираха вечер и правеха неясни молитви и оргии, като запалваха огньове.

Той иска Светлото Бяло братство да се откаже от това вечерно изпълнение.

В.К.: Да, но никой не го изпълнява сега и никой не го знае.

Л.Т.: Никой, те си карат по стар начин. Но аз изпълнявам само новите песни и „Битието, изпълнявам само сутрин.

В.К.: Един въпрос. Той споменава тук, Учителят, че когато свири на цигулка, казва: „Ако ви са отворени ушите, от Духовния и Божествения свят ме придружава цял акорд от цигулки.”

Л.Т: Да, да. И ние го чуваме.

В.К.: После искам да Ви питам: Вие имали ли сте възможност да го чуете там, при Учителя, да Ви се отворят ушите?

Л.Т.: Именно чуваме и затова се прекланяме.

В.К.: Значи Вие сте го чували лично?

Л.Т: Да, лично.

В.К.: Как го чувате например?

Л.Т: Ами чувам.

В.К.: Като концерт, като оркестър?

Л. Т: Като цял оркестър също се чува.

В.К.: Виждате, че Учителят свири пред Вас, ...

Л.Т: ... а го чувам цял оркестър. Да. Да. Само Учителят може да го направи. Той смъква небесата в Своята приемна, се получаваше действително, не е така усещане, а реално се чува. Реално.

В.К.: То се казва: Небето се отвори! Небесата се отварят. Така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...