Jump to content

Recommended Posts

ЕНЕРГИИ. ПРАНА

Тебе не ти е необходимо да знаеш де е БОГ, а само трябва да се стремиш към Него. Зърното е разбрало какво нещо е Слънцето и е приело това, което желае. Същият закон важи и за нас – и ние трябва да произведем същия резултат. Ние трябва да бъдем посети, животът ни непременно ще има мъчнотии, които съставят тия малки, но необходими спънки, както е с житното зърно – известно налягане е потребно, и след това ще дойде процесът на растенето, знанието, а когато завържем плод, това вече е добродетелта.

“Ето човекът!”, стр. 2; 1

Както цветята използуват слънчевите лъчи, така и вие трябва да използувате силите на живата Природа. И тогава, кой за каквото е роден, това ще направи. Този закон има приложение и в човешкото тяло.

“Двата пътя”, стр. 7; 15

Растежът на растенията, цъфтенето на растенията, узряването на плодовете – плодовете зреят в четвъртото измерение. Всеки узрял плод е събрана енергия по законите на четвъртото измерение.

“Удължена точка”, стр. 283; 186

В Божествения свят съществува закон за икономии на енергиите. Там не се позволява напразно харчене на свещени чувства, на Божествени енергии. Не е позволено на човека да си играе със свещените си мисли и чувства. Всяка свещена мисъл и всяко свещено чувство трябва да бъдат употребени на своето място.

“Мозъчни наслоявания”, стр. 123; 43

Аз искам да придобиете едно правилно схващане за материята. Тя представлява обмяна, смяна на енергии. Физическият свят може да се смени с умствения. Астралният свят може да се смени с духовния.

“Четирите проекции”, стр. 12-13; 27

Всяка енергия, отправена в пространството, след време се връща към онзи, който я произвел.

“Правила за живота”, стр. 133; 17

Някои учени казват, че смърт не съществува за човешкото тяло. Те твърдят, че нищо в Природата не се губи, нито се създава. Този закон се отнася, както за материята, така и за енергията в Природата. Тъй щото и енергията в човека нито се губи, нито се създава.

“Що има вътре в човека”, стр. 11; 153

Природата държи точна сметка за енергиите си. Въз основа на този закон човек няма право да изразходва повече енергия, отколкото в дадения момент е необходимо. Той няма право да разполага с чужда енергия.

“Здраве, богатство и енергия”, стр. 122; 82

В процеса на растенето и развиването си растенията спазват следния закон: Те денем събират енергия, а вечер я обработват. В човешкия живот е точно обратното: Хората вечер събират енергията, която денем обработват.

“Космически възприятия”, стр. 58; 64

Значи две са посоките, теченията, по които човек може да се движи: или нагоре – към центъра на Слънцето, или надолу – към центъра на Земята.

“Двете посоки”, стр. 65; 15

Който работи с природните сили, трябва да знае, че не е позволено да се изразходва напразно Божествената енергия. Който престъпи този закон, ще носи последствията.

Правият път”, стр. 202; 17

Всички хора имат космически пулс, който действа в цялата Природа. Той движи сърдцата на всички хора. За всеки човек е определено колко енергия трябва да възприеме.

“Словото бе БОГ”, стр. 359; 162

Разумният човек, за да не губи енергията си, трябва да върви по течението на реката, а не срещу течението ¢. Това значи, да познава човек действието и противодействието на силите на своя организъм.

“Обхода към себе си и към Природата”, стр. 136; 69

Във физиката има един закон, че всеки, който иска да спести енергия, трябва да иждивява време; следователно, ако в едно отношение вие искате да спестите енергията на вашия ум, ще иждивите енергията на вашето сърдце; и обратно, ако искате да спестите енергията на вашето сърдце, ще иждивите енергията на вашия ум.

“Двамата свидетели”, стр. 249; 3

Естественото положение на гръбначния стълб е със слаба извивка, във формата на буквата S. С тази форма Природата имала предвид изразходване на най-малко енергия.

“Силата на движенията”, стр. 359; 69

Правата линия е закон, който определя начина на изразходване най-малката енергия при извършване на дадена работа. Тази енергия ще се изразходва само в една посока. Затова, когато човек иска да създаде нещо Божествено, нещо идеално, той трябва да се движи само по права линия.

“Абсолютна справедливост”, стр. 6; 36

Всякога харчиш двойно повече енергия, ако вървиш против течението; ако вървиш заедно с течението, ще спечелиш.

“Основната мярка”, стр. 344; 136

Човек има право да изразходва известно количество енергия, но срещу нея трябва да е спечелил или придобил нещо... За всичко в живота се плаща.

“Вечното благо”, стр. 6; 189

Изразходвайте толкова енергия, колкото е нужно за дадения момент. Следователно на малкото желание трябва да поставите малка мисъл; на голямото желание – голяма мисъл. Това е закон за правилно регулиране на силите в организма.

“Няколко необходими неща”, стр. 28; 91

Ти нямаш право да задържаш в себе си повече енергия от тая, която можеш да асимилираш. Задържиш ли повече, отколкото трябва, излишната енергия произвежда известно напрежение върху твоя организъм.

“Ще живее”, стр. 182; 6

Истински духовният знае законите за трансформиране на енергиите. Когато работи умствено или духовно, той знае в кои центрове да локализира енергиите си. Ето защо духовният човек никога не иждивява енергията си напразно. Каквато работа започне, той всякога ще я завърши успешно.

“Малкият повод”, стр. 88; 56

У човека има две неща: едно, което винаги губи, и друго, което винаги печели. Това, което печели, е Божественото. Това е закон за трансформиране на енергиите. Животът в Божествения свят произтича само след като се трансформират енергиите.

“Три вида съзнание”, стр. 151; 43

Човек трябва да работи съзнателно върху себе си, да се освободи от ненужните и неправилни връзки и да остане само една – връзката с БОГА. Само така той може да решава задачите си правилно. Чрез тази връзка той ще научи закона за превръщане на положителните енергии в отрицателни и отрицателните в положителни.

“Правият път”, стр. 203; 17

Законът за превръщането на енергиите е свързан с формите... Любовта носи живота. Мъдростта носи светлината, а Истината носи свободата. Свободата пък води към закона за разширението и за трансформирането на енергиите.

“Сам изтъпках жлеба”, стр. 6, 18; 46

Ако турите в Любовта някакъв отрицателен елемент, тя се превръща в омраза; ако турите в омразата положителен елемент, тя се превръща в Любов. Това е законът на превръщането, с който е работил Христос на времето си.

“Доброто вино”, стр. 108; 5

Любовта на силата трябва да се обновява от сърдцето, от чувствата. Любовта на чувствата трябва да се обновява от ума. Любовта на ума трябва да се обновява от Божествения Дух. Това е закон на трансформиране на Божествената енергия в нашия ум, в нашето сърдце и в нашата воля.

“На двама господари”, стр. 58; 153

Законът за трансформиране на енергиите е свързан със закона за необходимостта. Ето защо, когато прилагате закона за превръщането, първо ще започнете със закона за необходимостта.

“Превръщане на енергиите”, стр. 384; 17

В Природата енергията трябва да се превърне. Спрямо вашите енергии аз може да съм положителен, но спрямо други енергии може да съм отрицателен.

“Учител и Господ”, стр. 190; 3

Смисълът на великия живот седи в трансформиране, в превръщане на енергиите от едно поле в друго, при което електричните сили могат да се превърнат в магнетични, а магнетичните в електрични.

“Жал ми е за народа”, стр. 210-211; 95

Какво означава законът за превръщане на енергиите? Плащане за отрицателното в живота с нещо положително, на злото – с Добро.

“Развитие на съзнанието”, стр. 378; 17

Доброто всякога е Добро, а лошото всякога си остава лошо. Те се привличат и отблъскват според закона на привличането между разнородните сили и отблъскването между еднородните.

“Двоен дял”, стр. 132; 101

Ако сте неразположени, тогава малко погладете лявата страна на главата си. Съзнателно ще прекарате лявата си ръка по лявата страна на главата, с желание да уравновесите вашето душевно състояние. Щом сте неразположени, направете този опит и кажете: “Моето разположение, като ученик на тази Школа, трябва да бъде всякога отлично! И в името на Божията Любов аз имам това разположение!”... Пък, ако си много весел, прокарай тогава дясната си ръка по дясната страна на главата си. Щом се вкиснеш, тури лявата ръка на главата си и кажи: “Чакай, чакай!” Този закон работи само тогава, ако вие го турите в действие, и то съзнателно.

“Малките придобивки в живота”, стр. 279, 280; 26

Когато имате една мъчнотия, малка по обем, но сбита по материя, вие психически ще разширите обема ¢, за да олекне и да не потъва във вашето съзнание, дето би причинила болезнени състояния.

“Трансформиране на енергиите”, стр. 107-108; 26

Физическото тяло е проводник, т. е. велика инсталация на силите в Природата. Чрез тази инсталация минават двата вида природни сили: положително и отрицателно електричество, положителен и отрицателен магнетизъм... Като ученици на окултната школа вие трябва да знаете закона за трансформиране на енергиите и да го прилагате на място.

“Закон за енергиите”, стр. 114, 117; 15

Един ден, като сте неразположени, вижте откъде зависи неразположението, къде е погрешката, от краката ли зависи, от ръцете или от главата. Ако зависи от краката, тогава свиването не става правилно или долу в стъпалото, или в коляното, или горе при бедрото. Хармонични трябва да бъдат движенията. Сега по този закон енергията от ходилото може да влезе в коляното или от китката може да иде в лакътя, от лакътя може да иде в рамото. Не е безразборно. Енергията може да се измества по цялото тяло.

“Силна вяра, силна надежда и всесилна Любов”, стр. 231; 178

Всеки човек, който не прави Добро, става лош човек; всеки човек, който не прави зло, става добър човек.

“Добрите и лошите”, стр. 5; 27

Скръбта и страданията не унищожават човека, но внасят в него доброта, понеже Природата работи и чрез земните енергии. Важно е за човека да се справи с тия енергии и да ги използва за свое Добро. Чрез страданията и радостите човек изучава закона за трансформиране на енергиите.

“Свободни движения”, стр. 75; 35

На всяка отрицателна мисъл или на всяко отрицателно чувство в себе си, поставете една положителна мисъл и едно положително чувство, които да ги неутрализират и обезвредят. Като ученици прилагайте закона за трансформиране на енергиите.

“Справяне”, стр. 117; 53

Задната част на мозъка съдържа отрицателно електричество, а предната част – положително; значи има раздвояване. И тъй, ако електричеството от предната част на мозъка вземе надмощие над това от задната част, човек става чрезмерно активен по мисъл, но същевременно и груб. Ако отрицателното електричество в мозъка вземе надмощие, човек става пасивен, но в същото време пълен и ненаситен с неосъществими потайни желания, вследствие на което се ражда омраза, завист и други подобни чувства. Когато говоря за положителното и отрицателното електричество, подразбирам закона на приливите и отливите, които стават в мозъка. Приливите – това са положителната страна на мозъка и те се извършват в предната му част, в областта на челото, а отливите – в задната част на мозъка.

“Силите в Природата”, стр. 140; 203

Два различни закона регулират нервната и мускулната енергия. Най-първо ще усилите мускулите си, а те са в зависимост от нервната система.

“Мускулно и нервно напрежение”, стр. 274; 144

Най-първо човек трябва да уравновеси енергиите в себе си, да няма излишна енергия в мозъка и да няма излишна енергия в симпатичната нервна система. Защото често се образуват по цялото тяло известни пълнежи. Някой път, когато не разбирате закона, явяват се известни бодежи и вие се изплашите. Това е електричеството, което се съединява с външното електричество и образува тия бодежи.

“Даровити”, стр. 331; 185

Казвам: какъвто е нашият ум на младини, да бъде такъв и на старини. Прииждането да бъде постоянно. Ние можем да се проявим по разни начини. Прииждането на Божествената енергия, на Божествената светлина, мисли да бъде еднакво. Ще имате малко различие в приливите и отливите, но то е психически закон.

“Близо е”, стр. 116; 183

Човек трябва да изучава закона за пренасяне на енергиите от задната част на мозъка в предната част. Остане ли тази енергия в задната част на мозъка дълго време, тя ще заличи всичкото знание, което човек е придобил и постоянно придобива.

“Смяна на енергиите”, стр. 318; 69

Като ученици, от вас се иска да научите закона за трансформиране на енергиите, да отправяте енергията от един мозъчен център в друг. Вие трябва да работите по същия начин, както Природата работи. За всяко нещо тя има точно определено време.

“Добри и лоши условия”, стр. 10; 66

Ако мъглата седи и се усуква в нашия двор, ние можем да поляризираме електричеството отгоре, можем да примирим силите и за половин час мъглата ще се дигне.

“Естествена хладина и топлина”, стр. 169; 144

Вас по някой път ви е приятно да мъчите някой човек. Има доста електричество във вас. Другият, като жабата, съдържа вода в себе си, магнетизъм. Става добър проводник, да мине вашата енергия в него, да се освободите. Имате някакво неразположение. Същият закон е, както в змията и жабата. Не че змията мъчи, обича я.

“Близо е”, стр. 110; 183

Когато се натъкне на твърдо чувство в себе си, човек трябва да познава законите за превръщане или трансформиране на енергиите: твърдото чувство може да се превърне в течно, във въздухообразно и най-после в светлинно.

“Четирите положения”, стр. 324; 175

Има разлика между меката кожа и влажната кожа. Някой път кожата е мека и влажна, някой път е мека и суха. Но има едно здравословно състояние. Не трябва да бъде кожата суха и не трябва да бъде кожата чрезмерно влажна. Сега сухата кожа и влажната (кожа) е във връзка с две течения в Природата. Влагата е свързана с магнетизма, то е поле за живота... Но казвам: Ако влагата е много, в тия места се образува вече химическия процес гниене... Човек във чувствата не трябва да допуща голяма влага. Туй вие го наричате сантименталност.

“Благоприятни и неблагоприятни условия”, стр. 337, 338; 154

Веднъж ходих на екскурзия на Витоша и там наблюдавах един баща, който водеше своето малко момиченце. Бащата обича малкото момиченце и като се умори, той го тури на раменете, носи го. Веднага туй дете стана весело, разположено, говори. След като вървяха половин километър, на бащата дотегна. Снеха го. На бащата стана добре, на детето – не. Детето пак не е разположено, бащата пак го тури на раменете си, стане весело. И така, ту го турга, ту го снема, докато се качиха на Витоша. Казвате: “Този баща обича детето”. Че го обича, така е, но прегрешение ли е, че го носи на раменете си? Да ви кажа законът какъв е. Туй дете като седне с крака си на раменете на бащата, долу в бутовете действа съвсем друга енергия. Низшите енергии на детето и висшите енергии на бащата влизат в стълкновение и бащата го смени.

“Да работим с радост”, стр. 49; 182

От Слънцето чрез мъжа е дошла енергията. А пък на Земята се е проявила светлината чрез жената. И във вас е същият закон: Чрез вашия мозък, чрез вашата глава енергията ще дойде. А пък чрез стомашния ви мозък или чрез тъй наречения слънчев възел тази енергия се превръща и животът почва да функционира.

“Новите форми на Любовта”, стр. 529; 153

Електричеството и магнетизмът са сили, които действат във вътрешността на организма. Светлината и топлината действат отвън. Тези сили се взаимно поляризират, но човек трябва да познава законите, по които те се движат, за да може съзнателно да ги трансформира.

“Ще ти въздаде”, стр. 190; 76

Човек трябва да изучава закона за смяна на енергиите и да бъде готов да минава от едно състояние в друго. Който не разбира закона за смяна на енергиите, казва, че умствената му дейност се намалила. Енергията не се е намалила, но се е сменила. Знайте, че в Природата нищо не се губи, нито се създава, но само се видоизменя.

“Кръгово движение”, стр. 172-173; 90

Ако човек сам не регулира енергиите си, ще се натъкне на външни закони, които ще ги регулират.

“Удължени и скъсени линии”, стр. 73; 82

За да измените едно силно ваше чувство, трябва да прекарате неговите енергии в ума си. И ако не знаете как да ги прекарате, много чувства се пукат – формата на чувството се пука – и тогава се раждат най-неприятните работи. Някой път се явява пукане и във формите на мислите. Винаги трябва да знаете закона как се трансформират енергиите, да не би вътрешното напрежение да стане толкова силно, че външната форма не може да издържи.

“Божествената справедливост”, стр. 353; 129

Питам: коя е причината, задето двете плочи на Земята се движат към екватора? Понеже те са изгубили своята топлина, втвърдили са се, а при екватора има повече светлина и топлина, средата там е по-рядка. При екватора има повече магнетическа сила, която привлича тези плочи. Този закон е верен и по отношение на хората. Ако вземем двете уши на човека, лявото ухо е насочено към Северния полюс, а дясното – към Южния.

“Който се отмята”, стр. 16; 67

За да не огрубява, човек трябва да сменя предмета, с който се занимава. Това наричаме закон за смяна на енергиите. Той има отношение и към чувствата. Ако не сменя чувствата си, човек огрубява. Който се движи в една и съща посока на своите мисли, чувства и постъпки, в края на краищата ще огрубее.

“Скритите сили”, стр. 121-122; 63

Дейността на електричеството не е такава, каквато е дейността на магнетизма, но между електричеството и магнетизма има тясна връзка. Според този закон, ако мислите и желанията на човека попаднат в дейността на електричното поле, те оказват определено влияние върху него.

“Жал ми е за народа”, стр. 207; 95

Честотите на трептенията на душите не са едни и същи... Затова според този закон, вие трябва да се приближавате съобразно трептенията на душите си.

“Работете с Любов”, стр. 184; 203

Като се нахраниш, трябва да трансформираш енергията, която си възприел. Ако не знаеш как да я трансформираш, тя ще създаде ред наслоявания в организма ти... Тоя закон е верен не само по отношение на физическия свят, но и по отношение на сърдечния и умствения свят. Законът е един и същ, но методите са различни.

“Храненето – условия за вечен живот”, стр. 74; 11

Който разбира значението на числата, той може да превръща енергиите, които те съдържат в себе си: положителните енергии в отрицателни и отрицателните – в положителни.

“Отношение между числата”, стр. 16; 73

За да се справя с мъчнотиите си, човек трябва да познава законите, които управляват неговия организъм. Щом знае тези закони, той може да трансформира енергиите, които минават през всички системи на неговия организъм.

“Къртица, славей и пчела”, стр. 242; 83

Като ученици, вие трябва да разбирате закона за трансформиране на енергиите на своя организъм, да не изпадате в неправилности. За тази цел вие трябва да регулирате силите на своя организъм, да ги уравновесите, да контролирате ума и сърдцето си, да направлявате волята си, да разберете отношенията, които съществуват между духа и душата.

“Хармонизиране на енергиите”, стр. 129; 20

Духовното в човека не може да се развива без плътта. Тя е подобна на подложка в растението, върху която става присаждането. Плътта е подложка, а духът – присадка върху тази подложка. Между духа и плътта има борба, която се продължава дотогава, докато духът, т.е. присадката, се прихване добре върху подложката и започне свободно да се развива. Когато соковете от подложката започнат правилно да се движат нагоре към присадката, а тия от присадката се движат правилно надолу, към подложката, животът се развива нормално. Тогава ние казваме, че борбата между плътта и духа е завършена. Това наричаме още трансформиране на енергиите. Всеки човек трябва да знае този закон и да го прилага в живота си. За да може правилно да прилага този закон, човек трябва да се моли.

“Вечно благовестие”, стр. 154; 78

В бъдеще, когато можете да прилагате закона за трансформиране на енергиите, ще превръщате водата от въздухообразна в лъчиста материя и ще се ползвате от нея. Понеже не знаете още този закон, вие се ползвате главно от течното състояние на водата. Висшето космическо съзнание работи чрез твърдата, течната и въздухообразната материя, като следи за своето проявяване.

“Състояния на материята”, стр. 200; 83

Щом се пробуди съзнанието на човека и започне разумно да работи, той може да се освободи от вълчия си характер. Това наричаме ние закон за смяна, за превръщане на енергиите, на състоянията в човека. Ако не познава този закон и не може да го прилага, човек никога не би се освободил от ония стари и лоши навици на миналото, които стават причина да го наричат вълк, облечен в овча кожа.

“Превръщане и съпоставяне”, стр. 289-290; 83

Когато се обичат, хората предават настроенията и разположенията си едни на други. В това отношение човек е предавател и възприемател на енергии.

“Постоянното в живота”, стр. 249-250; 159

Когато се срещат две положителни сили, те всякога се отблъскват и образуват гнева.

“Гняв и страх”, стр. 83; 26

Слушам един ден двама се разговарят. Единият учен казва: “Не трябва да изцедим хората, че да ги хванем”. Е хубаво, какво трябва да ги правим? Че когато един цирей набере, какво го правите вие? Казвате: “Не трябва да изцеждаме”. Но цирея не го ли изцеждате? Какво зло има, ако изцедите цирея? Че като изцедите един домат, каква полза му принасяте? И като счупите един орех и изядете ядката, това не е ли изцеждане? Какво сте допринесли? Но Божественият закон е: След като изядете един орех, трябва да го посеете във вашия мозък, защото и там расте орехът.

“Трансформатори на Божествената енергия”, стр. 34-35; 157

Гневливият трябва да намери тих, спокоен човек, на когото да предаде част от излишната си енергия. Не е лошо, че се гневи човек, но трябва да знае закона, да впряга тази енергия на работа. За предпочитане е човек да се гневи, отколкото никак да не се гневи.

“Предназначение на дихателната система”, стр. 141; 20

Съберете двама нервни хора. Те са и двамата положителни. Та законът е: Вие трябва да правите смяна.

“Постоянната връзка и единствената връзка”, стр. 75; 157

Големият извор не може да се демагнетизира. Не се плашете от демагнетизиране. Малките изворчета може да се демагнетизират – обмяна става. Има изключения, но турете закон: При всяко допиране с хората става обмяна.

“Повече спокойствие”, стр. 150; 179

Силните хора трябва да целуват, а слабите трябва да бъдат целувани. Грешникът трябва да бъде целуван, а праведният, който е завършил развитието си, трябва да целува. В този смисъл светлината не е нищо друго, освен енергия на възвишени, велики същества, която минава покрай хората, целува ги и си заминава със светкавична бързина. Значи ние, хората, сме израсли само от целувки... Обаче този закон има обратно разбиране и тълкуване в света. Защо? Защото го разглеждат само външно. Аз не говоря за външните му прояви, но за вътрешните, като велик вътрешен закон, който действа в душите на хората и ги подига.

“Вехтото премина”, стр. 15, 16; 50

Вижте какво правят децата, като ги целуват. Някога ги целувате, но те мълчат; някога викат, кряскат, не са доволни от вашите целувки. Защо не са доволни? Изобщо, жените обичат да целуват повече момченца, а мъжете – момиченца. Така те се обменят.

“Окото на Любовта”, стр. 295; 147

По някой път лошите хора имат повече светлина, а по-малко топлина имат по някой път. Затуй добрите и лошите хора трябва да живеят заедно по някой път, за да се обменят. Лошият човек, понеже светлината му е малка, ще иде при добрия човек, който има малко топлина и ще каже: “Ти ще ми дадеш от твоята светлина, аз ще ти дам от моята топлина”. Една обмяна да стане между хората. Този закон приложете вътре в себе си. Когато сърдцето ти има по-голяма топлина, тогава ще обмениш топлината със светлината. Пък когато твоята мисъл има малко топлина, тогава ще направиш обмяна със своите чувства. Постоянно трябва да правим една обмяна. Сърдцето трябва да прави обмяна с ума, с мислите, мислите в дадения случай трябва да правят обмяна с топлината на сърдцето. Умът и сърдцето трябва да правят обмяна с постъпките или с човешката воля. Значи най-първо трябва да правите обмяна между ума и сърдцето, тогава умът и сърдцето трябва да правят обмяна с волята. То е проявлението на човека.

“Трите закона”, стр. 186; 154

Не мислете, че целувката е изобретение на човека, тя е една икономия на Природата. Това са два тока: горната устна е положителният полюс, а долната – отрицателният полюс. Когато човек доближи двете си устни, токът от едната устна минава в другата... Ръкуването е същият закон: И чрез него става вътрешна обмяна на енергиите.

“Работете с Любов”, стр. 195; 203

Погледнеш един човек: или даваш, или взимаш. И той те погледне: или дава, или взима. Това е обмяна. Без обмяна не може. Никой не може да избегне закона на обмяната. Избягва ли този закон, ще дойде по-голямо зло.

“Умен, добър и силен”, стр. 37; 192

Ако между центровете на женския и мъжкия ум не става правилно преплитане на енергиите, непременно ще се образува едно нервно състояние. Причината на това е, че от едната или от другата страна остава излишна непласирана енергия и тя произвежда злото... Ако мъжът има излишна енергия, нека я пласира в друга жена, но разумно; ако пък жената има излишна енергия, нека я пласира в друг мъж, но достойно и разумно. Необходимо е да става навсякъде духовна обмяна, за да има растене, мир и хармония. Българите знаят този начин и затова правят сборове.

“Старият книжник”, стр. 229-230, 231; 3

Нали всички хора плащат данък за водата, за сметта, за къщата, за правото да ходят по улиците – за всичко плащат. Дойде ли ред до Природата, мислите ли, че там може без данък? Не, там вече се приближавате до великия закон на разумната обмяна – обмяна на чувствата, обмяна на мислите.

“Духът на Господа”, стр. 83; 59

Има някои, у които природният ум е силно развит, затова те ще предадат част от своята енергия на други, у които природният ум и способности са слабо развити. Ще има предаване на енергии у всинца ви, и тогава ще започне едно вътрешно брожение. Които са много енергични, ще предават от енергията си на ония, които са слабо енергични, тъй щото ще почне обмяна на енергиите ви; но ако не разбирате закона, ще действате един на друг по контраст и тези енергии ще се неутрализират.

“Определяне работата на четирите съвета”, стр. 141-142; 12

Някой път не трябва да бъдеш щастлив, трябва да бъдеш нещастен, за да станат другите щастливи. Законът е: Една обмяна на енергиите има в света.

“Правият и кривият път”, стр. 583-584; 151

Въртенето при хор­та се основава на особен магнетичен закон. Когато хорото се върти наляво например от момите излизат особени магнетични струи; след това, когато хорото се обърне надясно, тези магнетични струи засягат момците и оказват известно влияние върху тях. Същото става и с момите. Когато хорото се върти надясно, от момците излизат особени струи; после, когато хорото се обърне наляво, тези струи засягат момите. Ако погледнете хорото с окото на ясновидеца, вие ще видите, че тези струи се отделят във вид на светлина. Когато светлите струи от момците засягат момите, сърдцата им трепват; когато светлите струи от момите засягат момците, и техните сърдца трепват. В този смисъл хорото има смисъл и за момите, и за момците.

“Кротките”, стр. 132-133; 49

Природата дава, но иска да получи нещо от вас. Един от важните закони на Природата е законът на обмяната. Не можеш да обичаш, ако не те обичат. И обратно: не могат да те обичат, ако не обичаш.

“Новият път”, стр. 93; 175

Когато някое общество или някой народ събере много енергия в себе си и не знае как и де да я пласира, той започва да се стреми към нещо грандиозно, което в края на краищата ще го разруши. За да не стане това, Провидението му създава някаква изненада, от която той губи част от енергията си, но започва вътрешно да се обновява.

“Вечно обновяване”, стр. 175; 64

Като разглеждам Природата, виждам, че тя е пълна с динамически сили, които се присаждат. За в бъдеще учените хора ще изучават закона на присаждането. Една енергия може да се присади в човешкия организъм тъй, както може да се присади една череша или една праскова, или една слива, или каквото и да е друго растение. Тази енергия може да бъде или добра, или лоша, или във възходяща, или в низходяща степен.

“Господи, да прогледам!”, стр. 499; 25

Единицата представлява пролетта. Енергията през пролетта е най-силна, понеже асимилирането в растенията е най-силно. Енергията през лятото отслабва, тя е два пъти по-слаба. През есента е три пъти по-слаба, а през зимата – четири пъти по-слаба. Това е закон.

“Противоречията като необходимост при всяко растене”, стр. 250; 26

Във физиката имате един закон, че силата, енергията (Е) е равна на обема на масата (Т), т.е. в материята всякога стават известни прояви. В материята има няколко движения. Срещнат се вълни, които имат височина, имат ширина, имат и брой на трептенията. Следователно енергията е равна и на височината, и на широчината, и на броя на трептенията. Физиката казва, че енергията е равна на масата. Този физически закон отчасти е верен. Някой път обемът на масата е по-голям от енергията, а в някои случаи силата на енергията е по-голяма от масата. Какво е приложението на този закон? Известна енергия може да се прояви в известна маса – известен обем има тя. Да допуснем, че вземете човешкото тяло. И в него има известна енергия, но енергията може да бъде специфична, както се взима във физиката. Каквото и да е тя, от нея всякога излизат известни сили. На какво е проява самата енергия в света? Зад енергията седи една разумна сила. Следователно вие трябва да знаете, че между отношенията на енергията и масата, постоянно стават промени. Тези промени може да имат разни направления. Някой път движението на енергията може да спомага за вашето морално подигане, а някой път енергията спомага за вашето морално падане.

“Трите състояния у човека”, стр. 5-6; 27

Когато искате да се ползвате от енергиите на Природата, приемайте ги направо от източника, а не посредствено. Запример, ако искате да се ползвате от слънчевата енергия, излезте вън, приемете я направо от източника ¢, а не през стъкла, през лещи. Същият закон се отнася и до мисълта. Всяка мисъл трябва да се приема направо от нейния източник... Същият закон трябва да се спазва и при изучаване на Свещените книги. Те трябва да се изучават така, че да се свързвате с всеки пророк, или апостол, за когото четете.

“Първата родена мисъл”, стр. 70, 71; 21

При правилно развиване на растенията, енергиите, соковете на корените вървят към клоните, а енергиите и соковете на клоните слизат към корените. Тази обмяна помага за растене и развиване на растенията. Такава обмяна става и в човека: енергиите от физическия му живот отиват в духовния, а енергиите от духовния му живот слизат във физическия. Това значи правилна обмяна, правилно превръщане на енергиите. Енергиите от низшия живот трябва да отидат във висшия, там да се преработят. Така преработени, те слизат отново в низшия живот, да го повдигнат на по-високо стъпало.

“Групиране на сили”, стр. 37; 41

Не е достатъчно да кажеш нещо и след това да го забравиш, но да си го написал едновременно и в ума, и в сърдцето си. Иначе, напишеш ли нещо и го забравиш, това е изхабяване на енергията ти. От това, което човек създава, най-първо той трябва да се ползва.

“Придобивки на съзнанието”, стр. 79; 26

Представете си, че линиите А и В са живи и се движат в две противоположни посоки една на друга. Те представляват две различни сили, които се движат в различни посоки. Каква е разликата между първите две линии и тези две линии M и N? В първия случай имаме два процеса, при които единият процес върви нагоре, другият – надолу. Тия два процеса се извършват в едно и също същество. Следователно процесът А, като жив процес, и процесът В са свързани заедно в едно тяло. Другите два процеса обаче, M и N, живеят в две тела. Но тия две същества, които се движат в една посока, са разумни, а тия две същества, които се движат в две противоположни посоки, не са разумни. Там, дето има противоположно движение, процесът не върви нагоре, а се движи кръгообразно. Според този закон, като изучавате електричеството, ще видите, че в него се забелязват две течения: едното нагоре, а другото – надолу. От тия две движения се образува кръг.

“Успоредните линии”, стр. 44-45; 36

Ако видите някой голям орех израснал до вас, не се приближавайте близо до него! Или най-малко молете са на Господа да бъдете на 100 метра далеч от корените му, защото той събира всички сокове от земята и за вас няма да останат. По същия закон, когато видите някой светия, не отивайте много близо при него! Вие мислите, че като отидете близо до един предмет, ще го изучите добре. Не, близостта заслепява хората.

“Имената ви са записани”, стр. 112; 51

Дойдете ли близо до мене, аз ще се разправя с вас по всички правила на моето изкуство. Този закон се среща и в живота. Има мисли, чувства и желания у човека, които по сила са подобни на водата във водопадите. Щом попадне човек пред такива мисли, чувства и желания, нека стои далече от тях, по никой начин да не влиза в техните течения.

“Отношения на простите истини към човека”, стр. 6; 54

Като страдаш, ти правиш услуга някому. Като страдаш, Природата взима от тебе нещо и го дава другиму. В случая ти си онова същество, от което се взима нещо. Това, което се взима от тебе, за да се даде на друг, носи твоето щастие. То се урегулира чрез закона на обмяната.

“Общи и частни положения”, стр. 79; 114

Да бъдеш положителен, това подразбира да се пълниш; да бъдеш отрицателен, това подразбира трансформиране на енергията, т.е. изпразване, изливане на енергията навън. Кинетическата енергия е закон на изпразване, а потенциалната е закон на пълнене. Доброто е пълнене, злото е изпразване. Който се изпразва, той се освобождава от злото. Следователно, когато човек се изпразва от злото, той нищо не губи от това, а печели.

“Право разбиране”, стр. 71; 55

Ако направите един голям разрез на ръката си, заздравяването на този разрез ще зависи от концентрирането на вашия ум. Ръката ви може да оздравее за 5 минути, за 10 минути, за 20 минути, за един ден, за два дни, а може и за няколко месеца. Колкото интензивността на вашата мисъл е по-слаба, толкова повече се продължава и времето. Затова за всички идеи, които искате да прокарате в света, трябва да имате една грамадна интензивност, т.е. енергията, която ще изразходвате за постигането на тази идея, трябва да съответства на самата реалност. Този закон съществува и в механиката.

“Добро и съвършенство”, стр. 222-223; 51

Всяко знание произвежда известна реакция в човека: той или губи, или печели. Представете си, че имате две динамически тела, А и В, подобни на Слънцето. Енергиите, които излизат от тялото А във вид на лъчи, минават в пространството и след време се връщат в тялото В. Тялото А представя едната страна на Слънцето, а тялото В – другата страна. Следователно лъчите на Слънцето, които излизат от едната страна А, след време пак се връщат в Слънцето, но от другата страна – В. Значи между едните и другите сили има известна връзка. Въз основа на същия закон, всяка сила или всяка мисъл, която излиза от човека, отива в пространството и след време пак се връща в него, но вече с известна придобивка, с един малък плюс.

“Най-голямото веселие и най-малката радост”, стр. 106; 54

Човек има желание да стане учен, силен, богат. Това са желания, които се намират в потенциално състояние. Той има възможност да постигне желанията си, но енергиите им трябва да се превърнат в динамически, да дадат тласък на неговите мозъчни центрове, за да започне умът да работи. Това значи прокопаване на каналите, по които текат умствените енергии. Забелязано е, че колкото по-тесни са тръбите на канализацията, през които минават енергиите, толкова по-голямо е напрежението върху стените им. По-голямото напрежение прави човека активен. Този закон има отношение към нервната система в човека.

“Влизане и излизане”, стр. 150; 90

При сегашното състояние на развитие, в което се намирате, вие трябва да разбирате закона на топлинния етер. Той е едно движение отвън навътре. Когато казваме, че трябва да любим другите хора, ние подразбираме този топлинен етер, който иде отвън.

“За Слава Божия”, стр. 4; 46

За да влезеш във връзка с живите сили на Природата, клетките на твоя мозък трябва да са приготвени да издържат. Не са ли готови, ти ще приличаш на оня човек, който от две чаши вино се опива.

“Аз съм жив”, стр. 267; 6

Какво представляват космите? Закони... Дългата коса задържа повече електричество и магнетизъм. Като реже косите си, човек се лишава от тази енергия. Аз не одобрявам рязането на косата.

“Ангелът отговори”, стр. 237; 11

Хора, които имат голямо количество електричество, у тях космите стават твърди, също и ноктите, тялото им изсъхва и се забелязват най-после големи пропуквания. Тогава трябва да дойде обратния процес, да се намери магнетичен човек, който под влиянието на закона на магнетизма, може да внася известна мекота в нервната система и мускулите.

“Покрива и изправя”, стр. 53; 97

Характерно за планината не е само височината. Освен височината, планината има и други качества. Тя дава, значи има положителни енергии. Долината обаче взима, възприема – тя има отрицателни енергии. Планината е благо за хората. Има ли около планината равнини, по-идеално нещо от това не може да се иска... Стремежът на хората към високи къщи се дължи също така на нуждата им от планини. Фактът, че един хора са високи, а други – ниски, се обяснява със същия закон – стремежът им към планини. С този закон се обяснява защо едни хора са широки, а други – тесни; едни са нервни, а други – разположени, магнетични.

“Три типа хора”, стр. 211; 115

Двете ръце на човека представят едно динамо, чрез което можете да предавате и да възприемате енергия... Значи ръцете на човека са проводници на Божествената енергия. Който разбира този закон и вярва в него, той може, като проточи ръцете си над някой болен, от каквато и тежка болест да е, да го оздрави.

“Ако имате Любов”, стр. 421; 120

Всеки момент ще имаш толкова сили, колкото ти е потребно; толкова мисли, колкото ти е потребно; толкова чувстване, колкото ти е потребно; толкова постъпки, колкото ти трябват.

“Словото”, стр. 36; 121

Ако дясното полушарие на човека не е хладно, и ако лявото му полушарие не е топло, той не е нормален човек. За да бъде човек нормален, непременно дясното му полушарие трябва да има нормална топлина и лявото му полушарие трябва да има нормална топлина. Този закон е верен не само по отношение на полушарията на човека, но и по отношение на камерите в човешкото сърдце. Двете камери на сърдцето му имат по-голяма топлина, а другите две – по-голяма хладина – те са хладилници. Същият закон се отнася и до тялото на човека: Дясната му страна трябва да бъде по-топла, а лявата – по-студена. Тук законът е обратен.

“Здравото учение”, стр. 250; 125

Електричеството винаги носи хладина, а магнетизмът – топлина. Между тези две течения работи законът на Любовта, който създава връзката.

“Всичко чрез Него стана”, стр. 669; 125

Сега какво е отношението, когато вървите? Как се поставят ръцете? С левия крак коя ръка върви и с десния крак коя върви? Лявата ръка с десния крак и дясната ръка с левия крак. Защо да не е дясната ръка с десния крак и лявата ръка с левия крак? Не върви така. В Природата то е закон. Десният крак напред и дясната ръка нагоре с показалеца. Вие всички имате слънчевото течение в тях. В левия крак, който е назад, имате земното течение. Две противоположни течения имате. Тия течения свършват работа. Ако турите десния крак и дясната ръка, те ще се обездвижат.

“Дишане”, стр. 297; 149

Всеки един от вас трябва да знае закона на лъчеизпускането. Нещата да стават. Като влезеш в един свят на лъчеизпускането, ти вече имаш нещо определено. Човек, който не е научил да изпуска нещо, той нищо не знае още. Свободата седи в това – да изпущаш.

“Радиации”, стр. 225; 136

Трябва да се научим да пазим онова, което БОГ ни е дал. За да можем да пазим даденото непременно трябва да удвояваме своята енергия, за което е даден закон в Евангелието: Удвояването е закон на сеенето; ако земеделецът не сее, ще губи.

“Съхранение на душевната енергия”, стр. 54; 203

От окултно гледище, моралните сили на човека зависят от първичната енергия в неговия организъм; индусите наричат тази енергия прана. Затова трябва да изучавате закона на праната. Силният ученик всякога прави повече грешки от слабия, от невежия. Формата на сегашните хора не е нищо друго, освен прана в движение. Когато праната не е еднакво разпределена в човешкото тяло, раждат се болестите; когато праната не е еднакво разпределена в чувствата, ражда се недоволството; когато праната не е еднакво разпределена в мислите, ражда се безсмислието.

“Закон на движение”, стр. 71-72, 74; 15

Обтягането на ръцете всякога поставя човека във връзка с теченията в Природата, а при свити ръце няма такъв контакт.

“Ом-Ом-Аумен”, стр. 93; 199

Ако не знаете как правилно да дишате – най-правилната хигиена, която аз наричам – ако ти не можеш да внесеш закона: Ако едната ти страна на дишането е положителна, другата е отрицателна; ако ти не може да приемеш въздуха и от него да извадиш онази жизнена енергия за себе си – праната, и като издишаш, ако не можеш в издишването да вложиш нещо от себе си, дишането ти не е правилно. И като дишаш, и като издишаш, трябва да благодариш.

“Любов и обич”, стр. 162; 179

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...