Jump to content

6.16.8. Д-р Миркович пристига в Диарбекир, 5 септември 1874.


Recommended Posts

6.16.8. Д-Р МИРКОВИЧ ПРИСТИГА В ДИАРБЕКИР,

5 СЕПТЕМВРИ 1874

В: Независимост (Букурещ). Г. 4, бр. 50, 28 септември 1874, с. 407.

рубрика: Български известия

Плевен, 15 септември

... „Не питай старо, ами питай патило“, казва една от пословиците на нашето робство. Бабичките ни разказват онова, щото записали в продължение на живота си на своите дървени хурки, а ний ще разказваме на децата си това, щото е записано на нашите дебели волски кожи и на обдъргнали магарешки гърбове. Но както и да е, ако аз да бих пожелал да разказвам и на нашите читатели тия истории, то стълповете на „Независимост“ би биле тесни за моят разказ и аз никога не бих свършил описанието на нашите тежки и безчовечни страдания. ...

... Вчера аз приех писмо от Диари-Бекир и бързам да ви известя за положението на нашите нещастни мъченици.

На 5 септември пристигнал там Д-р Миркович с тримата свои другари и бил затворен в една от убийствените Деари-Бекирски тъмници. Преди да пристигнат тие жертви на турското правосъдие, нашите им намериле поръчители, които са готвиле вече да подадат прошение и да се молят за техното освобождение.

Когато ги пуснат, аз ще да се известя и ще да ви пиша. За сега там е станало следующето променение.

Бедният Узунов е хвърлен отново в темницата, а на неговото место е освободен Васил Йонков из Гложене, комуто е станал кефил572 некой си доктор, при когото той ще да слугува. Сичките са живи и здрави до колкото може да бъде здрав човек в тежкия климат на Азия и в несносните темници в Деари-Бекир.”

_______________________________________

572) Бележка на Е. Ангелова-Пенкова: Кефил(ин) (ар.-тур.: kefil) - поръчител.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...