Jump to content

Хронологично неустановени разговори (2 разговора)


Recommended Posts

Хронологично неустановени разговори

Разговор 1

Един учител във Варненско бил един ученик. Той викал: „Вай, вай, учителю, за топъл кравай!“ „Много топъл - казва ученикът - беше, не можах да го ям.“ Шегаджии са учениците. Протосколът седял на първо място. Той е този ученик, който се учел най-добре. До него - друг, дето се учи. Идете се топлете на Слънцето.

Отивате на разходка. Виждате цветя с различни цветове. Те са живи и ви говорят. Което има бял цвят, ти казва: „Бъди чисто като мене!“ Което има розов цвят, ти казва: „Обичай ме!“ Което има жълт цвят, ти казва: „Мисли за мене!“ Което има син цвят, ти казва: „Да имаш вяра в мене! Да вярваш в Бога, да мислиш за Него, да Го обичаш!“

Дядо Благо турял децата на тенекия, да не шават (в училище, под краката на немирните ученици поставял тенекия). Щом помръдне някой, тенекията обаждала и той казвал: „Ние тук работим, той дошел от онова място, дето не искат да работят.“

За лошите деца има метода: да са в стая с бакърско дюшеме и таман някое дете се накани да бие някое или да не мирува, учителят пуща тока и краката му с обущата се задържат за дюшемето.

Което дете е тщеславно, иска да го гледат. Паунът е тщеславен, крие се, докато му порастат перата. И у добитъка има тщеславие: ровят, махат си главата и се подготвят за борба. Козата се много хвърля и като се хвърли, краката си на едно място събира. Влиза вълк в кошарата. Овчарят го хваща и му слага звънец.

Разговор 2

Материалното е, което пречи на човека за духовното. Всякой, който гледа да спечели, едни други се изнудват. А природата всичко е дала, но се хвърля всичко: консерви, кафе, всичко. Законът е такъв: ония храни, които не ги дават, гъсеници ги изпояждат - на богатите. От неправилното разпределение страдат.

Каменните къщи не са здравословни. Щом няма топлина, камъкът изтегля от човека. За в бъдеще ще са най-хубави - стъклени.

Бедният сладко яде, а богатият пищна храна яде, но не му е вкусна. Чесънът се спогажда с мене, а сладкишите... Нервен човек чесън да яде, да се успокои. Безпредметна е тревогата за храната. Който е малокръвен, да яде краставици.

Стария Русев са го били за урок, а младия - за ум.

Детето на един свещеник плакало за „маро“. Майката се чудила какво е. Една циганка дошла и казала: „Детето иска хляб.“

Мир започва: Тих, приятен ден, мека топлина. Като пътувате, като не ви познават, че сте представители на държава, не се отнасят с подобающе почитание. На ефрейтора се прави. Наполеон се числеше ефрейтор. И вие сте ефрейтори - чудеса правите, а като станете генерали... Войниците се подчиняваха на Наполеона, на ефрейтора. И мухата има офицерски чин, навсякъде каца. Добре, че хората не виждат работата.

Учителят погледна главата на едно момченце, което седеше до майка си, и каза на сестрата - майка му:

- Изпъкнала е задната част на главата му - домошар, ще върти къщата. Ще туря равновесие вкъщи, на каките морал ще чете. Ще те гледа той, след 25 години ще те гледа.

Нещастието е, че искаме по същия начин. Едно по едно зърно в хамбара не принася полза, а едно посято зърно дава плод.

Двама души като обикнат един молив... За болния са потребни двама души да го носят, а здравият да се откаже от носители. А ние здрави искаме да ни носят.

Ако си беден и не вземаш, ще си нещастен. Ако си богат, давай, за да не страдаш.

Който не е сял, ще остане сиромах. Който сее, ще стане богат. Сиромах е, като сее, ще му дадат. Хората чакат други да сеят.

Няма по-тягостно да ядеш, което не е за ядене и да носиш, което не е за носене.

Не се отказвайте да правите добро. Само веднъж ти се дава условие за правене добро. Ти си турил бент, затова други път не туряй!

В Русия се оставят свободни.

По принцип християнството е по-горе от будизма. Всяко последующе седи по-горе от предишното.

Болните са аристократи в ядене, прислуга, дюшек. Здравите са демократи, както и да ги пипаш. Почивка ако искаш, иди при болните. Ако искаш работа, иди при здравите. Да спиш, да няма кой да те бута. Старите спят много малко. Много спят младите. Старите постоянно за работа мислят, за сеяне, за оране. Старите хора имат силно въображение, разправят интересно невидени неща. Подмладяваш се, щом много спиш. Хубаво е спането.

Човек, за да даде цена на думите, да стане семеен, за да види какво значи една тежка дума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...